Стабільність національної грошової одиниці не залежить від «хотіння» чи «не хотіння» Голови йти у відставку

Стабільність національної грошової одиниці не залежить від «хотіння» чи «не хотіння» Голови йти у відставку

Голова НБУ Валерія Гонтарєва сьогодні повідомила про відставку. Від імені Ради НБУ можу сказати, що ми пишаємося новітнім Центробанком європейської країни та зробимо все для досягнення макроекономічної стабільності в державі. 

Вірю, що ми разом ефективно продовжимо курс реформ, започаткований Президентом України Петром Порошенком, реалізацію і послідовність монетарної політики. Наразі маємо дієздатну команду, яка здатна і може проводити реформи задля успішної роботи банківської системи та досягнення макроекономічної стабільності в державі.

Дякую діючому Голові Національного банку України – члену РАДИ НБУ Валеріїї Гонтарєвій, яка продовжує виконувати свою місію Голови Національного банку України за Лідерство і реформаторський курс. Мені особисто, як Голові Ради Національного банку України було і є легко і комфортно працювати з високопрофесійним Лідером Національного банку України, не зважаючи на досить нелегкі, але професійні дискусії щодо форм і методів реалізації монетарної політики. Разом нам вдавалося досягти прийнятних компромісних рішень, які відповідають вимогам часу та світовим тенденціям розвитку Центральних банків. Вірю, що реформований Національний банк України буде успішно працювати і в майбутньому.

Разом з тим, зазначу наступне.

Заява про можливу відставку є звичайною подією для будь-якої демократичної країни. В цьому немає нічого особливого і екстраординарного. Курс реформ є незворотним.

Заява про відставку є особистим рішенням Валерії Гонтарєвої. Вона його озвучила.

Обовязки та повноваження Голови Національного банку України чітко визначені ст. 19 Закону України "Про Національний банк України". Голова Національного банку не визначає особисто грошово-кредитну політику Національного банку України, а тільки як член Ради НБУ та разом з Правлінням забезпечує її реалізацію. Основні засади грошово-кредитної політики визначає Рада НБУ, Голова Національного банку є членом Ради НБУ за посадою.Проте роль і значення Голови НБУ є визначальною при формуванні Пропозицій до основ грошово-кредитної політики та її реалізації

Щодо наявних процедурних питань. Голова НБУ призначається на посаду Верховною Радою України за поданням Президента України. Так само Голова НБУ і звільняється з посади. Законом України «Про Національний банк України» чітко виписані випадки за яких Голова НБУ може бути звільнена з посади. Крім того, Голова Національного банку України на пленарному засідання Верховної ради України доповідає про результати діяльності на посаді Голови НБУ.

Тобто, Законом України чітко регламентована процедура призначення і звільнення Голови.

Єдиний, хто може повідомити про можливу відставку Голови НБУ є Президент України, який подає відповідне подання до Верховної Ради України. Чинний ще Голова має прозвітувати про свою роботу і рішення прийме Парламент.

Стабільність національної грошової одиниці не залежить від «хотіння» чи «не хотіння» Голови йти у відставку. Якщо є чітко працююча система НБУ - відставка Голови НБУ є технічною нормою. 

Ситуація на міжбанківському валютному ринку залишається стабільною. Обсяг міжнародних резервів на 05 квітня становив 16.7 млрд дол США. Цього достатньо і для продажу валюти під час інтервенцій і для виконання зобов’язань Уряду та НБУ.

Запорукою стабільності роботи НБУ є Рада Національного банку, яка успішно працює і виконує покладені на неї Конституцією і Законами України обов’язки. Крім того – працює високопрофесійне Правління та вся команда Національного банку України.

Основною функцією НБУ є забезпечення стабільності грошової одиниці України. При виконання своєї основної функції НБ має виходити з пріоритетності досягнення та підтримки цінової стабільності в державі. Національний банк в межах своїх повноважень сприяє фінансовій стабільності, в тому числі і стабільності банківської системи. Національний банк також сприяє додержанню стійких темпів економічного зростання.

Щодо наступництва. Виходячи з цих ознак, на мій погляд, потенційним Головою НБУ має бути макроекономіст, який чітко розуміє закономірності функціонування національної економіки, тобто функціонування економіки країни в цілому (або її частини, галузі), такі загальні процеси і явища як інфляція, безробіття, бюджетний дефіцит, економічне зростання, державне регулювання тощо; може налагодити співпрацю з Урядом та всіма гілками влади щодо підтримки відповідних темпів економічного зростання без ризику виконання основної функції і пріоритетності досягнення та підтримки цінової стабільності. Керівник НБУ має сформувати професійну команду з фахівців в сфері банківської діяльності, що знають специфіку, форм і методи роботи Центрального банку. Це моя особиста думка.

Ще раз повторюю, що основи грошово-кредитної політики визначає Рада НБУ, яка є Конституційним органом. Саме вона дає стратегічний мандат НБУ на поточний рік і контролює його виконання. Рада також оцінює діяльність Правління щодо виконання основних засад грошово-кредитної політики.

Читайте также:

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированы? Войти на сайт
Гость
21.02.2018
Если вы хотите зарегистрироваться, пожалуйста заполните формы имени и имя пользователя.

Изображение капчи

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

Проверь своего бизнес-партнера

Сервис «Проверь своего бизнес-партнера» - получи информацию о компании по коду ЕГРПОУ, названию компании или фамилии руководителя.

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов
Курсы основных криптовалют

 

^