Прожитковий мінімум: Які існують проблеми та як їх вирішувати

Прожитковий мінімум: Які існують проблеми та як їх вирішувати Прожитковий мінімум: Які існують проблеми та як їх вирішувати

До проекту Постанови Верховної Ради України про проведення парламентських слухань на тему: «Проблеми формування прожиткового мінімуму в Україні» (реєстр. № 2167, н.д. Третьякова Г.М. та інші члени Комітету з питань соціальної політики та захисту прав пенсіонерів)

Ми щойно затвердили ОДНОГОЛОСНО проведення 18 грудня парламентські слухання щодо прожиткового мінімуму. Проблема складна.

Верховна Рада України щороку в законі про Державний бюджет України затверджує прожитковий мінімум, який є основою для формування системи соціальних стандартів і гарантій, зокрема, мінімальної пенсії за віком, державних соціальних допомог малозабезпечений родинам та інших соціальних виплат. Тобто саме на народних депутатах України лежить відповідальність за той рівень життя, який матимуть громадяни нашої країни на майбутній рік. Нажаль, до параметрів, які напряму залежать від прожиткового мінімуму, не відноситься неоподатковуваний мінімум.

У той же час, прийняттю цього рішення передує процес формування прожиткового мінімуму Кабінетом Міністрів України після проведення на принципах соціального партнерства науково-громадської експертизи наборів продуктів харчування, непродовольчих товарів і послуг, а також визначення конкретної величини прожиткового мінімуму на одну особу та для основних соціальних і демографічних груп населення з урахуванням показників прогнозного індексу споживчих цін на наступний рік. Ця методологія застаріла та є суто радянською. Саме тому вже більше дев'яти зпу знаходиться у ВРУ, що стосується закону про прожитковий мінімум.

На жаль, поточна ситуація із встановленням прожиткового мінімуму свідчить про наявність цілої низки проблем, не кажу вже про скасування судом постанови КМУ.

Слід відмітити, що на засіданнях Комітету вже неодноразово обговорювалося це питання як під час розгляду численних законодавчих ініціатив народних депутатів з даної тематики, так і під час розгляду проекту Державного бюджету України на 2020 рік, та висловлювалася думка про необхідність зміни підходу до державної соціальної підтримки наших громадян.

При цьому Міністром соціальної політики України Юлия Соколовская зазначалося, що наразі готується нові підходи, якими планується змінити підхід до визначення та застосування прожиткового мінімуму, оскільки він має бути гарантією допомоги держави, основою для допомоги малозабезпеченим і нарахування пенсій, а також стати неоподатковуваною частиною доходу домогосподарств із розрахунком на кожного члена такого домогосподарстап.

Саме тому, на думку Комітету, зараз слушний час для винесення питання щодо проблем формування прожиткового мінімуму на загальнодержавний рівень обговорення – парламентські слухання. Формат заходу такого високого рівня дозволить забезпечити широке професійне та громадське обговорення порушеного питання, яке становить значний суспільний інтерес, оскільки від величини прожиткового мінімуму залежать розміри доходів, що переважно є основним джерелом існування для громадян нашої країни.

Зокрема, всебічного обговорення потребують питання щодо:

  • вдосконалення методології визначення прожиткового мінімуму;
  • відповідності затвердженого розміру базового соціального стандарту реальній вартісній величині наборів продуктів харчування;
  • застосування прожиткового мінімуму як інструменту державної політики щодо соціального захисту громадян та неоподатковуваного мінімуму;
  • стану дотримання Україною вимог ратифікованих конвенцій Міжнародної організації праці у сфері формування прожиткового мінімуму та іншого.

Сподіваємося, що конструктивна дискусія у форматі парламентських слухань дозволить напрацювати виважені та чіткі завдання щодо вирішення проблем формування прожиткового мінімуму, забезпечивши оптимальний баланс між фінансовими можливостями держави та потребами людини як повноцінного члена суспільства.

Просимо підтримати рішення Комітету щодо проведення 18 грудня 2019 року парламентських слухань на тему: «Проблеми формування прожиткового мінімуму в Україні» (проект Постанови за реєстр. № 2167) та запрошуємо усіх стейкхолдерів, експертів, народних депутатів до активної участі у цих слуханнях.

Читайте также:

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
Гость
25.01.2021
Если вы хотите зарегистрироваться, пожалуйста заполните формы имени и имя пользователя.

Изображение капчи

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://investgazeta.ua/

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^