Невиплата заробітної плати – кримінальний злочин

Невиплата заробітної плати – кримінальний злочин Невиплата заробітної плати – кримінальний злочин

Належна оплата праці – конституційне право кожного робітника. З початку року державні виконавці столиці повернули майже 17 мільйонів гривень боргу по заробітній платі за 348 виконавчими провадженнями. Кожне з них – це окрема життєва історія. Тому повернення заборгованих коштів по зарплаті є одним із ключових завдань Мін’юсту.

У 2018 році Міністерство юстиції України активізувало роботу системи виконання судових рішень. У рамках кампанії щодо стягнення боргів по заробітній платі було створено публічний електронний реєстр підприємств-боржників із виплати зарплати, де кожен зможе перевірити, чи сплачує конкретне підприємство кошти своїм працівникам https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors. Рекомендую кожному перевіряти підприємство у даному реєстрі, перш ніж влаштовуватись на роботу.

Крім того, Мін'юст запустив у всіх регіонах штаби з контролю виконання рішень про стягнення заборгованості, а також постійно працюють мобільні групи у складі державних виконавців та поліції.

Одним із найбільших боржників, який досі перебуває на «Дошці Ганьби», є Публічне акціонерне товариство «Завод Маяк». На виконанні в Оболонському районному відділі державної виконавчої служби міста Київ знаходиться 231 виконавче провадження на загальну суму майже 14 мільйонів гривень. У ході примусового виконання державні виконавці арештували все майно та рахунки боржника. Наразі у власності підприємства-боржника перебуває транспортний цех. Державні виконавці столичної юстиції описали його та передали для реалізації. Як тільки нерухоме майно буде продане, працівники заводу зможуть отримати свої законні кошти.

Як має виплачуватись заробітна плата?

Відповідно до чинного законодавства оплата праці працівників підприємства здійснюється в першочерговому порядку, своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їхньої черговості.

Заробітна плата повинна виплачуватися працівникові регулярно в робочі дні в строки, встановлені в договорі, не рідше двох разів на місяць, не більше як через 16 календарних днів. Якщо день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні. Зарплата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до початку відпустки.

У разі звільнення працівника керівництво повинно провести з ним повний розрахунок, не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Якщо працедавець при звільненні працівника несвоєчасно провів із ним повний розрахунок, то відповідно до ст. 117 КЗпП підприємство повинно виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку («вимушений прогул»).

Якщо не вдалось самостійно врегулювати розбіжності у переговорах із роботодавцем, трудовий спір підлягає розгляду комісією по трудових спорах (у разі її створення). Строк звернення працівника з заявою до комісії необмежений. Комісія розглядає спір у 10-денний строк із дня подання заяви.

Спори повинні розглядатися у присутності працівника, який подав заяву, та представників роботодавця. Розгляд спору за відсутності працівника допускається лише за його письмовою заявою. За бажанням працівника при розгляді спору від його імені може виступати третя особа, в тому числі адвокат. Рішення комісії по трудових спорах підлягає виконанню у 3-денний строк.

У разі невиконання роботодавцем рішення комісії по трудових спорах працівникові цією ж комісією видається посвідчення, що має силу виконавчого листа. Однак посвідчення не видається, якщо працівник чи роботодавець звернувся з заявою до суду.

На підставі посвідчення, пред’явленого не пізніше 3-місячного строку до органу державної виконавчої служби або приватного виконавця, виконавець виконує рішення комісії у примусовому порядку.

Також Ви маєте право звернутись до суду!

Для стягнення заборгованості по заробітній платі працівник може звернутися до суду в порядку:

наказного провадження (вимога працівника про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати є безспірною); позовного провадження (наявний спір щодо розміру заборгованості з виплати заробітної плати та/або права на її отримання).

Строк звернення до суду з позовом про стягнення заробітної плати необмежений.

Які документи необхідно подати і скільки це коштує?

Заява подається у письмовій формі та має містити докази:

  • перебування заявника у трудових відносинах із боржником (наприклад, засвідчені копії наказу про прийняття на роботу, копія трудової книжки, копія трудового договору між роботодавцем і працівником, довідка з місця роботи тощо);
  • підтвердження суми, яка стягується (будь-який належно оформлений документ, що вказує на розмір нарахованої заробітної плати та компенсації за порушення строків її виплати, зокрема, довідка бухгалтерії боржника, розрахунковий лист чи копія платіжної відомості тощо).

При зверненні до суду в порядку наказного провадження з вимогою про стягнення нарахованої, але не виплаченої зарплати судовий збір не сплачується.

Яка відповідальність встановлена за невиплату заробітної плати?

Порушення встановлених термінів виплати заробітної плати, виплата її не в повному обсязі є адміністративним правопорушенням, що передбачене частиною першою статті 41 КУпАП, за яке встановлено відповідальність у вигляді штрафу від 510 до 1700 грн. За повторне протягом року порушення, за яке накладено адмінстягнення, або за ці дії, вчинені щодо неповнолітнього, вагітної жінки, самотнього батька, матері або особи, яка їх замінює і виховує дитину віком до 14 років або дитину інваліда, передбачена відповідальність у вигляді штрафу від 1700 до 5100 грн.

Якщо у вас залишились питання, телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213-103 цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій країні ви можете отримати юридичну консультацію, правовий захист та зразки всіх необхідних заяв.

Захищайте свої права разом із Мін’юстом!

Читайте также:

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
Гость
25.05.2020
Если вы хотите зарегистрироваться, пожалуйста заполните формы имени и имя пользователя.

Изображение капчи

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

Проверь своего бизнес-партнера

Сервис «Проверь своего бизнес-партнера» - получи информацию о компании по коду ЕГРПОУ, названию компании или фамилии руководителя.

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^