Звільнення органів місцевого самоврядування від сплати судового збору

1.06.2018 року у Верховній Раді України, під номером 8422,  було зареєстровано проект  Закону України «Про внесення змін до статті 5 Закону України «Про судовий збір» щодо звільнення органів місцевого самоврядування від сплати судового збору»

Суть полягає у відновлення пільг для органів місцевого самоврядування при оплаті державного мита.

Законопроектом пропонується викласти в новій редакції пункт 15-1  частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», передбачивши надання органам місцевого самоврядування пільг зі сплати судового збору за зверненнями до суду з усього кола питань, що стосуються їх повноважень.

Так, як йдеться в пояснювальній записці до набрання чинності Законом України «Про судовий збір», органи місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України «По державне мито» від 21.01.1993 № 7-93 звільнялися від сплати державного мита. Закон України «Про судовий збір» замінив раніше існуюче державне мито на судовий збір (розмір якого в декілька разів більше) та позбавив органи місцевого самоврядування пільг по його сплаті. Крім того Закон про судовий збір встановив сплату судового збору за розгляд процесуальних документів, які раніше не потребували сплати державного мита (апеляційна та касаційна скарги на ухвалу суду, заява про вжиття запобіжних заходів та забезпечення позову, приєднання до апеляційної та касаційної скарги та ін.). 

У Законі України «Про судовий збір» було запропоновано кардинально інший підхід до врегулювання питання щодо надання пільг органам місцевого самоврядування при тих чи інших зверненнях до суду, що не дозволяє їм у повному обсязі здійснити захист інтересів територіальних громад, оскільки позови щодо «спорів, пов’язаних з відчуженням земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності», не є типовими для органів місцевого самоврядування і ситуації, що спонукають для подання таких позовів виникають дуже рідко.

Фактично норми Закону про судовий збір є дискримінаційними, оскільки суперечать приписам частини третьої статті 22 Конституції України, адже звужують та обмежують обсяги прав не просто окремих громадян, а їх великих спільнот – територіальних громад. В той же час, Закон про судовий збір встановлює пільги по його сплаті для широкого кола органів державної виконавчої влади.

Таким чином, при прийнятті Закону про судовий збір не було враховано специфіку завдань та повноважень органів місцевого самоврядування, які за своєю природою покликані відображати і захищати права територіальних громад. Крім того, стягнення судового збору з органів місцевого самоврядування порушує один із основних принципів місцевого самоврядування, визначених Європейською хартією місцевого самоврядування та статтею 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо державної підтримки і гарантій місцевого самоврядування в Україні. 

У разі прийняття Закону України «Про внесення змін до статті 5 Закону України «Про судовий збір» щодо звільнення органів місцевого самоврядування від сплати судового збору» повинно бути  забезпечено оперативний та всебічний судовий захист органами місцевого самоврядування прав та інтересів територіальних громад, що сприятиме розвитку як окремих адміністративно-територіальних одиниць, так і держави загалом.

Читайте также:

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
Гость
18.08.2022
Если вы хотите зарегистрироваться, пожалуйста заполните формы имени и имя пользователя.

Изображение капчи

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://investgazeta.ua/

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^