Що таке мікрофінансове кредитування?

Нав’язливу рекламу швидких та доступних кредитів ми бачимо ледь не щодня. Що передбачає ця фінансова послуга насправді та які підводні камені очікують на позичальника, розповідаємо в цьому блозі.

Мікрофінансування – це фінансова послуга, що передбачає надання порівняно незначних сум без застави на короткий строк та під значний процент. В різних країнах різні цілі отримання мікро фінансових послуг. У Бангладеші та Індії - це переважно кредити на розвиток власної справи, у пост-радянських країнах - поточні потреби (ліки, оплата відпустки, придбання одягу/техніки тощо).

Особливості

Мікрофінансове кредитування має такі особливості:

  • цільова аудиторія – групи населення із середнім рівнем доходу та нижче середнього
  • невеликі розміри позик – від 1000 до 50000 грн
  • короткі строки кредитування
  • високі процентні ставки

Умови отримання

Мікрофінансуванням займаються банки та спеціалізовані мікрофінансові організації. Порядок оформлення мікрофінансової позики схожий на отримання кредиту, проте оцінка кредитоспроможності позичальника є скоріш формальною. До позичальника ставляться базові вимоги, а під час розгляду заявки, оцінюються тільки основні показники.

Сама оцінка кредитоспроможності відбувається за допомогою скорингової моделі - комп‘ютерної програми, яка за алгоритмом визначає ймовірність дефолту боржника на підставі анкетних даних. Проте, більшість кредитних компаній обмежуються виключно перевіркою кредитної історії та наявністю працевлаштування.

Також дані позичальника перевіряються в реєстрі втрачених паспортів, шахраїв тощо.

Позики можуть надаватися дистанційно – на банківську картку (онлайн-позики), а також й особисто позичальнику в готівковій формі. Останнім часом в Україні набувають популярності саме онлайн-позики.

Чому високі ставки?

Як правило, навіть отримавши відмову в оформленні кредиту в банку, позичальник з високою вірогідністю зможе отримати «мікрокредит». Тобто, висуваючи занижені вимоги до позичальників, фінансові компанії як результат отримують високий відсоток прострочених кредитів. Звідси й висока ставка, яка мусить перекривати неповернені позики по всьому портфелю. Середня ставка - 1,2-1,5% на день.

На жаль, в Україні через відсутність державного нагляду є багато недобросовісної реклами, яка пропонує нібито безкоштовні швидкі кредити, або низькі ставки, вводячи клієнтів в оману. Насправді виходить, що безкоштовним кредит був лише один день. Позичальник часто і не підозрює під яку ставку бере кредит насправді.

Є багато зловживань і в процесі роботи із простроченими кредитами. Як правило, є два методи роботи із проблемною заборгованістю: софт колекшн (правові підходи до стягнення заборгованості) та хард колекшн (комплекс заходів, у тому числі й психологічний плив на боржника). Звісно, нікому не сподобається психологічний вплив.

Що робити пересічному українцю? Варто чітко розуміти, що мікрокредит - це швидкі, доступні але надто дорогі гроші. Тому користуватися такими послугами треба лише при нагальній потребі, а якщо вже скористався, то докладати всіх зусиль для якомога швидшого повернення.

Читайте також:

 

Коментарі

Комментарі поки що відсутні
Вже зарегистрированны? Увійти на сайт
Гість
Четвер, 18 серпня 2022
Якщо ви хочете зареєструватися, будь ласка заповните форми імені і ім'я користувача.

Зображення Captcha

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://investgazeta.ua/

Підписатися на нові блоги на платформі Інвестгазета:

 

Курси валют

Офіційні курси основних валют (НБУ) на сьогодні
Долар США
ЄВРО
Фунт стерлінгів

 

^