Выделенное 

Ризики падіння ВВП у 2020 році на 5,7% наразі виглядають збалансованими

Економічна ситуація у вересні погіршилася порівняно із серпнем за більшістю індикаторів, окрім торгівлі. Однак унаслідок швидкого відновлення протягом літа падіння ВВП у 3кв20 уповільнилося приблизно до 5% р/р порівняно з 11.4% у 2кв20. Ризики для нашого прогнозу падіння ВВП у 2020 р. на 5.7% виглядають збалансованими.

У вересні падіння промислового виробництва уповільнилося до 4.4% р/р (з 5.3% р/р у серпні), однак порівняно із серпнем випуск у промисловості знизився на 1.1% м/м с/с. Насамперед, погіршилися показники в харчовій та добувній промисловості. За 9М20 виробництво промислової продукції скоротилося на 7.0% р/р.

122663788 10219515119254822 7632847388377550024 o

Найбільший внесок був забезпечений скороченням виробництва продукції металургії (на 12.6% р/р) та машинобудування (на 20.6% р/р), видобутку вугілля (на 16.3% р/р), обсягів постачання електроенергії, газу, пару та кондиційованого повітря (на 4.8% р/р). Натомість випуск хімічної галузі зріс на 7.3% р/р, фармацевтичної продукції – на 1.4% р/р.

Обсяги сільськогосподарського виробництва у вересні впали на 19.2% р/р, а за 9М20 падіння поглибилося до 13.1% р/р. Насамперед, таке падіння зумовлено пізнішим початком збору врожаю і нижчою врожайністю ранніх зернових. Крім того, продовжується зниження обсягів тваринництва – на 2.4% за 9М20.

Також після кількох місяців посткарантинного відновлення погіршилася ситуація в транспорті. Падіння пасажирообігу та вантажообігу у вересні поглибилося до 50.3% і 12.8% відповідно (з 45.8% і 4.2% у серпні). Насамперед, скоротилися перевезення пасажирів залізничним і авіаційним транспортом, найімовірніше, відображаючи наслідки зростання випадків захворюваності Covid-19. Зниження вантажообігу відбулося насамперед на залізниці внаслідок нижчих обсягів урожаю та скорочення перевезень будівельних матеріалів, а також у трубопровідному транспорті після певного відновлення транзиту газу в серпні.

Натомість неочікувано високими виявилися показники внутрішньої торгівлі у вересні. Так зростання роздрібної торгівлі прискорилося до 11.6% р/р. За нашими оцінками, сезонно скоригований показник виріс на 2.5% м/м. За 9М20 роздрібний товарооборот зріс на 6.7% р/р. Крім того, зростання оптового товарообороту за 9М20 становило 1.9% р/р порівняно з падінням на 0.2% за 8М20.

На основі місячних показників ми оцінюємо падіння ВВП у вересні приблизно на 6% р/р після менш ніж 5% р/р у червні-липні. Відповідно падіння ВВП у 3кв20, за нашими оцінками, уповільнилося приблизно до 5% р/р порівняно з 11.4% р/р у 2кв20 та 6% р/р у нашому вересневому прогнозі. При цьому, вагомий внесок (близько 1.5 в.п.) у це падіння в 3кв20 було забезпечено низькими показниками сільського господарства через пізніший початок збору кукурудзи.

І хоча частково цей фактор буде компенсований у 4кв20, загалом за рік очікування щодо врожаю зернових та інших сільськогосподарських культур погіршуються через несприятливі погодні умови. Також стрімке поширення захворюваності Covid-19 в Україні та сусідніх країнах посилює ризики для подальшого відновлення внутрішнього та зовнішнього попиту.

Водночас, стрімке зростання обсягів внутрішньої торгівлі вказує на те, що фактор зростання захворюваності був компенсований слабким дотриманням соціального дистанціювання та ігноруванням посилення обмежень на місцевому рівні разом з розквітом електронної комерції. Крім того, стійке зростання реальної заробітної плати (6% р/р у серпні) та відновлення ринку праці сприяли поліпшенню настроїв споживачів, особливо щодо оцінки власного фінансового стану.

Унаслідок ми оцінюємо ризики для нашого прогнозу  як збалансовані в обидва боки. Значною мірою результат визначатиметься жорсткістю реакції влади на поширення коронавірусу після місцевих виборів. Хоча ми очікуємо запровадження додаткових заходів, їхній негативний ефект на економіку має бути набагато слабшим, ніж весною.

Однак, імовірно, зростання показників економічної активності в 4кв20 року порівняно з 3кв20 буде слабшим, ніж ми закладали в наш вересневий прогноз (2% кв/кв с/с). Додатковий імпульс очікується лише від сільського господарства через зміну сезонності.

Читайте также:

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
Гость
30.05.2023

Изображение капчи

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://investgazeta.ua/

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^