Виділений 

Як фермеру зустріти відкриття ринку землі?

Мабуть, немає жодного сільгоспвиробника в Україні, який би не переймався через відкриття ринку землі 1 липня 2021 року. Сьогодні більше 23 млн. га в нашій країні орендуються фермерами у власників земельних ділянок. Останні набували права власності у різні часи, за різним законодавством та, як наслідок, при різних інформаційних реєстрах.

Це призвело не лише до виключно високих адміністративних витрат на організацію процесу, але і до значної кількості помилок у державних реєстрах та документах. І якщо навіть на рівні держави виникають різного роду невідповідності із сільгоспземлями, то чи може товаровиробник навести лад з ділянками, які він обробляє? Моя відповідь – може. Більше того, мусить, оскільки це єдиний спосіб не втратити ключовий актив.

Спершу необхідно систематизувати договори оренди земельних ділянок по підприємству та провести їх аналіз. Зробити це найліпше, завантаживши дані до автоматизованих систем управління земельним банком, тоді ви зможете отримати аналіз цієї інформації за лічені секунди. Втім, можливо це і зробити вручну, для чого необхідно проаналізувати на наступне.

  1. Помилки у договорах. Досить розповсюджена картина, коли у договорах оренди земельних ділянок відсутні обов’язкові пункти, допущені помилки у кадастрових номерах, відсутні або некоректні дати, відсутній підпис тощо.
  2. Істотні умови договору. Відсутність однозначно прописаних істотних умов є вкрай ризиковим для орендаря, оскільки може призвести до втрати права на користування ділянкою, та, як наслідок, до втрати врожаю.
  3. Строки та умови виплат. Оскільки факт невиплати орендної плати може призвести до розірвання договору оренди, необхідно  досить уважно ставитись до фінансової дисципліни взаєморозрахунків із пайовиками. Найліпше – або призначити відповідальну особу по організації, або автоматизувати цей процес.
  4. Строки дії договорів. Сільгоспвиробник має щонайменше за 2 роки до закінчення договору оренди земельної ділянки розпочати роботу по продовженню дії договору, або застосувати переважне право викупу, якщо це зазначено у документі.
  5. Перехід права власності. Відслідковування переходу права власності до спадкоємців та підтримка з ними комунікації, дає більше шансів на перезаключення договорів оренди земельної ділянки.
  6. Стани договорів та обміни. Аналіз передачі та отримання в обмін ділянок від сусідів інколи призводить до розуміння того, що передані площі не відповідають отриманим, а значить сільгоспвиробник знаходить у програшній ситуації. 

Проведення такого аудиту – обов’язковий етап для розуміння реальної ситуації по оброблюваним сільгоспугіддям. Далі, використовуючи контури оброблюваних полів та супутниковий шар, накладаємо на них контури орендованих земельних ділянок, а також тих, які перебувають в обміні. Знову ж, таку візуалізацію можна зробити самотужки, використовуючи редактори мап, проте спеціалізовані інформаційні системи справляються з цим набагато швидше та з більшою точністю.

overview 4044065 1920

Втім, який же практичний сенс у проведенні таких робіт? Це – визначення територій, які більш чи менш ризикові, з точки зору можливості недружнього захоплення; визначення територій, які орендуються, проте не обробляються, або обробляються неефективно; визначення територій, оренда за якими сплачується у більшій мірі, оскільки контури ділянок можуть накладатися повністю чи частково; визначення територій, які обробляються, проте не орендуються тощо.

Проаналізувавши реальну картину по земельному банку, орендар зможе визначитись як вчинити з тією чи іншою ділянкою, а також з площами, які не орендуються. Слід наголосити, що одним із ключових показників ефективності використання земельного банку є якість врожаю, отриманого з тієї чи іншої ділянки. Відмовляйтеся від територій, які знаходяться у лісосмугах, які розрослись, або польових дорогах, які змінили ширину чи напрямок. Обробляйте тільки те, що приносить вам прибуток.

Наступний етап - виправлення помилок у документах. Це неприємний, але необхідний процес. Організовувати переговори з орендодавцями доцільно у період виплати орендної плати – час, коли домовитись з пайовиками найпростіше. Оформлення додаткових угод для внесення необхідних змін до договорів оренди землі із подальшою реєстрацією є законним способом документально зафіксувати істотні та інші умови домовленості.

Усунення невідповідностей має додаткову цінність, крім зазначених вище. Чітке розуміння ситуації по оброблюваним землям та документальне підтвердження цього, збільшує в рази можливість отримання після 1 липня 2021 року фінансування від фінансових установ. Отримання кредиту на купівлю землі під заставу цієї самої землі – найбільш доцільний спосіб стати справжнім власником землі, на якій працюєш, фермерам, які не мають можливості одразу виплатити всю суму для викупу сільгоспугідь.

Підсумовуючи, зазначу, що наведення ладу із землею вже сьогодні є вкрай важливе, оскільки конкуренція, яка виникне одразу з відкриттям ринку, змусить потіснити тих, хто легковажно ставився до обліку власного зембанку та допускав наявність помилок та невідповідностей у документації.

Читайте також:

 

Коментарі

Комментарі поки що відсутні
Вже зарегистрированны? Увійти на сайт
Гість
Вівторок, 16 серпня 2022
Якщо ви хочете зареєструватися, будь ласка заповните форми імені і ім'я користувача.

Зображення Captcha

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://investgazeta.ua/

Підписатися на нові блоги на платформі Інвестгазета:

 

Курси валют

Офіційні курси основних валют (НБУ) на сьогодні
Долар США
ЄВРО
Фунт стерлінгів

 

^