Що чекає економіку України у 2023 році

Інвестиційний клімат Європи зараз

Інвестиційний клімат як в Україні, так і в ЄС не можна назвати по-справжньому комфортним, і прийдешній 2023 рік стане роком нових викликів для інвесторів.  

Спостерігається уповільнення більшості інвестиційних процесів у ключових країнах ЄС – Франції, Німеччині, Італії. Курс євро перебуває у стані падіння щодо міцнішого долара. Далася взнаки на загальноєвропейському інвестиційному кліматі і економічна політика вже колишнього прем'єр-міністра Великобританії Ліз Трасс, що викликала катастрофічне падіння фунта стерлінгів. Втім, Ріші Сунак може покращити економіку Великобританії, особливо з початком весни 2023 року. 

Всі ці процеси впливають і на український інвестиційний мікроклімат з огляду на те, що наша країна зараз перебуває у величезній залежності від грошових вливань Європи та США. Сфера фінтеху перебуває в очікуванні, а сам сектор банківських послуг та платіжних систем втратив стабільність.

Приплив нових інвестицій в Україну варто чекати, само собою, тільки після завершення війни. Безперечно, світ за останні 11 місяців встиг дізнатися про Україну як ніколи раніше, адже раніше великі інвестиційні гравці сприймали нашу країну виключно з колоніальною оптикою, і абсолютно не розглядали Україну як самостійного гравця.  

Україна як самостійний Інвестиційний гравець 

Зараз Україна стала інвестиційно привабливою країною, але поки що майже всі іноземні інвестори поставили на паузу свої проекти, вичікуючи можливості заходу на наш ринок. У своїй банківській практиці я вже неодноразово стикався з тим, що хтось має намір придбати банк, когось цікавить як активи заводи чи фабрики, або можливість відкрити філію діючих компаній, а хтось хоче рефінансувати кредити. Таких прикладів з кожним днем ​​стає дедалі більше.  

Приплив інвестицій після війни, без сумніву, буде значно більшим, ніж до війни, оскільки, як мною було згадано раніше, про Україну нарешті повноцінно дізналися.

Механізми відродження України - чого чекати 

 Війна вдарила по більшості ключових секторів українського бізнесу в діапазоні від аграрного до металургійного та, звісно, ​​фінтеху. Вже зараз варто розробляти ефективні механізми відродження даних виробничих потужностей та враховувати їхню роль у подальшій євроінтеграції України у післявоєнний період. Втім, варто очікувати на бум інвестицій у післявоєнний період у сферу "зелених" та енергозберігаючих технологій, в альтернативні джерела енергії та бізнеси, які чуйно реагують на сучасний порядок денний. Україна вже має унікальний шанс стати лідером Східної Європи у сфері впровадження найбільш екологічно безпечних технологій у всіх ключових сферах економіки, і тому, що пов'язано з підвищеним рівнем екологічності, стане локомотивом повоєнного відновлення України.

 Найбільш привабливою сферою для інвестицій у періоди сильних криз та історичних потрясінь є нерухомість, оскільки у випадку з цим активом можна не лише його зберегти, а й примножити, незалежно від коливань валютних курсів. Ця тенденція спостерігається по всьому світу, особливо зараз, коли неминуче зріс попит на житло або будь-які інші види нерухомості. І війна, звісно ж, не може бути перешкодою для інвестицій, хоча, природно, для будь-яких інвесторів це гра на підвищених ризиках. Особливо якщо ви інвестуєте в нерухомість – найстабільніший актив із усіх можливих.

Перспективи ринку нерухомості у 2023 році

 Щодо перспектив ринку нерухомості в Україні, є кілька основних тез, сформульованих за підсумками моніторингу індустрії основними її гравцями:

 1. Подорожчання собівартості будівництва житлових та промислових об'єктів;

 2. Введення в дію нових норм будівництва, включаючи необхідність наявності на нових об'єктах бомбосховищ і укриттів;

 3. Ринок очікує на переформатування при неминучому підвищенні ціни та попиту на житло, що відповідає підвищеним показникам безпеки.

 4. Попит переважно концентруватиметься на майже готових об'єктах.

  Закарпаття та взагалі всі західні регіони України мають більше можливостей для свого перезавантаження як повноцінні туристичні центри з європейським рівнем якості послуг та підходів до клієнтів. І Besora Hill House, за рахунок свого вигідного розташування та впровадження екологічної політики на всій території комплексу, незважаючи на все ще існуючі інвестиційні ризики (насамперед, через воєнну непередбачуваність Росії), стане поштовхом для подальших процесів трансформації регіону в привабливе для туристів з усього світу місце, справжньою українською альтернативою еко-курортам Іспанії, Франції, Італії, Норвегії чи Канаді.

 

Читайте также:

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
Гость
21.03.2023

Изображение капчи

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://investgazeta.ua/

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^