Вихід Нацбанку на ринок цінних паперів: "Ви що хочете гіперінфляцію та валютну кризу"?
У середовищі «серйозних експертів» в Україні чомусь вважається поганим тоном обговорювати деякі теми:
- Можливості роботи атомних енергоблоків у маневреному режимі, як то активно роблять у деяких західних країнах - «ви що, хочете другий Чорнобиль?»
- Можливості виходу Нацбанку з купівлею цінних паперів на ринку, як то активно роблять не лише розвинені країни, але і недорозвинені – «ви що, хочете гіперінфляцію і валютну кризу?»
Якщо з першим питанням шансів вийти на якусь дискусію немає, то з другим маємо певне покращення. От і Дмитро Сологуб нарешті висловився з другого питання. Коротко пройдуся по його тезам:
1. Викупляти облігації не варто, бо НБУ ще не вичерпав інші можливості монетарного пом’якшення, такі як зниження ключової ставки.
Ну, по-перше, вичерпав, так як згідно з прогнозами НБУ, далі вони ставку якщо у будуть змінювати, то лише вгору (див. інфляційний звіт НБУ).
По-друге, як показує останній звіт про фінансову стабільність МВФ, викупом облігацій займаються як центральні банки, що мають дуже низьку ключову ставку, так і ті, що мають двозначну ставку.
2. Викуп облігацій призведе до того, що нерезиденти матимуть змогу швидше вийти з ОВДП, що призведе до тиску на курс гривні та міжнародні резерви.
Ну, по перше, нерезиденти і без того виходять (вже на 1,9 мільярди доларів вийшли з кінця лютого).
По-друге, в чому сенс не давати нерезидентам вийти? Ми їх силою будемо тримати, щоб вони резерви не виїдали? А можливо, якщо б у них було більше можливостей вийти на початку кризи, то сьогодні вони би більш охоче поверталися в ОВДП? А так вони сидять в тип паперах і тиснуть на ринок.
По-третє, якщо вже НБУ так не хоче «випускати» нерезидентів (що, очевидно, безглуздо), то він міг би викуповувати короткі випуски ОВДП, в яких нерезидентів не так вже й багато.
3. Якщо один раз викупити ОВДП, то вже неможливо буде зупинитися. Так, це дійсно вагомий аргумент, але у здатності вчасно зупинитися мабуть і має проявлятися незалежність НБУ. Якщо викуп чи не-викуп цінних паперів – це суверенне рішення НБУ, то ніяких проблем зупинитися немає.
4. Вихід НБУ на первинний ринок погіршить очікування. Come on, навіщо взагалі піднімати питання виходу НБУ на первинний ринок? Це ж незаконно!
5. Уряду треба було менше грошей витрачати на дороги і не збільшувати мінімальну зарплату. Проблеми дефіциту бюджету – це проблеми уряду, а не НБУ. Ну так, тут Дмитро має рацію. Бо незалежність НБУ – це святе (як, до речі, до недавнього часу було із незалежністю конституційного суду).
6. Замість викупу ОДВП, НБУ і так друкує гроші: 1) через 5-річний рефінанс банкам на 37 млрд (так, тобто бюджету на дороги не можна давати, а банкам – можна), та 2) викуп доларів на ринку ще десь на мільярд доларів (неправда, це було до коронакризи).
Читайте також:
By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://investgazeta.ua/
Нові блоги
Популярні теми:
Підписатися на нові блоги на платформі Інвестгазета:
Курси валют
Офіційні курси основних валют (НБУ) на сьогодні
Долар США | |
ЄВРО | |
Фунт стерлінгів |
Коментарі