Як карантинні заходи вплинуть на ринок мікрокредитування

Як карантинні заходи вплинуть на ринок мікрокредитування Як карантинні заходи вплинуть на ринок мікрокредитування

За 2019 рік небанківськими фінансовими установами видано понад 100 млрд. грн. кредитів, що на 41% більше ніж торік. Понад 65% кредитів видано фізичним особам. Це головним чином так звані мікрокредити, тобто беззаставні кредити, що видаються на порівняно короткий строк під високу процентну ставку. Ми неодноразово публікували матеріали про цей вид фінансових послуг в цьому блозі.

З 12 березня в Україні діють офіційні обмежувальні заходи, пов’язані з протидією поширенню коронавірусної хвороби SARS-CoV-2. Проте вже 2-го квітня Кабміном внесені зміни до так званої «карантинної» постанови, якими дозволив роботу всіх без виключення фінансових установ, в тому числі й мікрофінансових.

Ми спробували оцінити, як карантинні заходи можуть вплинути на ринок мікрокредитування.

Карантин онлайну не завада

Одним з чинників зростання ринку мікрокредитування можливість укладення таких договорів дистанційно, через мережу інтернет. Деякі компанії навіть спеціалізуються виключно на онлайн кредитуванні та не мають фізичних відділень. Розмір цього сегменту зріс найбільше за минулий рік. Так, у 2019 році фінансовими компаніями дистанційно укладено 8,8 млн. договорів, що на 107,5% більше ніж торік. Загальна сума таких кредитів склала 27,4 млрд. грн., що на 148,4% більше ніж у минулому році.

Таким чином зростає не лише кількість укладених договорів, а й середній розмір позики, виданої онлайн. Це говорить про те, що навіть в умовах обмежувальних карантинних заходів онлайн кредитування може розвиватися. Цьому також сприяє й оновлення скорингових моделей (тобто математичних моделей оцінки кредитоспроможності позичальника на підставі великого масиву статистичних даних). Саме такі моделі визначають чи надавати клієнту кредит, чи ні.

Падіння доходів громадян, як чинник збільшення попиту на мікрокредити

Нажаль в України простежується чітка тенденція до збільшення кількості безробітних. За прогнозами Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства кількість безробітних буде тільки збільшуватись. Станом на 24 квітня кількість безробітних, зареєстрованих у Державній службі зайнятості, складала 426,4 тис. осіб, що на 113 тисяч або на 36% більше ніж на цю ж дату минулого року. Разом із тим з початку карантину у службі зайнятості зареєструвалися 120,8 тис. безробітних.

Зростання кількості безробітних обумовлено зниженням ділової активності та згортанням діяльності цілих підприємств сфери послуг.

Логічно, що обмеження в доходах сьогодні обумовлює людину звернутися за позикою, віддавати яку можна завтра. Фінансові компанії об’єктивно не готові до цього і не можуть відсікати кредитні заявки щойно або потенційно безробітних (в даному випадку слід розуміти, що офіційна статистика втричі менша за реальну картину). То ж у короткостроковій перспективі слід очікувати зростання обсягів кредитування за рахунок зростання попиту осіб, які втратили джерела доходів.

Ймовірно, що за підсумками 2-го кварталу 2020 року обсяг кредитів буде значно більшим, ніж за аналогічний період 2019 року. Проте ця тенденція закінчиться вже у третьому кварталі, коли короткострокові позики строком до 30 днів (а таких по системі більше 83%) виявляться простроченими або пролонгованими. Так, по-перше, пролонгація позик зумовить відсутність грошового ресурсу для видачі нових позик. А по-друге, неналежне обслуговування позик (тобто несвоєчасна сплата процентів) зумовить перегляд скорингових моделей, які стануть більш консервативними та будуть відсікати більше кредитних заявок у майбутньому.

Регуляторні обмеження

Надмірне кредитне навантаження, неможливість виконувати зобов’язання позичальниками спонукатимуть регулятор скоріше ввести законодавче обмеження граничної процентної ставки, а також поняття граничного кредитного навантаження. Нагадаємо, що з 1 липня небанківські фінансові установи переходять офіційно під юрисдикцію НБУ. Практика обмеження процентних ставок вже застосовується центробанками на сусідніх ринках – Росії та Казахстану, а обмеження кредитного навантаження вводиться там з 2020 року.

Такі регуляторні обмеження матимуть негативний вплив на інвестиційну привабливість ринку мікрокредитування, оскільки на законодавчому рівні буде обмежена дохідність бізнесу. Відтік власного капіталу зумовить зменшення обсягів кредитування. Іншого ресурсу у небанківських кредитних установ, окрім як власний капітал (акціонерний та реінвестований прибуток), немає. Ми позбавлені права кредитувати за рахунок залучених коштів (окрім кредитних спілок, проте їх доля у кредитному портфелі по системі не істотна).

Підсумовуючи, приходимо до таких висновків:

  1. Другий квартал та перше півріччя 2020 року покажуть позитивну динаміку приросту мікрокредитування.
  2. Приріст онлайн кредитування значно випереджатиме загальний обсяг кредитування як наслідок карантинних обмежень.
  3. Вже у третьому кварталі система стикнеться з хвилею дефолтів, що обмежить приріст обсягів кредитування до кінця року.
  4. Висока ймовірність законодавчих ініціатив вже до кінця року щодо обмеження процентних ставок та граничного кредитного навантаження позичальника.
  5. Спостерігатиметься зниження інвестиційної привабливості бізнесу та відтік акціонерного капіталу.

Ми слідкуватимемо за розвитком ринку та публікуватимемо актуальну інформацію щодо його стану та розвитку.

Читайте также:

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
Гость
19.09.2021
Если вы хотите зарегистрироваться, пожалуйста заполните формы имени и имя пользователя.

Изображение капчи

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://investgazeta.ua/

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^