Як наш фоновий ринок нарешті перетворити в фондовий

Як наш фоновий ринок нарешті перетворився в фондовий Як наш фоновий ринок нарешті перетворився в фондовий

Ми вже досить давно намагаємось побудувати в Україні справжній фондовий ринок, який би наповнював грошима нашу економіку.

Є загальновизнаним фактом, що розвиток фондового ринку стимулює розвиток економіки країни в цілому. Інвестиції в цінні папери підприємств дозволяють цим підприємствам збільшувати обсяги виробництва, здійснювати модернізацію виробничих потужностей.

І наче в нашій країні є всі умови для того, щоб фондовий ринок успішно розвивався. Законодавство створено ще в 90-х роках та постійно модернізується. Існує державний регулятор – Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку зі штатною кількістю працівників в 460 осіб.

Наш регулятор постійно вивчає зарубіжний досвід, відвідує різноманітні конференції, є членом всіляких міжнародних організацій регуляторів, які допомагають методичним матеріалами та вже готовими рецептами ефективного нагляду за фондовим ринком.

Але щось таки не дозволяє відчути, що цей фондовий ринок в країні існує.

Фондовий ринок європейської країни з населенням в 40 мільйонів не може на 98 % складатися з ОВДП та акцій й облігацій п’яти-десяти емітентів, в які інвестуються кошти інвесторів. Я не говорю про сотні інших емітентів, цінні папери яких купуються для якихось інших цілей (штучного формування власного капіталу фінансових установ, страхових резервів інших подібних речей), а не для класичних інвестицій.

В результаті маємо певний парадокс.

Так - цінні папери постійно випускаються, емітентів дуже багато, біржі працюють.

Але все це відбувається в якомусь фоновому режимі.

І ринок – він як би якийсь фоновий.

Що ж заважає і що ми можемо зробити щоб хоча б почати наближатись до рівня тієї ж Польщі, де обсяг операцій з цінним паперами тільки на одній Варшавській фондовій біржі складає сотні мільярдів Євро на рік?

При цьому, у нас наче також візуально результати непогані - торговий оборот на українських фондових майданчиках в 2018 році становив 260,866 мільярдів гривень, що на 26,8% більше, ніж роком раніше.

Але ж ми розуміємо, що наповнення цих результатів досить специфічне.

В пресі та серед експертів більшість операцій, які відбуваються на нашому фондовому ринку, називають торгівлею сміттям. Та й сама Комісія частенько застосовує цей термін.

При цьому Комісія навіть намагається боротися з цим ганебним явищем, при цьому часто досить екзотичними засобами. Я писав про це в попередній публікації (https://investgazeta.ua/blogs/natsionalna-komisiya-z-tsinnikh-paperiv-ta-fondovogo-rinku-zakhist-interesiv-investoriv-na-mezhi-folu).

Але ця боротьба більш нагадує бій з вітряками.

Та все ж таки – що ж не так «в датському князівстві»?

Давайте розберемось з чого складається наш небанківський фінансовий ринок сьогодні.

Ось його основні професійні гравці, які вкладають кошти в наш фоновий ринок:

Страхові компанії тримали в своїх страхових резервах станом на 31.12.2018 року (https://www.nfp.gov.ua/files/OgliadRinkiv/SK/2018_rik/2018/sk_%202018.pdf) акцій українських емітентів на суму 5,08 мільярди гривень, облігацій на суму 0,91 мільярди гривень;

Венчурні інвестиційні фонди в структурі своїх активів на 31.12.2018 року (за інформацією УАІБ) мали акцій українських емітентів на суму 11, 47 мільярди гривень, облігацій на суму 7, 83 мільярди гривень;

Інвестиційні фонди (крім венчурних) в структурі своїх активів на 31.12.2018 року (за інформацією УАІБ) мали акцій українських емітентів на суму 1, 35 мільярди гривень, облігацій на суму 0,29 мільярди гривень;

Пенсійні фонди мали в складі своїх активів станом на 31.12.2018 року (https://www.nfp.gov.ua/files/OgliadRinkiv/NPF/NPF_IV_kv%202018.pdf) акцій українських емітентів на суму 0,04 мільярди гривень, облігацій на суму 0,23 мільярди гривень;

Для порівняння активи українських банків станом на 31.12.2018 року за інформацією НБУ складали 1 360, 8 мільярди гривень.

Як це виглядає графічно:

Активи банків Активи в цінних паперах страхових компаній та венчурних ІСІ Активи в цінних паперах пенсійних фондів та невенчурних ІСІ

Третій стовпчик виглядає непомітним. Та це й недивно, бо спільно обсяг активів пенсійних фондів та невенчурних ІСІ в цінних паперах українських емітентів станом на 31.12.2018 складає аж 1, 91 мільярди гривень, або трохи більше ніж сімдесят мільйонів доларів.

І саме ці суб’єкти інвестування в наших реаліях є так званими інституційними інвесторами (які вкладають кошти в цінні папери не задля участі в управлінні емітентом, а задля отримання дивідендів) задля залучення чиїх коштів українські підприємці мали б здійснювати IPO на українському ринку.

Але про яке IPO в Україні може сьогодні йти мова, коли всі українські емітенти можуть претендувати на інвестиції інституційного інвестора (всі пенсійні фонди та невенчурні ІСІ), який оперує коштами, що сумарно складають еквівалент ринкової вартості одного середнього українського підприємства важкої промисловості.

І чому б такому ринку не бути фоновим?

Так що ж ми можемо зробити…

Ось прості, на мою думку, кроки, які дозволять нам поступово наблизитись до того, щоб надати нарешті поштовх для розвитку справжнього фондового ринку в Україні:

Необхідно нарешті розділити ліцензію на управління активами для інвестиційних інвесторів та венчурних (чи точніше тих, які у нас називаються венчурними). В цьому контексті необхідно встановити різні вимоги та стандарти діяльності для цих окремих суб’єктів інвестування. Тобто, створити окремі правила гри для «бджіл» та «мух», бо кожен орієнтований на свій об’єкт інвестування.

Такий шлях цілком відповідає міжнародній практиці, де існує чітке розмежування стандартів діяльності публічних (відкритих) фондів та фондів альтернативних інвестицій (венчурних). Більш детально про це можна прочитати, наприклад, на сайті Єврокомісії (https://ec.europa.eu/info/business-economy-euro/growth-and-investment/investment-funds_en).

Більш того, не треба забувати про Угоду про асоціацію з ЄЕС, яка зобов’язує Україну гармонізувати законодавство з законодавством ЄЕС, в тому числі, в галузі регулювання ринку цінних паперів та управління активами. Наприклад, стаття 127 Угоди визначає, що кожна Сторона докладає необхідних зусиль для забезпечення впровадження міжнародних стандартів регулювання та нагляду у сфері фінансових послуг, зокрема стандартів, встановлених «Цілями та принципами регулювання обігу цінних паперів» Міжнародної організації комісій з цінних паперів.

Вирішити питання такого розмежування попри супротив ринку управління активами, де сьогодні домінують венчурні інвестори, допоможе ліквідація гегемонії єдиної СРО на цьому ринку шляхом внесення змін до Закону «Про цінні папери та фондовий ринок».

Внесення змін до Закону дозволить існування на ринку управляння активами двох СРО – окремо для компаній з управління активами, які управляють активами публічних фондів (недержавних пенсійних фондів та невенчурних інвестиційних фондів), та для компаній з управління активами, які управляють активами українською версією венчурних фондів.

Впровадити реальні бар’єри при реєстрації емісій сміттєвих цінних паперів у вигляді чітких та зрозумілих вимог до якості емітентів, а не пакету документів, які вони подають на реєстрацію емісії. При цьому необхідно максимально спростити процедуру реєстрації емісії цінних паперів. Сконцентрувати нарешті нагляд за діяльністю недержавних пенсійних фондів в одному фінансовому регуляторі, бо сьогодні ми маємо класичну ситуацію, коли у семи няньок дитина без ока.

Наче все виглядає досить просто.

Дійсно – ці кроки реально реалізувати протягом максимум шести місяців. За наявності бажання, звичайно.

І головне мабуть, що дозволить наповнити кров’ю наш фондовий ринок – запровадити нарешті накопичувальну пенсійну систему другого рівня. Адже Держава сьогодні бере в борг випускаючи ОВДП під 17-18 % річних, забуваючи про колосальний невикористаний потенціал пенсійної накопичувальної системи, який за скромними підрахунками може закумулювати в фінансовій системі країни сотні мільярдів інвестиційного ресурсу лише за 3 -5 років.

Читайте также:

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
Гость
27.01.2021
Если вы хотите зарегистрироваться, пожалуйста заполните формы имени и имя пользователя.

Изображение капчи

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://investgazeta.ua/

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^