Переговори з міжнародними кредиторами мовою теорії ігор

Як відомо, кредитні програми з міжнародними кредиторами є обумовленими. Якщо взяти до уваги МВФ, то набір вимог та більш глибокі основи дискурсу при побудові і реалізації програм змінилися за останній час. Від майже стандартних "знизити бюджетний дефіцит, структурати його фінансування, номінальний якір, стан платіжного балансу", до індивідуальних, з акцентом на інституціональні проблеми, які генерують структурну слабкість і в підсумку зовнішню вразливість.

Продовжити читання

Куди випаровується зміцнення гривні?

Дискусії про "немонетарну інфляцію", давно перетворившись на мантру, так само давно є індульгенцією на політичні обмеження більш жорсткої монетарної політики. За останній час майже на усіх обговореннях питання посилення інфляційного тиску в Україні чути про тимчасовий характер цінового шоку.

Продовжити читання

Як еко-ініціативи можуть засвідчити інституціональну вразливість центробанків

ЄЦБ, згідно процедури оцінки рівня незалежності центробанків країн-членів ЄС, неодноразово демонстрував прискіпливість до того, як національне законодавство співвідноситься з принципами незалежності монетарної органів із вимогами законодавства ЄС.

Продовжити читання

Посткризове монетарне роздоріжжя: Що чекає на макрополітику цього року?

Відомий емпіричний факт. Падіння економік внаслідок шоку корельовані, а траєкторії відновлення - ні. Будь-яка пробуксовка з поверненням економіки України до траєкторії стійкого зростання прискіпливо розглядатиметься під кутом зору, а хто зростав швидше і чи не запозичити досвіду то там то там. Це перший крок до психологічної готовності перетворити макрополітику в шизофренічну мозаїку.

Продовжити читання
Позначено в:

Фетиш «план факт відхилення» та ризики монетарної трансмісії

Зі студентських років пам'ятаю три ключових слова у державних фінансах. Всі ці три слова давно стали політичними критеріями оцінки уряду та поведінковими гештальтами розпорядників бюджетних коштів.

Продовжити читання

Про що не сказано у Звіті про фінансову стабільність

Після боргової кризи в зоні євро питання зв'язків між суверенними і банківськими кризами вже не розглядаються як виключно надбання популізму відсталих країн чи наслідок вождистських індустріалізацій.

Продовжити читання

Про сумні наслідки справжніх реформ

У Global Financial Stability Report October 2020 чітко показано ступінь вразливості банківської системи під час коронакризи і під час глобальної фінансової кризи. Парадоксально, але в більшості країн банківська система вистояла і має надійний запас міцності. Чому?

Продовжити читання

Очікування девальвації: Чому центробанк не може бути достатньо жорстким

Економіка перманентних девальваційних очікувань
 
Впродовж тривалого часу важливою рисою поведінки економічних агентів в Україні є постійні очікування девальвації. І це при тому, що як тільки суттєво знизилась інфляція, крива доходності набула правильний нахил.
 
Які риси такої економіки:
  • Надмірна ліквідність, яка не реалізується у більш дохідних інструментах. Перевага ліквідності є наслідком очікувань, що в разі будь якого шоку доходність від переоцінки валютних активів буде вищою.
  • Нездатність знизити короткий кінець кривої доходності навіть при сприятливій ситуації щодо інфляції.
  • Зміни в попиті на товари тривалого користування, що не вписуються в традиційний бізнес-цикл. Інколи це може поглиблювати тиск на валютний ринок.
  • Маніпуляції часом проплат при експорті-імпорті.
Які наслідки:
  • Спотворення процесу розміщення ресурсів.
  • Втрати від нереалізованих інвестицій.
  • Розрив між фундаментальною макроситуацією та строковою структурою фінансових активів.
  • Значні строкові та ризик спреди тощо.
Здавалося би, НБУ вже мав би довести, що він може бути достатньо жорстким центробанком. Довіра до монетарної політики мала би сформуватись, принаймні на експертному рівні. Але ситуація далека від терапії хворих очікувань.
 
Причина в тому, що такі очікування спираються на цілком раціональну основу, коли недовіра формується не щодо центробанку, а щодо політичного середовища, в якому він функціонує, загального макроекономічного курсу та здатності виконувати міжнародні зобов'язання.
 
Коли окремі соціальні актори приймають зобов'язання з прихованою стратегією їх невиконання, важко уявити, щоб вона була аж настільки прихована, щоб дотримання зобов'язань не викликало сумнівів в першу чергу в середині країни. Саме тут і спрацьовують перманентні очікування девальвації, які живляться невизначенністю щодо рефінансування держборгу та зовнішніх виплат.
 
Проект бюджету на наступний рік є показовим прикладом. Бюджетний дефіцит цього року схвалювався з розрахунку, що в наступному році матиме місце фіскальна консолідація.
 
6% дефіциту - вихід за параметри, які могли би бути толеровані програмою міжнародної підтримки. Структура фінансування виглядає сумнівною. Прогноз інфляції явно вище недавно затвердженої цілі на наступний рік.
 
Структурні реформи, з якими були би консистентні прогнозні темпи зростання, не окреслені.
 
Замкнене коло очікувань. Навряд чи. Замкнене коло політично пререченої макроекономічної майопії.

Продовжити читання

Політичні режими vs Економічна складність vs Реальна конвергенція

Вражаючі кадри з Білорусі підкреслюють дуже важливу проблему, вимір якої якось випав з поля зору завдяки прямолінійності симпатії до факту протесту. Але варто нагадати, що в Україні чимало людей відверто спантеличені тим, що відбувається. Масштаб протесту не вписується в їхню матрицю сприйнята авторитаризму як кращої альтернативи для нарощування (підтримання / відновлення) економічної складності в умовах реальної конвергенції.

Здавалося би, активна промислова політика, протекціонізм, слабка макроекономічна дисципліна, прямі і приховані субсидії з боку рф - джентельменський набір мрій вітчизняного сувереніста-держпланівця, в який не має місця демократії та свободи індивідуального вибору.

Продовжити читання

Аргентина - Україна 2:0. Поки що

Україну і Аргентину часто порівнюють. Для цього є підстави. Але пост не про це.

Продовжити читання

Підписатися на нові блоги на платформі Інвестгазета:

 

Курси валют

Офіційні курси основних валют (НБУ) на сьогодні
Долар США
ЄВРО
Фунт стерлінгів

 

^