Выделенное 

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку - захист інтересів інвесторів на межі фолу

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку - захист інтересів інвесторів на межі фолу Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку - захист інтересів інвесторів на межі фолу

Починаючи з середини 2018 року НКЦПФР значно активізувала свою діяльність щодо захисту інтересів інвесторів та очищення фондового ринку від недобросовісних гравців.

Кривдниками інвесторів НКЦПФР обрала торговців цінними паперами, які здійснювали операції з цінними паперами, на думку Комісії, не в інтересах клієнтів.

На погляд Комісії, торговці, які потрапили в немилість, протягом 2017-2018 років здійснювали переважну частку операцій з цінними паперами емітентів, у відношенні яких Комісією в подальшому прийнято рішення щодо заборони торгівлі цінними паперами, оскільки обіг цінних паперів таких емітентів створював ризик порушень прав інвесторів.

Тобто, НКЦПФР намагалася, і продовжує це робити зараз, покарати торговців за операції з тими цінними паперами, які на дату укладення угод перебували в обігу, не були жодним чином обмежені в обігу, а потім, через певний проміжок часу стали, на думку Комісії, «сміттєвими» та їх обіг було обмежено чи взагалі заборонено.

Щодо таких торговців Комісія діяла за наступним алгоритмом: спочатку приймала рішення про проведення перевірки, зупиняла дію ліцензій на певний строк, а потім, за результатами перевірки, застосовувала санкцію, як мінімум, у вигляді попередження.

Але чи законні такі дії Комісії, чи вистачає в Комісії повноважень захищати таким чином права інвесторів?

Всі ми давно знаємо, що стаття 19 Конституції України визначає, що державні органи можуть діяти лише на підставі законів, в межах повноважень та у спосіб, визначений законами України.

Тобто, якщо повноваження законом не надано – дії державного органу є протиправними.

Основоположним законом для Комісії, в якому визначено її повноваження та спосіб дій задля їх реалізації, є Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Цей закон закріплює, що НКЦПФР в рамках наданих їй повноважень дійсно має право, зокрема, виносити попередження, зупиняти на термін до одного року дію ліцензій, виданих НКЦПФР, анулювати дію таких ліцензій; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Але, зазначені заходи впливу до суб’єктів ринку Комісія може застосовувати тільки у разі порушення законодавства про цінні папери.

Адже не може бути застосовано покарання без наявного правопорушення, тобто, за відсутності підстави для притягнення особи до відповідальності.

Це основоположний принцип юридичної відповідальності.

Разом з тим, Комісії вдалося свого часу зареєструвати в Міністерстві юстиції України свій Порядок зупинення дії та анулювання ліцензії на окремі види професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів), який розширює права Комісії порівняно з нормами Закону та надає право Комісії зупиняти дію ліцензій, в тому числі торговцям цінними паперами, навіть без наявності встановлених належним чином порушень законодавства з боку таких торговців. А просто на період проведення перевірок щодо дій торговців на ринку.

І Комісія досить активно застосовує норми цього підзаконного акту саме у випадку, коли проводить перевірки операцій торговців цінними паперами з цінними паперами, які згодом (після проведення операцій) були обмежені в обігу.

При цьому такі перевірки та санкції (як каже сама Комісія – запобіжний захід на час проведення перевірок) у вигляді зупинення дії ліцензій аргументуються як такі, що спрямовані на захист інтересів інвестора.

Але чи можна керуючись благими намірами виходити за межі закону, Конституції?

Те, що дії Комісії є саме виходом за рамки наданих законом повноважень, є вже не тільки твердженням окремих юристів. Сьогодні ми вже маємо декілька рішень судів на цю тему, які визнають зазначені дії Комісії протиправними. Ці рішення набрали законної сили.

Зокрема, це Постанова у справі № 520/10769/18 від 05 червня 2019 р (Другий апеляційний адміністративний суд), Постанова у справі № 640/19663/18 від 28 травня 2019 року (Шостий апеляційний адміністративний суд).

Можна прогнозувати, що це не останні судові рішення за подібними кейсами.

При цьому зауважимо, що в ході судових розглядів часто з’ясовується, що сам інвестор не потребував захисту від дій торговця, і вважає операції, які були проведені торговцем цілком ринковими та виправданими.

Інвестиція ж передбачає певну частку ризику. І якщо інвестор іде на такий ризик, то навіщо ж його захищати поза його волею?

В результаті - те що, Комісія вважає цінні папери, операції з якими проведено торговцем, сміттям, інвестора не обходить.

Чиї ж тоді інтереси по факту захищає Комісія своїми діями?

На численних розглядах справ про правопорушення, які відбуваються в Комісії, та в своїх публічних виступах уповноважені особи, Члени НКЦПФР відкрито заявляють, що вони таким чином намагаються почистити ринок від сміттєвих цінних паперів та маніпуляцій на ринку.

Але зачекайте – емісії таких паперів сама ж НКЦПФР й реєструє!

В результаті маємо якесь замкнуте коло.

Комісія реєструє емісії сміттєвих, на її думку цінних паперів, потім такі папери потрапляють у вільний обіг, після здійснення операцій з цими паперами на ринку Комісія вилучає такі цінні папери з обігу, оскільки емітент сміттєвих цінних паперів – «пустишка». А потім ще й карає тих професійних суб’єктів, які за дорученням клієнтів купували чи продавали такі папери.

Так може простіше не реєструвати подібні емісії щоб потім не витрачати час на боротьбу з результатами своєї ж діяльності???

Читайте также:

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
Гость
11.07.2020
Если вы хотите зарегистрироваться, пожалуйста заполните формы имени и имя пользователя.

Изображение капчи

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

Проверь своего бизнес-партнера

Сервис «Проверь своего бизнес-партнера» - получи информацию о компании по коду ЕГРПОУ, названию компании или фамилии руководителя.

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^