Выделенное 

Як сучасні технології змінюють аграрний бізнес?

Сучасні технології все активніше завойовують нові та нові ринки. І агропромисловий комплекс у цьому процесі є однією з показових галузей. Важко уявити сучасний трактор, який працює без GPS-приладу, успішного фермера, який не використовує автоматизовані завдання для техніки, та ефективну агрофірму без оцифрованих сільгоспугідь та дронів над полями. Так, Goldman Sachs передбачає зростання глобального ринку аграрних технологій до 240 млрд доларів протягом наступних п’яти років. Ці зміни беззаперечно вплинуть на особливості функціонування традиційних агробізнесів, сформують нові потреби на ринках праці і підвищать амбіційність у розширенні можливостей для розвитку. Тож, куди буде рухатись агробізнес у майбутньому і до яких ключових змін слід буде готовим тим хто сам господарює на землі, або співпрацює з ним.

Штучний інтелект

Із появою на ринку технологій, які дозволяють отримувати інформацію про маршрути руху техніки, погоду, врожайність, стан посівів, внесення добрив тощо, абсолютно передбачуваною стала і поява технологій, які дозволяють аналізувати ці величезні дані. Успішні компанії, які не перший рік інвестують ресурси у різноманітні інструменти для роботи з великими обсягами даних прийшли до висновку, що єдиний ефективної варіант - це долучення технології машинного навчання (штучного інтелекту) для обробки Big Data, а роль людини у цьому процесі має бути мінімальною. Доцільний вихід – навчити машину самостійно обробляти терабайти даних, що вже сьогодні ефективно працює, наприклад, на полях Піднебесної. Так, на державному рівні у Китаї влітку прийнята семирічна програма під назвою «ET Agricultural Brain» – цифровий інструмент, який дозволяє фермерам підвищувати врожайність і прибутковість врожаю за рахунок використання єдиної бази даних. Між іншим, до створення цього цифрового рішення долучився «цифровий» підрозділ всесвітньо відомої корпорації Alibaba Group.

Втім, не лише гіганти займаються питаннями впровадження штучного інтелекту в практику сільського господарства. Стартап, створений 2014 року в Тель-Авіві під амбіційною назвою Taranis є одним із світових лідерів машинного навчання в галузі рослинництва. Залучивши близько 10 млн. доларів інвестицій, проект володіє унікальними патентами на технологію швидкісних зйомок посівів (до 2 тисяч гектарів за зміну), алгоритмом, який може самостійно розпізнавати проблеми на полі, а також на самою інформаційною системою зі зрозумілим інтерфейсом та потужними можливостями для організації роботи сільськогосподарського підприємства.

Нові професії

Відкрию невеличкий секрет для читачів, які далекі від агробізнесу: сучасний трактор, який працює у полі, кермує самостійно: розвертається самостійно і підтримує паралельність проходів, у чому йому допомагають багаточисельні датчики паралельного водіння та навігації. Разом з відходом у минуле необхідності фізичного керування трактором на полі, у минуле відходить і професія тракториста. У кабінах сучасних тракторів вже сидять оператори – спеціалісти, які програмують машину на певні параметри (густоту висіву, глибину внесення добрив, частоту рядків, швидкість тощо) і контролюють їх виконання. Сьогодні рослинництво – високотехнологічна галузь, яка вимагає і відповідних кадрів.

Разом з необхідність обробки аграрних Big Data, як, власне, і в інших галузях, на ринку підвищився попит на ІТ спеціалістів різних спеціалізацій. Так, вже і Україні активно розвивається професія «тегерів» - людей, які допомагають навчатися штучному інтелекту, тобто вручну чи напів-автоматизовано «тегають» відповідні значущі сутності у безмежних обсягах даних.

Ближче до кінцевого споживача

У розвинених країнах, де «зелена революція» відбулась на десятиліття раніше, ніж в Україні, сільське господарство відносять до категорії сировинного виробництва. Незважаючи на факт стрімкого розвитку технологій, прибутковість від commodities незрівнянно нижче за продукцію з високою доданою вартість. Проте, яким би не був очевидний цей факт, значна частина аграріїв не бажає диверсифікувати свій бізнес та максимізувати прибуток. І причина тут не лише у необхідності значних фінансових інвестицій, але і у складнощах, пов’язаних з адмініструванням нового напрямку та початком роботи у нових висококонкурентних ринках товарів широкого вжитку. Витрати на дослідження ринку, розробку продуктів, створення брендів, просування та постійний діалог зі споживачами відлякують від освоєння переробки. Втім, робота на цих ринках дозволяє заробляти в рази, а інколи, і десятки разів більше, у порівнянні з прибутком, отриманим від реалізації сільськогосподарської сировини. 

Епоха географічних імперії відійшла в минуле, разом з Римом та Древнім Єгиптом. На часі - епоха інформаційних імперії, де всі сфери нашого життя воліють буди оцифровані, до чого прагне і Alphabet, і Facebook, і інші. Теза «хто володіє інформацією – володіє світом» якнайкраще розкриває потреби сучасних аграріїв, яким для правильної побудови бізнес-процесів потрібні історичні дані по певним полям, культурам, добривам і тому інше. Агрохолдинги майбутнього - це не величезні латифундії, економічна ефективність яких обумовлюється величезними площами сільгоспугідь, а «цифрові компанії», які здатні забезпечити максимальну ефективність завдяки глибокому аналізу даних, високій експертизі співробітників, та можливості контролювати найбільш прибуткові частини ланцюга створення високої доданої вартості. 

Читайте также:

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
Гость
18.08.2022
Если вы хотите зарегистрироваться, пожалуйста заполните формы имени и имя пользователя.

Изображение капчи

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://investgazeta.ua/

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^