Статистики дня: Найголовніше за тиждень

  • За даними Світового банку на світових сировинних ринках лідируючу позицію продовжують демонструвати світові ціни на залізну руду - у грудні 2019 року (р/р) зростання на 34%, яке відбувалося на тлі нарощення запасів напередодні святкових вихідних та діючих виробничих обмежень, що в свою чергу, також впливало на уповільнення скорочення цін на базові метали – «мінус» 2,4% порівняно з «мінус» 4,1% у листопаді 2019 року (р/р). При цьому, у 2019 році порівняно з 2018 роком зростання світових цін на залізну руду становило 34,5%, на базові метали – скорочення на 9,9%.

Ціни на руду та метал важливі для прибутковості та обсягів виробництва нашої металургійної галузі. Більш високі ціни означають більше прибутків та кращий стан промисловості.

  • Ціни на нафту у грудні 2019 року (р/р) продовжили зростання – «плюс» 16,6% на тлі зниження запасів нафти в США та діючих обмежень в рамках угоди ОПЕК+. Водночас світові ціни на природний газ знижувались – «мінус» 42,1%, що обумовлено накопиченням значних запасів у сховищах блакитного палива у Європі на випадок припинення транзиту газу через Україну з 01.01.2020 та теплими погодними умовами. За підсумком 2019 року порівняно з 2018 роком ціни на світових ринках на нафту скоротилися на 9,9%, природний газ - на 37,5%.

Україна імпортує енергоносії. Тому зниження цін має позитивний ефект на економіку України. І на витирати споживачів та промисловості.

  • На сировинних ринках с/г продукції ціни на пшеницю та кукурудзу у грудні 2019 року (р/р) зменшилися на 0,2% та 0,3% відповідно. Дане скорочення, в першу чергу, пов’язано зі збільшенням об’ємів світового виробництва порівняно з 2018 роком та послабленням попиту на дані с/г культури. При цьому, у 2019 році порівняно з 2018 роком світові ціни на пшеницю зменшилися на 3,9%, на кукурудзу – збільшилися на 3,4%.

Ціна на с/г продукцію визначають прибутковість аграрної галузі і впливають на обсяг надходження валюти в Україну. Тут є незначні коливання.

  • За оперативними даними ОП «Укрметалургпром» у 2019 році порівняно з 2018 роком виробництво чавуну зменшилося на 2,4%, сталі – на 1,3% та прокату – на 1,1%.

За оцінками Мінекономіки основними негативними чинниками у металургії були несприятлива зовнішня кон’юнктура та зупинка частини виробничих потужностей на окремих металургійних підприємствах галузі для проведення модернізації виробництва.

Уповільнення металургійної промисловості є, але не таке сильне, як можна було очікувати. Головною причиною є зменшення цін на світових ринках. Жорстка монетарна політика та високий курс гривні негативно впливають на прибутки галузі. Але за нашими оцінками галузь продовжує мати значну рентабельність. Важливо, що останнім часом металургійні підприємства проводять модернізацію. Це призводить до зменшення поточного випуску продукції, але підвищує майбутню конкурентно спроможність галузі.

  • Відповідно до оприлюднених даних НБУ за підсумками 2019 р. міжнародні резерви України зросли до семирічного максимуму – до 25,3 млрд дол. США (в еквіваленті) або на 22% (станом на 01.01.2020). За рік вони збільшились на 4,5 млрд дол. США через збільшення припливу валюти від експортерів та міжнародних інвесторів. За підсумками 2019 р. чиста купівля валюти НБУ сягнула 7,9 млрд дол. США, що є найвищим показником за останні 14 років.

У помісячному вимірі міжнародні резерви найбільше зросли у грудні на тлі несуттєвих виплат за зовнішнім боргом і збільшення пропозиції іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку – на 15,4% або 3,4 млрд дол. США.

Високий рівень резервів робить українську економіку більш стійкою та незалежною, в тому числі від траншів МВФ. В той же час репутація украінск ті економіки серед інвесторів залишається неідеальною. Це означає що на сьогодні роль програми МВФ стає більш політичною ніж економічною - існування програм переконує міжнародних та внутрішніх інвесторів у відповідальності економічних політик уряду. Сподіваюсь що цього або наступного року ми зможемо підняти кредитний рейтинг та довіру інвесторів до України дл рівня, коли нам вже не буде потрібна сертифікація МВФ.

  • Президент США оголосив про запровадження нових жорстких економічних санкцій щодо Ірану після ударів по американських базах в Іраку.

Після виступу президента Сполучених Штатів Америки Дональда Трампа щодо реакції країни на дії Ірану економіка США позитивно відреагувала на звернення, зокрема, біржеві індекси у США почали стрімко зростати (Dow Jones, S&P 500, NASDAQ), до моменту звернення Трампа всі ці показники знижувалися.

За оцінками експертів у короткостроковій перспективі маємо: ціни на нафту, хоч і не надовго, але зросли та навіть досягли 70 доларів за барель (найбільший показник з травня минулого року). За даними Bloomberg, одразу після заяви Дональда Трампа спостерігалось значне падіння ціни. В довгостроковій перспективі потенційно загострення ситуації може привести до подорожчання світових цін на вуглеводні та нафту.

Іран також є значним імпортером української с/г продукції. Нестабільність в Ірані може мати негативні наслідки для цієї частину експорту.

  • У 2019 р. близько 3,7 млрд євро інвестовано у рекордні 4500 МВт потужностей відновлюваної електроенергетики в Україні.

Завдяки інвестиціям, активності бізнесу, стимулам та освоєнню потенціалу цієї сфери у 2019 р. Україна піднялася на 8-е місце у рейтингу інвестиційної привабливості «зеленої» енергетики країн, що розвиваються. У 2018 р. країна займала скромну 63-у сходинку. Також реалізовані проекти дозволили збільшити загальну потужність «чистої» електроенергетики в Україні у 3 рази, а саме – до 6,8 ГВт.

  • За підсумками 2019 року НАЕК «Енергоатом» виробив 83 млрд 228 млн кВт-год електричної енергії, що за оперативними даними склало 101,8% від планового завдання, встановленого для Компанії Урядом. У 2019 році усі українські АЕС перевиконали планові завдання з виробництва електроенергії: Запорізька АЕС – 102%; Рівненська АЕС – 102%; Южно-Українська АЕС – 100,6%; Хмельницька АЕС – 102,6%.
  • У державній службі зайнятості стартував новий проект для успішного працевлаштування українців – Освітній портал державної служби зайнятості. Новий сервіс допоможе безробітним розвивати власні навички, необхідні для вдалого працевлаштування, отримати нові компетенції та пройти професійне навчання.

Читайте также:

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
Гость
18.08.2022
Если вы хотите зарегистрироваться, пожалуйста заполните формы имени и имя пользователя.

Изображение капчи

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://investgazeta.ua/

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^