Права оренди землі – через онлайн-аукціони

Права оренди на державні землі тепер купити на відкритих та чесних електронних аукціонах. Який ефект це дасть?

Чому це важливо?

Державне підприємство «СЕТАМ» Міністерства юстиції України та Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру в рамках пілотного проекту впровадження електронних земельних торгів уклали Договір про забезпечення функціонування системи електронних земельних торгів.

В держави дуже багато землі, біля 10 млн га. 25% від усього земельного фонду країни. Зараз вони розподіляються між орандарями дуже невигідно для бюджету та дешево. Причина – низька відкритість та відсутність конкуренції.

Всього в країні налічується понад 60 млн га землі, з яких понад 70% (42 млн га) – земля сільгосппризначення, що розташована за межами населених пунктів. З них 32 млн Га розпайовані. Проте ще 10,5 млн Га – до нині державні.

Ще влітку минулого року Кабмін ухвалив Постанову №688 від 21 червня 2017 року, реалізація якої сприяє викоріненню зловживань із землею на місцях та забезпечує прозорість і відкритість даної сфери. Тоді Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, представляючи це рішення, зазначив, що суть запропонованих змін полягає у встановленні умов розпорядження землею в частині передачі її в оренду - виключно через електронний аукціон.

Територіальні органи Держгеокадастру в 2017 році на торгах реалізували 1837 прав оренди на земельні ділянки загальною площею 42,5 тис. гектарів. У результаті місцеві бюджети отримали 118,7 млн гривень. Середня орендна ставка, що формується на торгах, за останні 5 років збільшилася на понад 10 процентних пунктів та за підсумками 2017 року склала 14,73%.

За 9 місяців поточного року сума надходжень від земельних торгів до місцевих бюджетів уже перевищила результат за весь минулий рік та склала 129 млн грн. Середня орендна ставка за результатами аукціонів зросла до 18,77%.

Проте, я вважаю, що українська земля недоцінена.

Вартість оренди за кордоном також інша. Найвищий розмір орендної плати зараз в Данії, Ірландії та Нідерландах – понад 600 $/га/рік. Найнижчий – у Литві та Словаччині (54 $/Га/рік та 26 $/Га/рік).

цены на землю

Джерело: Євростат, Національний статистичний інститут Болгарії. Центральне статистичне бюро Польщі, Німецька сільськогосподарська асоціація

За розрахунками уряду, зростання надходжень до місцевих бюджетів від передачі державної землі в оренду вже за півтора роки перевищить 1 млрд грн.

Чи вміє СЕТАМ торгувати землею?

OpenMarket працює на всій території України з 2014 року. СЕТАМ вже має суттєвий досвід з продажу землі. Сукупна вартість земельних ділянок, проданих на OpenMarket, досягла 348,5 млн грн. Торги з продажу оренди землі відбуваються виключно з використанням сучасної технології Blockchain, яка унеможливлює будь-які маніпуляції та корупційні ризики.

Сукупне подорожчання земельних лотів від Державної виконавчої служби становить 26,6%. Система електронних аукціонів додатково принесла 44 млн грн у державний бюджет. Перевага продажу землі саме через онлайн-аукціон є очевидною: система запроваджує конкуренцію серед покупців, що в свою чергу дає значне підвищення ціни від оціночного рівня в процесі торгів.

Перші лоти на права оренди уже в системі OpenMarket за адресою land.setam.net.ua.

До продажу будуть запропоновані права оренди на 10 ділянок загальною площею 210 гектарів, по дві в Кіровоградській, Одеській, Сумській, Львівській та Чернігівській областях. Згідно із процедурою, визначеною Земельним кодексом України, торги можуть відбутися не раніше ніж через 30 днів після експозиції лотів.

Важливим етапом впровадження електронних земельних торгів стало доопрацювання Держгеокадастру та розробка окремого модулю аукціонів, що стало можливим за підтримки програми EGAP, яка виконується Фондом Східна Європа та фінансується Швейцарською агенцією розвитку та співробітництва.

Тож, Міністерство агропромислового комплексу та Держгеокадастр зробили величезний обсяг роботи (як нормативної, так і технічної) для запуску онлайн-аукціонів.

Я сподіваюся, що земельні аукціони традиційного формату продовжують діяти до внесення змін до Земельного кодексу України. Проект дозволить відпрацювати процедуру переведення в електронний формат та упередити можливі ризики цієї трансформації.

Читайте также:

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
Гость
22.03.2023

Изображение капчи

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://investgazeta.ua/

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^