Що таке факторинг і чим він може бути корисним для бізнесу?

Що таке факторинг і чим він може бути корисним для бізнесу? Фото: pixabay.com/sallyjermain

Будь-який бізнес завжди знаходиться в пошуках нових клієнтів. А що може бути кращим для клієнта, ніж можливість заплатити за послуги або товари «потім»? Але з іншого боку, не у всіх компаній є можливість надавати послуги «в борг», а навпаки є постійна потреба в оборотному капіталі. Для вирішення цієї дилеми є така фінансова послуга, як факторинг.

Факторинг є одним із засобів фінансування бізнесу, який веде торгівельну діяльність на умовах відтермінування платежу. По суті це беззаставне фінансування під забезпечення надходження грошових коштів від вашого контрагента. Іншими словами, компанія переуступає банку або фінансовій компанії несплачені рахунки за надані послуги\товари, та відповідно право вимагати сплату цих коштів.

Як це працює?

В факторинговій операції приймає участь три сторони: кредитор, дебітор та фактор. Компанія (кредитор) продає послуги або товар покупцю (дебітору) з умовою відтермінування платежу. Потім передає документи, що свідчать про виникнення заборгованості, банку або фінансовій компанії (фактору), який одразу виплачує 50-80% суми боргу покупця. У визначений час покупець виплачує заборгованість фактору, який в свою чергу утримує свою комісію та передає решту коштів кредитору.

Завдяки договору факторингу постачальник може одразу отримати оплату за надані послуги\товар, а також в значній мірі покриває ризики: валютний та кредитний.

Винагородою фактору може бути комісія та дисконт від суми заборгованості. Іноді й те, й інше. Умови таких послуг можуть бути різними та залежать від таких параметрів як:

- фінансовий стан кредитора

- кредитоспроможність дебітора

- ризики, які бере на себе фактор

На відміну від кредитування, фактор в першу чергу оцінює не стільки платоспроможність вас, як клієнта, скільки проводить комплексний аналіз вашого контрагента, який і створює кредитний ризик.

Інша відмінність факторингу від кредитування – відсутність застави та комплексність послуг. Факторингові компанії також надають такі послуги:

  1. інформаційні (передбачають аналіз потенційних дебіторів, визначають сумнівних покупців, яким не варто пропонувати позику)
  2. юридичні (супроводження факторингових операцій, дебіторської заборгованості)
  3. адміністративні (передбачає роботу з повернення боргу дебітором)

Фактично, будь-яка компанія може запропонувати своїм клієнтам вигідні умови та значно збільшити продажі, та при цьому не позбавляти себе операційної виручки. І за певну комісію зняти з себе весь «головний біль» з обслуговування та адміністрування кредиту, роботи з боржниками, всі ризики неповернення коштів та ін.

Існує багато різновидів факторингових послуг, які відрізняються між собою в першу чергу рівнем ризику, який бере на себе фактор:

-       Внутрішні, якщо кредитор та дебітор є резидентами однієї країни, та міжнародні.

-       Відкриті, коли боржник знає про участь в угоді компанії-фактору, та закриті (конфіденційні), якщо не знає.

-       З правом регресу (вимагати повернення коштів постачальником, якщо дебітор відмовляється платити) або без права регресу, коли всі ризики приймає на себе фактор.

-       Строкові (за які кошти мають бути виплаченими у визначений час) та прострочені (чим більше прострочення, тим більше комісія фактору)

Міжнародний факторинг (або форфейтинг) найбільше представлений в експортних операціях і зводиться до того, щоб вирішити проблему ризиків неплатежу і оптимізації термінів платежів у відносинах між постачальниками і покупцями, що є резидентами різних країн, і надати цим відносинам більшої стабільності. Також міжнародний факторинг дозволяє залучати кращих постачальників покупцям, так як підвищується гарантія оплати.

Негайне конвертування вартості платежів експортних продажів не тільки усуває обмінний ризик, але і допомагає уникнути проблем перерахунків, пов'язаних з коливаннями курсів валют, що відбуваються між випискою рахунку і оплатою його клієнтом. Експортний факторинг включає в себе, як правило, ведення валютних рахунків, забезпечення зниження валютних ризиків і навіть послуги перекладача.

Отже, головними перевагами факторингових операцій є:

  1. фінансування оборотного капіталу без застави.
  2. Можливість надати клієнтам вигідні умови розрахунків
  3. Підвищення обороту дебіторської заборгованості
  4. Страхування від ризиків неповного/несвоєчасного розрахунку.

Проте, за факторингові послуги, звісно, доведеться заплатити. Комплексна ціна послуг факторингу (комісія плюс дисконт) може коливатися від 3% до 7%. Однак, є випадки, коли ці ставки значно вище зважаючи на кредитоспроможність контрагента та ризик його дефолту.

Читайте также:

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
Гость
19.09.2021
Если вы хотите зарегистрироваться, пожалуйста заполните формы имени и имя пользователя.

Изображение капчи

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://investgazeta.ua/

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^