Виділений

Цивілізований світ продовжить надавати Україні фінансову та військову допомогу

Для перемоги у війні з Росією.

У свою чергу, нашій країні в майбутньому повоєнному відновленні економіки необхідно враховувати глобальні тренди та виклики, які на повний зріст постають перед світом.

Всесвітній економічний форум у Давосі дав нам чітке розуміння, що у взаємодії України з цивілізованим світом розпочався якісно новий етап. У перші місяці після початку повномасштабного військового вторгнення Росії до нашої країни на Заході домінувало прагнення стримати та утихомирити агресора — за рахунок санкцій та пошуку форматів мирних переговорів відповідно. Тепер же порядок денний інший: Україна має перемогти, а інтереси Росії на міжнародній арені більше не враховуються.

Цей мейнстрім чудово ілюструють слова Бориса Джонсона, який закликав припинити адвокатувати Росію та повністю зосередитись на Україні. Росія, очолювана Путіним, одержима війною і нездатна до цивілізованого діалогу. У геополітичному контексті це означає, що закінчився 30-річний період, коли світ так чи інакше зважав на Росію та її «хотілки».

Колективний Захід продовжуватиме допомагати Україні грошима та зброєю, проте, аби зберігати цю допомогу в достатньому обсязі, нам необхідно нарешті подолати корупцію. Це головний негласний меседж, який у Давосі звучав на адресу України з боку світового політикуму.

Корупція — як і раніше, наше слабке місце. І ігнорувати це не можна, адже вона може стати вирішальним чинником, який вплине на допомогу. Більше того, це відчула й Росія, яка зараз кидає чималі ресурси на те, щоби максимально роздмухати будь-який корупційний скандал, пов’язаний із постачанням озброєння та наданням інституційної фінансової допомоги.

Для України зараз допомога Заходу — це без перебільшення питання виживання. Тому наше завдання максимально консолідуватися і не давати приводу. В іншому випадку Україна дуже швидко може опинитися віч-на-віч з агресором. Доведений факт корупції, скандал у Сенаті чи Єврокомісії, блокування поставок зброї, поразка у війні — ось очевидний логічний ланцюжок подій, який нам загрожує. Причому це може статися в дуже стислий термін — скажімо, протягом 30 днів.

В іншому світ майже адаптувався до нових економічних реалій, пов’язаних із санкціями проти Росії. Процес відмови Європи від російського газу проходить легше, ніж багато хто думав. Також не виправдалося побоювання, що обмеження цін на російську нафту «зламає» світовий ринок. Думаю, що й ембарго на російські нафтопродукти, яке з 5 лютого запровадили ЄС, країни G7 та Австралія, спрацює саме так, як треба, — вдарить по Росії і не виведе світ на новий виток енергетичної кризи.

При цьому було б помилкою думати, що на ВЕФ йшлося лише про Україну. Перед світовою спільнотою стоять численні глобальні виклики — зміна клімату, розширення соціальної нерівності, проникнення штучного інтелекту, що росте, у всі сфери діяльності.

Одна з ключових тем — «зелений» енергетичний перехід. Він не той, що був два роки тому: замість істерії, уособленням якої була Грета Тумберг, на перший план вийшла тотальна декарбонізація.

У США прийнято закон про зниження інфляції (IRA), який сприятиме інвестиціям в екологічно чисту енергію та виробництво. Його вже назвали найважливішою кліматичною угодою від часів знаменної Паризької угоди 2015 року.

ЄС надала план «Зелений курс» з метою зробити Європу кліматично нейтральною до 2050 року. Боротьба зі змінами клімату активізувалася по обидва боки Атлантики і надалі посилюватиметься.

Чому це важливо для України? Ми бачимо масштаб руйнувань, завданих українській критичній інфраструктурі ракетними обстрілами, ми розраховуємо на потік іноземних інвестицій для повоєнного відновлення країни. Для нас це можливість не просто відновлювати енергосистему, а, по суті, побудувати її наново, щоби зробити невід’ємною та повноцінною частиною європейської енергосистеми.

Нову енергетичну систему необхідно будувати на основі технологій та трендів «зеленої» енергетики. Серед іншого, це допоможе українському бізнесу виконувати світові вимоги щодо декарбонізації та зробить українські товари більш конкурентоспроможними на світовому ринку.

Для цього ми маємо всі необхідні базові умови, включаючи гідро та атомну енергетику. І якщо ми будемо амбітні, швидкі та ефективні саме зараз, то зможемо побудувати енергетичну систему, яка стане «зеленим» енергетичним хабом Європи та прикладом для інших, як і має бути. Це шанс, яким ми повинні скористатися.

Читайте також:

 

Коментарі

Комментарі поки що відсутні
Вже зарегистрированны? Увійти на сайт
П'ятниця, 29 березня 2024

Зображення Captcha

Підписатися на нові блоги на платформі Інвестгазета:

 

Курси валют

Офіційні курси основних валют (НБУ) на сьогодні
Долар США
ЄВРО
Фунт стерлінгів

 

^