Що таке гарантія та поручительство: навіщо вони потрібні бізнесу?

Надання гарантії та поручительства є різновидом фінансових послуг, на яких спеціалізуються, зокрема, небанківські фінансові установи. Вони є схожими з одного боку, проте їх юридичний зміст відрізняється.

 

Фінансова гарантія - це різновид забезпечення виконання зобов'язань за певним договором (кредитним, господарським чи цивільно-правовим). Гарантія передбачає наявність принципала (це клієнт, який купує гарантію), власне, гаранта (установи, яка її видає) та бенефіціара (особи, на користь якої видано гарантію). Як це працює? Між принципалом та гарантом укладається двосторонній договір, за яким фінансова установа гарантує виплатити бенефіціару грошові кошти у разі порушення зобов’язання з боку принципала. При цьому гарант надає бенефіціару гарантію як окремий документ. Цей фінансовий інструмент називають безресурсним (тобто таким, що не вимагає одночасного надання коштів), тому й коштує він майже вдвічі дешевше кредиту.

Розрізняють такі види фінансових гарантій як:

  • гарантія платежу;
  • гарантія виконання контракту;
  • гарантія повернення авансового платежу;
  • тендерна гарантія;
  • митна гарантія

Поручительство - це також різновид забезпечення виконання зобов'язань. Поручительство на відміну від гарантії більше поширено у кредитних відносинах, коли поручитель гарантує виконання зобов'язань боржником перед кредитором. Договір про надання поручительства (чи договір поруки) оформляється трьома сторонами – поручителем, кредитором та боржником.

Хто надає послуги гарантії та поручительства в Україні?

В Україні ці фінаносові послуги надаються виключно за наявності спеціальної ліцензії, що видається Нацкомфінпослуг. Відтак, виступати гарантом чи поручителем може лише фінансова компанія. Разом із тим інститут поручительства розповсюджений при кредитуванні банками та фінансовими компаніями. Поручительство надається третьою стороною, яка відповідає по зобов'язанням солідарно із боржником. Така сторона може й не мати статусу фінансової компанії та, власне, не надає послугу (не отримує плату за свою поруку). При цьому і боржник, і поручитель повинні бути пов'язані певним чином. Або просто входити до групи наближених компаній навіть без факту юридичної пов'язаності.

Плата

Так, гарантія і поручительство є послугами і за них потрібно платити. Тут можна прирівняти ці фінансові послуги до класичного страхування. Тариф визначається на підставі аналізу об'єктивних та суб'єктивних факторів. Тариф є відображенням ризику дефолту особи, зобов'язання якої гарантуються. При цьому на ринку можна зустріти різні ставки на ці послуги - від 1% до 12% від суми, яка забезпечується. При більш високих ставках надання таких послуг є економічно необґрунтованим або ризик дефолту є неприйнятним для фінансової установи.

Відповідальність гаранта та поручителя

При настанні обставин, визначених у гарантії, бенефіціар звертається до гаранта з вимогою про покриття в межах гарантованої суми завданих йому збитків. При поручительстві ж звернення із претензією йде солідарно на як на боржника, так і на поручителя.

У випадку гарантії у фінансової установи не виникає права вимоги до принципала, бо в цьому й полягає суть послуги гаранта. У випадку ж поручительства, Цивільний кодекс чітко визначає, що до поручителя, який виконав обов'язок за боржника, переходить право вимоги. В цьому є юридична колізія і саме тому послуга поручителя не зустрічається в Україні.

Навіщо вони потрібні бізнесу?

Гарантія та поручительство є інструментами підвищення кредитної привабливості підприємства, оскільки кредитор або торговий партнер оцінюватиме його в комплексі із гарантом чи поручителем та ділитиме його ризик на двох. Тому це дозволяє отримати необхідну суму фінансування чи відтермінування платежу за контрактом на поставку. Проте, вартість такого продукту потрібно оцінювати в комплексі із вартістю договору чи контракту, який гарантується, аби не вийшло так, що гарантія у 12% плюс ставка по кредиту у 24% річних дають вам вартість фінансового продукту під 35-40%!

Читайте также:

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
Гость
09.06.2023

Изображение капчи

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://investgazeta.ua/

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^