Про що не сказано у Звіті про фінансову стабільність

Про що не сказано у Звіті про фінансову стабільність Про що не сказано у Звіті про фінансову стабільність

Після боргової кризи в зоні євро питання зв'язків між суверенними і банківськими кризами вже не розглядаються як виключно надбання популізму відсталих країн чи наслідок вождистських індустріалізацій.

Зростаюча частка боргових інструментів уряду на балансах банків підвищує їхню вразливість до суверенних ризиків через канали ліквідності, капіталу, очікувань тощо. А якщо висловитись менш науково, то будь якого посту у фб певного кола осіб щодо «необхідності реструктуризації/дефолту» буде достатньо, щоб спровокувати паніку, 

Як би ми не говорили про емпіричний характер цифри 35%, але банківська криза в зоні євро у 2010-2012 роках з коли обсяги позицій сягають 30-40% по окремих банках.грецьким відгомином 2014-2015 років мала місце за значно менших позицій.

Взагалі розвинутим країнам властиві значно менші частки державних боргів на балансах банків. А серед факторів, що визначають частку урядових боргових інструментів на банківських балансах, виділяються:

  • фаза ділового циклу (в часи рецесії вона зростає);
  • рівень розвитку ринку капіталів, зокрема корпоративного ринкового фінансування;
  • кредитна глибина;
  • роль держбанків (чим значніша, тим більше частка т-білс);
  • наявність можливостей видати кредит (lending opportunities).

Так ось останній фактор якраз і визначає, чому в банківських балансах з'являються «перекоси» безвідносно до характеру поточного стану монетарної політики. Він є структурним і відображає те, як співвідносяться між собою попит на кредит та здатність його задовольнити за даних регуляторних вимог та інституціональних ризиків.

Останні відображатимуть також дистанцію між відносним «безризиковим» ризиком боргових інструментів уряду і кредитним ризиком у ринкових і позаринкових взаємодіях. Саме через відсутність таких lending opportunities банки можуть демонструвати одразу високу капіталізацію (risk weighting assets channel), прибутковість та частку держборгу на балансах. Зрозуміло, що це небезпечно з міркувань деградації роботи з кредитними ризиками та підтримання банківської конкуренції.

Втім, виникає питання, чому попри зміни в законодавстві про захист прав кредиторів, нечувану експансію довгого рефінансу, процентний своп та структурний профіцит ліквідності в Україні продовжує мати місце кредитна стагнація?

Окрім суто технічного фактора рецесії та вже ослабшого фактора обмежень на кредитування пов'язаних осіб, дедалі більше кристалізується проблема глибокого інституціонального розриву між регуляціями НБУ та напівсірою економікою з анімічним верховенством права.

У країнах зі слабкими інститутами «відрив» незалежного регулятора або тягне за собою структурні реформи в інших секторах, або «брак результатів» роботи незалежного регулятора створює передумови для формування політичних коаліцій, які обмежують його порив. Чи то через підрив незалежності, чи то через підрив інтенцій слідувати власним регуляторним приписам. В обох випадках з'являються можливості по нарощуванню хороших lending opportunities в першому випадку і поганих в другому.

Однак останнє не відкидає той факт, що попит на боргові інструменти уряду може зростати за будь якого сценарію тиску на дефіцит бюджету. І псевдо кредитні можливості дуже швидко випаровуватимуться, чим більш очевидною буде бутафорна боротьба з корупцією, рейдерством, суддівською мафією.

Чим більше буде свідчень розбудови імперії суддівського свавілля, тим більш рельєфно проступатимуть образи вразливості банків до суверенних шоків. А останні будуть вибором з гіршого. І згадка про старі добрі часи пов'язаного кредитування пронизуватиме свідомість мрійників про прискорене економічне зростання, відкриваючи шлях циклу змін в якості регулювання.

Читайте также:

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
Гость
27.07.2021
Если вы хотите зарегистрироваться, пожалуйста заполните формы имени и имя пользователя.

Изображение капчи

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://investgazeta.ua/

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^