Подорожчання житла: чого очікувати, тенденції та можливості

chairs-2181947_1920

Мене часто запитують — чи варто зараз вкладатися в нерухомість, як ринок буде розвиватися найближчими роками і як змінюватиметься вартість житла. Хотів би надати своє розуміння з цього комплексу запитань.

Як бачимо, попри пандемію, ціни на житло продовжують зростати. За даними Держстату, в I кварталі поточного року вартість квартир загалом збільшилась на 11,6% у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року. Причому житло на первинному ринку у цей період подорожчало на 9,8%. Згідно з даними авторитетного міжнародного рейтингу  Global House Price Index, який складає британська The Knight Frank, за підсумками IV кварталу минулого року Україна посіла 20 місце за темпами подорожчання житлової нерухомості у світі з показником 6,7%. У III кварталі наша країна була на 6 місті з 10,3%.

Щодо Києва, він, нагадаю, після II кварталу минулого року взагалі піднявся до 11 місця у світі за темпами зростання цін на житло з показником 11,2% у рейтингу міст Global Residential Cities Index від тієї ж The Knight Frank. Надалі ріст уповільнився, але і не думає зупинятися. Наразі, за даними порталу Domik.ua, у травні 2021 року середня вартість квадратного метра у Києві становить $1 308, що на 7,3% більше, ніж торік. 

Вартість житла, яке будує «Інтергал-Буд» також поволі зростає. Ми повсякчас підіймаємо для себе планку стандартів. Покупці довіряють нам, адже компанія попри все, виконує свої зобов’язання, будує якісно та вчасно, тож зростає і попит.

Подорожчання житлової нерухомості в Україні — частина світового тренду і зумовлене об’єктивними чинниками: величезними за обсягом вливаннями грошей урядами США та ЄС, підвищенням цін на сировину, зокрема, метал й нафту, інфляційними процесами. Україна не може залишатися осторонь цих тенденцій. Гадаю, що кожен українець сьогодні відчуває, що наразі дорожчає все — від палива до харчових продуктів. На будівельному ринку також зростає вартість будматеріалів, послуг, підвищуються зарплати.  

Проте люди намагаються вкладати кошти у житло, попри зростання ціни. Оскільки розуміють, що спаду очікувати не доводиться. Останній рік ще раз продемонстрував, що нерухомість — це острівець стабільності у бурхливому й непрогнозованому інвестиційному океані. Кількість населення невпинно зростає, навіть у розвинених країнах, людям завжди потрібне нове житло. Тому нерухомість — актив, який швидше чи повільніше, але за підсумком завжди зростає. Причому цей ріст гарантовано більший, ніж ставка депозитів у банках, навіть українських, не кажучи вже про іноземні. І куди надійніший, ніж новітні об’єкти інвестування на кшталт криптовалют, які сьогодні можуть зрости на 20%, а завтра – впасти на 30%. 

В Україні й зокрема в Києві багато людей керуються тими ж міркуваннями. Як зберегти гроші, які знецінюються? Набір інвестиційних можливостей в нашій країні обмежений і ризикований. Банківські депозити — також ризиковано, а дохідність невисока. Надійні банки сьогодні навіть в Україні пропонують дохідність за валютними депозитами не вище за 1,5% річних. А подекуди навіть дають від’ємну дохідність, як в Ізраїлі! 

Нерухомість від надійного забудовника на початкових стадіях будівництва — найбільш реалістичний варіант. Ми зіткнулися з ситуацією, коли клієнти викупають у нас квартири ще на стадії котловану, а потім через рік-два продають їх через наш відділ продажів вже іншим нашим клієнтам з маржею, яка може доходити до 30-40% в валютному еквіваленті. Тому дуже популярні такі інструменти як розстрочка або ж кредитування наших банків-партнерів.  Гра варта свічок.

Тож мушу констатувати, що в Києві зростання цін на житло буде тривати. Окрім причин, які я вже перерахував, велику роль у цьому процесі відіграватиме фактор столиці. Через високу конкуренцію витрати будівельних компаній, не лише на будівництво і маркетинг, а й на розвиток і реконструкцію прилеглої до їхніх об’єктів інфраструктури, зростають. І будуть зростати й надалі. Розробка ділянок, підключення до інженерних мереж, юридичний супровід — все це постійно дорожчає. Натомість кількість вільної для забудови території скорочується.

Рано чи пізно ми прийдемо до проєктів реновації старого житла. А це — дуже недешева історія: отримання згоди мешканців, створення маневрового житлового фонду для відселення мешканців, знесення старого житла, будівництво нового з розрахунком покращення житлових умов для «старих» мешканців. 

Тому реальність така, що дешевим житло в Києві не буде. Не радив би тішити себе марними сподіваннями. Покупець змінився, і за нове житло економкласу, принаймні, у Києві, він уже не готовий платити. Люди хочуть комфорту у квартирі, у під’їзді, просторої, гарної та безпечної території, гарних дитячих майданчиків та розвинену інфраструктуру в самому комплексі. Ми як девелопери це відчуваємо щодня і маємо відповідати клієнтським очікуванням. Тож якщо житлове питання стоїть гостро, а саме зараз коштів поки не вистачає, рекомендував би розглядати варіанти у містах-супутниках, які в майбутньому стануть частиною столиці. Також у забудовників є доволі цікаві спільні кредитні програми з банками та розтермінування. Якщо ж можливість інвестування є – то радив би не зволікати, з кожним місяцем вартість квадратного метра буде лише збільшуватися.

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
Гость
22.06.2021
Если вы хотите зарегистрироваться, пожалуйста заполните формы имени и имя пользователя.

Изображение капчи

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://investgazeta.ua/

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^