Очікування девальвації: Чому центробанк не може бути достатньо жорстким

Економіка перманентних девальваційних очікувань
 
Впродовж тривалого часу важливою рисою поведінки економічних агентів в Україні є постійні очікування девальвації. І це при тому, що як тільки суттєво знизилась інфляція, крива доходності набула правильний нахил.
 
Які риси такої економіки:
  • Надмірна ліквідність, яка не реалізується у більш дохідних інструментах. Перевага ліквідності є наслідком очікувань, що в разі будь якого шоку доходність від переоцінки валютних активів буде вищою.
  • Нездатність знизити короткий кінець кривої доходності навіть при сприятливій ситуації щодо інфляції.
  • Зміни в попиті на товари тривалого користування, що не вписуються в традиційний бізнес-цикл. Інколи це може поглиблювати тиск на валютний ринок.
  • Маніпуляції часом проплат при експорті-імпорті.
Які наслідки:
  • Спотворення процесу розміщення ресурсів.
  • Втрати від нереалізованих інвестицій.
  • Розрив між фундаментальною макроситуацією та строковою структурою фінансових активів.
  • Значні строкові та ризик спреди тощо.
Здавалося би, НБУ вже мав би довести, що він може бути достатньо жорстким центробанком. Довіра до монетарної політики мала би сформуватись, принаймні на експертному рівні. Але ситуація далека від терапії хворих очікувань.
 
Причина в тому, що такі очікування спираються на цілком раціональну основу, коли недовіра формується не щодо центробанку, а щодо політичного середовища, в якому він функціонує, загального макроекономічного курсу та здатності виконувати міжнародні зобов'язання.
 
Коли окремі соціальні актори приймають зобов'язання з прихованою стратегією їх невиконання, важко уявити, щоб вона була аж настільки прихована, щоб дотримання зобов'язань не викликало сумнівів в першу чергу в середині країни. Саме тут і спрацьовують перманентні очікування девальвації, які живляться невизначенністю щодо рефінансування держборгу та зовнішніх виплат.
 
Проект бюджету на наступний рік є показовим прикладом. Бюджетний дефіцит цього року схвалювався з розрахунку, що в наступному році матиме місце фіскальна консолідація.
 
6% дефіциту - вихід за параметри, які могли би бути толеровані програмою міжнародної підтримки. Структура фінансування виглядає сумнівною. Прогноз інфляції явно вище недавно затвердженої цілі на наступний рік.
 
Структурні реформи, з якими були би консистентні прогнозні темпи зростання, не окреслені.
 
Замкнене коло очікувань. Навряд чи. Замкнене коло політично пререченої макроекономічної майопії.
 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
28.03.2024

Изображение капчи

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^