Результати першого кварталу для бюджету

План по доходах дещо перевиконується, план по запозиченнях сильно недовиконується. Зокрема, зовнішніх запозичень через чергові проблеми у стосунках з МВФ уряд не робить взагалі.

У цифрах:

  • Надходження від податкової - 129 млрд (+6% до плану).
  • Надходження від митниці - 83 млрд (+4% до плану).
  • Запозичення - 119 млрд (-26% від плану).
  • З них зовнішніх запозичень - 0.

Більшість внутрішніх запозичень на рік та більше в гривні під достатньо високі 11-12% - цей борг коштує для нас дорого.

Паралельно, почала погіршуватися ситуація на зовнішніх ринках, яка на початку року була для нас гарною. Рівень дохідності за американськими 10-річними казначейськими облігаціями найвищий з початку коронакризи; в країнах, що розвиваються, з'являються ознаки відтоку капіталу. Голова МВФ Крісталіна Георгієва прямо попередила про можливу боргову кризу в країнах, що розвиваються.

Для України, яка вже має проблеми з доступом до ринків капіталу через відсутність прогресу з МВФ, ці ризики є особливо гострими.

Не менш важливим є провал вакцинації і назрівання чергового локдауну, який ще й, ймовірно, буде не останнім. Макроекономічні прогнози, на базі яких, в тому числі, прораховано бюджет, так чи інакше виходили з того, що у 2021 епідемія йде на спад і поступово перестає бути економічною проблемою.

Через провалену вакцинацію, очевидно, що цей спад епідемії відсувається, щонайменше, на 2022 рік. Ми ж вже зараз стоїмо впритул до локдауну, з відповідними наслідками для економіки - та ризиками недоотримання доходів до бюджету. Враховуючи провалення плану по запозиченнях, проблеми з доходами унеможливлять нормальне виконання бюджету, з усіма відповідними наслідками для держави.

Що робити? Оперативно виконувати умови МВФ, отримувати транш та, таким чином, відновлювати доступ до фінансування. Якщо раніше варто було очікувати проблем з виконанням бюджету без МВФ десь ближче до вересня, то зараз ситуація погіршується. Якщо погані тенденції на фінансових ринках та в ураженій коронакризою економіці посилюватимуться, вже влітку ми можемо зіткнутися з гострою нестачею коштів навіть на важливі поточні видатки. На виправлення ситуації в стосунках з МВФ є всього пару місяців - уряду пора, нарешті, взятися за розум та виконати свою роботу.

Читайте также:

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
Гость
21.03.2023

Изображение капчи

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://investgazeta.ua/

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^