Слідчих зобов’яжуть ретельніше обгрунтовувати підстави вилучення майна під час проведення розслідувань

66e97afdb2a6ab5d1a04284e10bf8d8e-870x445

Проектом Закону України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України» (№8459) пропонується посилення гарантій дотримання прав фізичних та юридичних осіб під час досудового розслідування.

Основний акцент змін робиться на унеможливленні використання доказів, що зібрано під час обшуку, якщо у подальшому дозвіл на його проведення буде скасований. Відповідно, такі ухвали можна буде оскаржити в апеляційному порядку.

Також прибирається така загальна підстава для вилучення комп’ютерної техніки та мобільних телефонів, як їх необхідність (разом і інформацією, що на них міститься) для проведення експертних досліджень. При цьому встановлюється заборона на вилучення майна, щодо відшукання якого відмовлено в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку.

Водночас розширюється коло осіб, які мають право проводити фіксацію процедури обшуку. Це може бути не тільки сторона захисту (адже на момент обшуку може ще не бути й підозрюваного), а й особи, чиї права порушуються проведенням такої слідчої дії, та їх адвокати.

Необхідність прийняття даного законопроекту зумовлено потребою припинення низки наявних системних негативних процесуальних явищ під час досудового розслідування, що порушують права та законні інтереси фізичних та юридичних осіб, які є учасниками кримінального провадження. 

Сьогодні поширеною практикою надання слідчими суддями дозволу на обшук житла чи іншого володіння особи без належного вивчення обставин справи. Внаслідок цього особи, права чи законні інтереси яких обмежуються під час досудового розслідування, не мають можливості оскаржити вилучення майна, яке проводилося відповідно до ухвали слідчого судді. Нерідко слідчі, розуміючи свій комерційний інтерес у справі і «зацікавивши» суддю, отримують ухвалу про обшук без належного обґрунтування такого обшуку.

Розповсюдженою практикою є незаконне вилучення електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв’язку з надуманих підстав, реальною метою чого є блокування роботи підприємств;

Також, поширеною практикою є вилучення під час обшуку предметів (як правило, грошових коштів), на вилучення яких не надано дозволу слідчим суддею. Так, в Ухвалах часто прописується фраза та інші матеріальні цінності, що можуть мати відношення до справи. Таким чином, часто дії слідчих паралізують роботу бізнесу та завдають підприємцям збитки.

Прийняття законопроекту дасть змогу припинити  негативну практику використання доказів, отриманих під час виконання судових рішень, постановлених з порушеннями законодавства, що сприятиме реалізації завдань кримінального провадження, передбачених ст. 2 КПК України, принципів верховенства права (ст. 8 КПК України) та законності (ст. 9 КПК України);

Також підвищиться рівень відповідності національного законодавства міжнародним стандартам. 

Читайте также:

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
Гость
18.10.2019
Если вы хотите зарегистрироваться, пожалуйста заполните формы имени и имя пользователя.

Изображение капчи

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

Проверь своего бизнес-партнера

Сервис «Проверь своего бизнес-партнера» - получи информацию о компании по коду ЕГРПОУ, названию компании или фамилии руководителя.

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов
Курсы основных криптовалют

 

^