Выделенное 

Обмеження ціни на газ до 6,99: Що за цим строїть – зрада чи перемога?

1. Різниця між ціною нафтогаз та облгаз збутами зросла з 5% в липні (коли відмінили ПСО) до 40-47%. Єдиний виняток - вересень (21%).

2. А що ж ринок? Клієнти ж мають перейти до Нафтогазу та інших торгівців які постачають газ за нижчою ціною. З першого по третій квартал 2020 року, доля регіональної газової компанії (облгаз збути що продають з націнкою 40-47%) зросла на кілька відсотків. А доля Нафтогазу та інших торгівців зменшилась. В останній час доля Нафтогазу почала збільшуватись, але вона складає менше біля 5%. Ринкові механізми не працюють. Це питання до дизайну реформи, до регуляторів, до правоохоронних органів.

3. А що ж субсидії? Давай збільшимо цільову допомогу. Це стандартний (правильний) економічний механізм. В цьому випадку він не найбільш ефективний. Додаткові втрати бюджету якщо ситуація не зміниться в цьому оці скали би 4,4 млрд грн. Тобто, платникі податків субсидіюють споживачів, а споживачі передають ці гроші облгаз збутам. 4,4 млрд це фактично трансфер з бюджету облгаз збутам (приватні компанії) які завищують ціну на 40-47%.

4. А як же ж реформа ринку газу? Інфраструктура ринку газу не змінюються. Постанова втратить чинність через два місяці і вся архітектура реформи буде така сама як і раніше. За цей час потрібно підготувати структурні законодавчі зміни для припинення зловживань на ринку газу приватними компаніями.

5. Це ж порушення умов МВФ? Ні, не так. ПСО не повертається, нафтогаз не змушують віддавати газ приватним компаніям дешево, архітектуру реформи не руйнують. Навпаки, припиняють зловживання на ринку газу через державне регулювання. Але потрібно включити більш системні механізми боротьби з зловживаннями, які працюють трошки довше.

Сподіваюсь ці кілька місяців паузи з зловживаннями які надасть державне регулювання дозволять підготувати та впровадити системні зміни.

Читайте также:

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
Гость
16.08.2022
Если вы хотите зарегистрироваться, пожалуйста заполните формы имени и имя пользователя.

Изображение капчи

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://investgazeta.ua/

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^