Викуп цінних паперів центробанками на прикладі інших країн: І чому в Україні ця тема – табу

Викуп цінних паперів центробанками на прикладі інших країн: І чому в Україні ця тема – табу Викуп цінних паперів центробанками на прикладі інших країн: І чому в Україні ця тема – табу

Викуп облігацій центробанками залишається майже табуйованою темою в Україні. І настільки загадковою, що хтось голові НБУ замість всебічної інформації про такі викупи (він, як банкір, в цих темах мабуть не дуже розбирається) розповідає страшилки про «потерпання» тих, хто на це наважився, «від великого рівня інфляції та курсових коливань» (з інтерв’ю Шевченка для УП).

Я теж не фахівець у цих справах, але спробую показати статистику по країнам, центробанки яких наважилися на викуп цінних паперів.

(Просто статистика. Список не зовсім розвинених країн, що вдавалися до викупу, і таких, що ні, взятий з останнього звіту МВФ про фінансову стабільність).

Отже, що ми маємо:

  1. Країна, якій дійсно «не зайшов» викуп активів – це Туреччина. Але там проблема точно не в тому, що їх ЦБ щось викупляв. Бо там є інші значні проблеми (у тому числі досить прикладні питання щодо незалежності політики ЦБ).

Усі ці проблеми навіть примусили турецький ЦБ значно підняти ключову ставку в кінці року. Інший приклад країни з високою ключовою ставкою, що вдавалася до викупу - це Гана. І нічого у них не поламалося.

  1. Не схоже, що країни, що вдавалися до викупу, мають більші проблеми з національною валютою, ніж інші. (Перший графік. Країни, ЦБ яких викуповували папери, позначені синім).
  2. Однак, схоже, що проблем у країн, що вдавалися до викупу, таки було трохи більше. Принаймні, негативних переглядів суверенних кредитних рейтингів по таким країнам було більше (другий графік).
  3. А от у чому були помітно успішнішими країни, ЦБ яких викуповували папери – так це у зменшенні ставок за державними залученнями. По більшості країн, що вдавалися до викупу (і виключно по ним) маємо таку ситуацію, що дохідність їх державних цінних паперів (вартість залучення коштів державою) знизилася швидше, ніж ставка центробанку (третій графік). І це стосується навіть Гани. Україна ж на цьому графіку - явний аутсайдер.

І тут можна знову пригадати витяг із інтерв’ю Шевченка для УП: «Як формується ставка за кредитами? Якщо дохідність ОВДП на певному рівні, то для того, щоб фінансувати інші сегменти, залежно від їх ризиковості, банки будуть давати премію за ризик. Мінімальним рівнем є саме ставка за ОВДП»

Читайте также:

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
Гость
01.03.2021
Если вы хотите зарегистрироваться, пожалуйста заполните формы имени и имя пользователя.

Изображение капчи

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://investgazeta.ua/

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^