Як уникнути корпоративного конфлікту між співвласниками бізнесу

Як уникнути корпоративного конфлікту між співвласниками бізнесу Як уникнути корпоративного конфлікту між співвласниками бізнесу

Багато бізнесів в нашій країні, як і за кордоном, відкриваються та працюють на партнерських умовах.

Зазвичай це відбувається таким чином – збирається декілька підприємців, або просто друзів, та домовляються започаткувати новий бізнес-проект.

Для формалізації таких проектів створюється компанія, яка безпосередньо цей проект реалізує.

Найпоширенішою формою компаній є товариства з обмеженою відповідальністю.

Згідно національного законодавства єдиний обов’язковий документ, який має регулювати діяльність компанії та вимагається для її державної реєстрації, є статут.

При цьому, статути, як правило, реєструються типові. Хоча вони й містять розділи, які регулюють відносини між співвласниками компанії, але ці розділи є досить формальним та не дають відповідей на питання – а що буде відбуватися, коли партнери вирішать «розійтись». Як при цьому розділяється бізнес, як визначається вартість частки кожного співвласника при викупі, яка процедура викупу часток, строки, який документообіг при цьому відбувається і ще багато, багато інших питань.

Плутанини додає ще, як це часто буває, українське законодавство.

Наприклад Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» містить норму (стаття 24) згідно якої учасник товариства, частка якого у статутному капіталі товариства становить 50 або більше відсотків, може вийти з товариства за згодою інших учасників. Рішення щодо надання згоди на вихід учасника з товариства може бути прийнято протягом одного місяця з дня подання учасником заяви, якщо інший строк не передбачений статутом. Якщо для виходу учасника необхідна згода інших учасників товариства, він може вийти з товариства протягом одного місяця з дня надання такої згоди останнім учасником, якщо менший строк не визначений такою згодою.

А якщо інші учасники такої згоди не надають? Що робити? Виникає колапс

У західному світі для вирішення цих та інших питань існують такі рішення, як укладення між власниками компанії, так званих, акціонерних угод.

В акціонерних угодах дуже детально прописуються всі аспекти майнових та немайнових відносин між бізнес-партнерам.

В українському варіанті можливість укладення таких договорів також передбачена вищевказаним законом. Така угода мають назву «корпоративний договір».

На практиці, укладення таких договорів між бізнес-партнерами є досить рідкісним.

Мабуть це скоріше ментальні особливості нашого бізнесу, адже входячи у спільний комерційний проект наші бізнесмени досить часто домовляються на словах і вважають цього достатнім.

Але потім часто буває, що ці домовленості або забуваються кимось із бізнес-партнерів, або люди просто по різному зрозуміли такі домовленості.

А коли виникає конфлікт вже пізно покладати на папір ті питання, по яких немає згоди.

Тому корпоративні договори укладені вчасно в момент входження у спільний проект є дуже важливими і можуть позбавити бізнес-партнерів від великих втрат на стадії «розлучення».

В західній практиці за сторіччя використання таких договорів напрацьовано дуже багато цікавих та потужних інструментів, яким немає аналогів в Україні.

Наприклад, це використання опціонів пут та кол на майбутній викуп часток, коли вже до входження в проект його учасники чітко прописують яким чином вони будуть ділити бізнес, як буде визначатись його вартість, як можна запропонувати викупити у партнера його частку у бізнесі, навіть коли він не бажає цього зробити.

Читайте также:

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
Гость
20.10.2020
Если вы хотите зарегистрироваться, пожалуйста заполните формы имени и имя пользователя.

Изображение капчи

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^