У квітні зафіксовано рекордний з 2004 року профіцит зовнішньої торгівлі

У квітні зафіксовано рекордний з 2004 року профіцит зовнішньої торгівлі У квітні зафіксовано рекордний з 2004 року профіцит зовнішньої торгівлі

У квітні cприятливі умови торгівлі та більша стійкість обсягів експорту порівняно з імпортом забезпечили рекордний з 2004 року профіцит зовнішньої торгівлі. Це разом з грошовими переказами на фоні зниження виплат за дивідендами з надлишком компенсувало усе ще триваючий, хоч і в меншому розмірі, відплив капіталу, який утім удвічі зменшився порівняно з березневим локальним максимумом. Фактично березнева криза платіжного балансу виявилася дуже короткою та відносно невеликою за масштабом порівняно з попередніми кризовими епізодами.

У квітні поточний рахунок перейшов до значного профіциту - $1.4 млрд (порівняно з дефіцитом у $292 млн у березні). Це зумовило формування за 4М20 профіциту поточного рахунку в $1.8 млрд (порівняно з дефіцитом у $242 млн за 4М19).

В умовах поширення коронавірусу та впроваджених карантинних обмежень у світі та України експорт товарів і послуг у квітні знизився лише на 7.5% р/р. Основний внесок був забезпечений падінням надходжень від поставок металургійної продукції (на 18% р/р), витрат іноземних туристів (на 96% р/р), послуг трубопровідного транспорту (на 47% р/р) і авіації (на 61% р/р). Водночас продовжив зростати достатньо високими темпами експорт продовольчих товарів (6.6% р/р), мінеральних продуктів (12.1% р/р) за рахунок залізної руди та IT послуг (19.9% р/р). Заразом імпорт товарів і послуг обвалився майже на третину. Насамперед це відбулося через падіння імпорту мінеральних продуктів (на 34%) та продукції машинобудування (на 29%), витрат на подорожі (на 72%) та майже повного припинення неформального імпорту.

Відповідно до наших оцінок, за даними НБУ, перекази у квітні дещо знизились: на 16.5% р/р до $794 млн, але загалом за 4М20 зросли на 1.6% р/р до $3.7 млрд.

Сальдо поточного рахунку за останні 12 місяців стало додатним – на рівні $0.7 млрд (0.4% ВВП за нашими оцінками). За цей період дефіцит торгівлі товарами скоротився до $12.5 млрд (7.9% ВВП за нашими оцінками), тоді як профіцит торгівлі послугами зріс до $2.7 млрд (1.7% ВВП за нашими оцінками), а перекази були майже незмінні на рівні $12 млрд (7.7% ВВП за нашими оцінками).

За фінансовим рахунком відплив капіталу знизився до $0.7 млрд (порівняно з $1.5 млрд у березні). Насамперед, це відбулось через зниження обсягів повернення зовнішніх боргів приватним сектором – до $97 млн з $633 млн у березні. Не суттєво змінились, якщо порівняти з березнем, зниження зовнішніх боргів державного сектору ($346 млн у квітні) через скорочення обсягів ОВПД у портфелях нерезидентів, накопичення зовнішніх активів резидентами ($301 млн), переважно у формі іноземної готівки, майже повна відсутність прямих інвестицій.

У наступні місяці ми очікуємо певне відновлення імпорту на фоні виходу економіки з карантину, однак поточний рахунок залишатиметься в профіцитній зоні. Водночас восени поточний рахунок має повернутися до дефіциту. Натомість за фінансовим рахунком ми очікуємо поступове повернення до припливу капіталу. Загалом за рік ми прогнозуємо невеликий профіцит поточного рахунку та наближене до нуля сальдо зведеного платіжного балансу.

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
Гость
04.12.2020
Если вы хотите зарегистрироваться, пожалуйста заполните формы имени и имя пользователя.

Изображение капчи

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^