ТОП-5 нововведень малої приватизації в Україні

Ми чуємо з усіх сторін «приватизація», «приватизують державне майно», «нечесна приватизація», «скільки коштує приватизувати цікаві об’єкти». З моменту незалежності України тема приватизації була актуальною та збирала сотні коментарів. З кожною новою владою на засіданнях Верховної Ради, комісій та Кабінету Міністрів України підіймались питання, як же зробити цей процес відкритішим, як залучити більшу кількість інвесторів та виключити корупційні ризики? І лише у 2018 році з прийняттям Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», приватизація отримала новий подих та надію на її ефективність.

В чому ж полягають зміни та за рахунок чого нам очікувати ефективності, чесності та відкритості процедури?

Цікаво, що більше зазнала змін саме приватизація комунального майна, адже відтепер вона відбуватиметься виключно через дворівневу систему ProZorro.Продажі, а відповідно і весь процес приватизації відбуватиметься у електронній формі з електронним аукціоном. Якщо раніше все відбувалось у паперовому форматі, з конвертами, зачиненими дверима та повідомленнями у місцевій газеті, то тепер вся процедура геть інша–лише електронний аукціон, документи та конфіденційність ставок до початку аукціону. 

І ось цікаве питання, а ви коли-небудь бачили в онлайн доступі переліки майна на приватизацію міста, в якому ви проживаєте? А чи маєте ви на це право, враховуючи, що майно комунальної власності – це майно територіальної громади, а ви як мешканець певного міста і є тією територіальною громадою, тобто власником майна. Але впевнена, що такі переліки ви не бачили, а чому? Тому що вони мали публікуватись у місцевих засобах масової інформації, які напевно, ви й не читаєте, та не купуєте кожного тижня з надією побачити оголошення або повідомлення про зміни до переліку об’єктів, що підлягають приватизації.

Відтепер, усе майно, що підлягає приватизації можна знайти у єдиному реєстрі на порталі ProZorro.Продажі

Правда ж зручно? Звісно, адже маючи доступ до інтернету навіть зі свого смартфону ви зможете ознайомитись з об’єктами приватизації у кожному органі місцевого самоврядування. І це лише четверта частина від нововведень у сфері малої приватизації, але перша на шляху реалізації. За новими правилами, щоб почати процедуру приватизації – продавець має внестиоб’єкт до електронного реєстру.

А що будуть продавати міста? Докорінно на це питання не відповість ніхто, адже ми повертаємось до тої ж проблеми, що раніше інформація не була централізована, ніхто не знає скільки майна вже було продано, за якою ціною та кому. І саме цю проблему вирішує система ProZorro.Продажі. Тепер ви зможете відстежувати всю процедуру малої приватизації та, навіть, стати її учасником. Тому момент публікації замовниками (тобто органами місцевого самоврядування) переліків об’єктів на приватизацію у 2018 році – це очікування усіх, нарешті інформація буде відкритою та публічною.

Додатковий бонус електронізації малої приватизації

Тепер це є відкритість інформації про весь хід торгів та, звісно, учасника-переможця. Тепер можна з легкістю вислідити хто купив майно, чи є сімейні або інші зв’язки з продавцем та інше. З цього приводу ми вже чули негативні коментарі від продавців (організаторів торгів), які не розуміють чому мають використовувати публічну систему, починають згадувати про відкриті дані, або навіть казати, що не будуть проводити процедури. Якщо ми отримуємо такий супротив – то однозначно йдемо у правильному напрямку. А приватизувати через електронний аукціон доведеться усім, балансова вартість чиїх об’єктів не перевищує 250 млн. грн. До того ж, у свій час система публічних закупівельProZorro проходила то й же шлях, та й досі є невдоволені замовники, які бажають повернути старі конверти та вирішення питань за зачиненими дверима.

5 нововведень малої приватизації

Але зміни вже в Законі, а представники держави мають діяти лише в межах закону, тому наводимо вам головні 5 нововведень приватизації комунального майна, або малої приватизації:

36618658_1582552878520034_124064846219051008_n.jpg

Наразі, технічна процедура приватизації реалізовуються зі сторони системи ProZorro. Продажі та операторів торгів (електронних майданчиків), через яких відповідно всі користувачі й братимуть участь в аукціонах. Та вже у липні 2018 року ми очікуємо перші лоти у Системі, а які це лоти будуть і хто першим пройде реформаторську процедуру малої приватизації в електронному форматі дізнаємось зовсім скоро. Головне пам’ятати – що приватизувати державне або комунальне майно досить реально. Чесні правила та ріні можливості вже забезпечив Закон, необхідно лише відкинути стереотипи щодо корумпованості та діяти, до того ще й зручно та оперативно, без додаткових витрат як часу, так і коштів.

Давайте робити приватизаційну реформу разом!

Читайте также:

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
Гость
09.12.2022

Изображение капчи

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://investgazeta.ua/

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^