Накопичувальна система – давайте чесно про неї поговоримо

Накопичувальна система – давайте чесно про неї поговоримо Накопичувальна система – давайте чесно про неї поговоримо

1.Накопичувальна система так само вразлива до демографії, як і солідарна

Про це не важко здогадатися, якщо оцінити, як вплине на фінансові ринки (де розміщуватимуться накопичені заощадження) високе співвідношення між пенсіонерами та працюючими, коли пенсіонери почнуть масово продавати свої активи - щоб отримати гроші, на які житимуть в старості.

Ці активи падатимуть в ціні та зростатиме їхня дохідність. В залежності від того, які активи це будуть (equity чи fixed income), почнуться проблеми або в пенсіонерів, чиї накопичення зненацька знизяться, або в держави, банків та компаній, що залучатимуть їхні гроші та почнуть втрачати джерело фінансування.

2.Накопичувальна система - це, фактично, примус до заощаджень, якщо ми говоримо про її запровадження як альтернативу солідарній (як другий рівень пенсійної системи)

Робити заощадження добровільно можна вже зараз. Критичним є питання довіри - якщо потім примусово створені заощадження "згорять", це ще більше підірве і так підірвану довіру до наших інституцій. Як колись крива приватизація 90-х створила олігархів та на багато років зробила українського виборця лівим противником реформ.

3.Накопичувальна система може мати позитивний ефект на рівень заощаджень (який в Україні є вкрай низьким) та, відповідно, фінансові ресурси наявні для інвестування

Водночас, це станеться лише якщо основний "тягар" її фінансування ляже на плечі робітників, а не роботодавців. Останні й так інвестують здебільшого за рахунок власного грошового потоку, який за таких умов зменшиться. Враховуючи, що в нас на ринку праці зараз і на багато років вперед домінуватимуть продавці-робітники (за яких місцеві роботодавці конкурують з Польщою та іншими країнами), не бачу, як цього можна добитися без зниження податкового навантаження на зарплати - ЄСВ або ПДФО.

Накопичувальну систему можна і варто запроваджувати, за умов:

  • зниження податків на зарплату, заміщаючи їх відрахуваннями на накопичення;
  • забезпечення спроможності регуляторів та правосуддя убезпечити накопичення від шахарайства та зловживань (зараз це під питанням, нажаль);
  • забезпечення достатньо сприятливого інвестиційного клімату та достатньо швидкого економічного зростання: паралельно з запровадженням накопичувальної системи має реалізовуватися і більш широка програма реформ.

Якщо ж говорити про вирішення демографічної проблеми пенсійних систем, то воно полягає не стільки в моделі пенсій, скільки в їх перетворенні на звичайну соціальну підтримку. Хто зможе, працюватиме до кінця та частково житиме на заощадження. Тих, хто не зможе, необхідно буде підтримувати. Де факто, це вже так працює в Україні - пенсіонери або мають заощадження, або їх підтримують родичі, або (в селах) вони частково самі себе годують з власних городів.

Що точно можна і потрібно зробити вже зараз - розділити солідарну пенсію на однаковий для всіх за розміром соціальний компонент та, власне, різну для різних пенсіонерів солідарну частину, яка залежить від внесків, зроблених протягом життя. Тоді в майбутньому соціальна пенсія може лишитися як форма соціальної підтримки за віком, а солідарну поступово можна буде замінити на накопичувальну.

Читайте также:

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
Гость
22.06.2021
Если вы хотите зарегистрироваться, пожалуйста заполните формы имени и имя пользователя.

Изображение капчи

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://investgazeta.ua/

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^