Згідно з роз'ясненнями Національного банку України, порядок використання поточних рахунків ФОП для власних потреб має технічний уточнюючий характер і не містить змін по суті для підприємців, про це виданню НВ Бізнес повідомили в прес-службі ПриватБанку.

 

«Операції з рахунків ФОП виконуються тільки з урахуванням обмежень, встановлених Положенням про порядок емісії електронних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням (постанова НБУ від 05.11.2014 № 705) та Положенням про ведення касових операцій у національній валюті України (постанова НБУ від 29.12 .2017 № 148).

Як вказується в самому роз'ясненні НБУ, обмежень з виплати чистого доходу ФОП, у тому числі через банкомат за допомогою корпоративної картки немає.

Щоб використовувати свій дохід для власних потреб у безготівковій формі, ФОП повинен гроші переказати на свій особистий рахунок. Але, якщо підприємець не надасть підтвердження про сплату податків і зборів, відсутність заборгованості за ним, він не зможе здійснити переказ.

«Саме цей момент викликав бурхливу дискусію», – пише видання.

Як зазначили в НБУ, для цього потрібно, заповнюючи в розрахунковому документі реквізит «Призначення платежу», вказати про відсутність у нього податкового боргу (вимога пункту 3.7 глави 3 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою правління НБУ від 21.01.2004 № 22).

«Склалося враження, що на банки було покладено функцію податкової служби – перевіряти наявність або відсутність боргів з оплати податків підприємцями», – пише видання.

І додає, що як зазначили в ПриватБанку, контроль за сплатою податків і зборів, і застосування передбачених законом штрафів за порушення податкового законодавства покладено на контролюючі органи, відповідно до статті 191 Податкового кодексу України.    

«Банки не відносяться до них», – підкреслили в прес-службі.

Крім того, відповідно до вищезгаданої інструкції НБУ № 22, банк не несе відповідальності за достовірність змісту платіжного доручення, оформленого клієнтом, а також за повноту та своєчасність сплати клієнтом податків, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

«Відповідальність за відповідність інформації, зазначеної у платіжному дорученні, суті операції, за якою здійснюється переказ, несе платник, у разі її невідповідності має відшкодовувати банку завдану внаслідок цього шкоду», – зазначили в ПриватБанку.

І додали, що ФОП можуть перевірити наявність або відсутність у себе боргів на сайті Державної податкової служби.

«Таким чином, з огляду на вищевикладене, вважаємо: банк не повинен нічого міняти в своїх процесах; контроль платежів здійснюється банком тільки відповідно до вимог, які були встановлені постановами НБУ № 705 (для операцій з картками) і 148 (для касових операцій); відповідальність за своєчасну сплату податків покладено на платника податків (клієнт). Контроль за сплатою податків – на контролюючі органи (податкові інспекції)», – резюмували в ПриватБанку.

Нагадаємо, що 2 січня НБУ опублікував текст постанови, якою було заборонено ФОПам витрачати гроші з корпоративного рахунку на свої особисті потреби. В НБУ розраховують, що ці зміни мінімізують ризики фіктивних фінансових операцій, зменшать тіньову економіку і посприяють розвитку безготівкових розрахунків.

Коментарі Facebook

Підписатися на нові блоги на платформі Інвестгазета:

 

Курси валют

Офіційні курси основних валют (НБУ) на сьогодні
Долар США
ЄВРО
Фунт стерлінгів

 

^