Новий закон України «Про валюту»: лібералізація чи крок до хаосу?

Новий закон України «Про валюту»: лібералізація чи крок до хаосу?

2 березня 2018 року Національна рада реформ підтримала для подання на розгляд Верховної Ради України пропозиції Національного банку до проекту Закону України «Про валюту» - єдиного рамкового законодавчого акта, що регулюватиме питання організації валютного регулювання та здійснення валютного нагляду, йдеться у повідомленні регулятора.

Разом з цим чинний Президент україни дав свої коментарі стосовно лібералізації валютного ринку та застосування міжнародної практики.

Новий закон про валюту пвинен замінити декрети початку 90-х, і це буде революційний закон, який лібералізує валютне регулювання відповідно до умов асоціації і нормами Євросоюзу. «Головний принцип закону - дозволено все, що не заборонено», - заявив Порошенко.

Детальніше про законопроект

Дійсно, у разі ухвалення законопроекту він замінить застарілий декрет Кабміну «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» від 1993 року та закон України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" від 1994 року.

Прийнятий законопроект може стати справжньою валютно-ліберальною революцією для України.

Що передбачає законопроект, і як вплине Закон на бізнес, а особливо на ту його незаконну частину, яка стосується виведення капіталу за кордон, а також середньостатистичних законослухняних громадян, якщо він набере законної сили?

Вже в першій статті законопроекту ми бачимо (як часто починаються наші нормативно-правові акти) Перелік основних «світлих та вічних «принципів, в цьому випадку- принципів валютного регулювання, а саме:

  • Незалежність монетарної політики держави;
  • Гнучкий валютний курс;
  • Незалежність Національного банку України у формуванні та впровадженні валютної політики;
  • Пріоритет ринкових інструментів валютного регулювання над адміністративними;
  • Свобода проведення валютних операцій;
  • Здійснення державної політики у сфері валютного регулювання і валютного нагляду з метою забезпечення
  • стабільності фінансової системи та платіжного балансу України.

На основі цих принципів і буде здійснюватися подальше регулювання валютного законодавства. Аналізуючи закон, можна зрозуміти, що він є більше основою для подальшого прийняття НБУ підзаконних актів. Тобто, сам законопроект не повністю регулює всі сфери валютного законодавства, але є й зміни, які чітко прописані в законопроекті такі як:

Скасування валютних ліцензій для інвестування за кордон. Скасують санкції за порушення валютного законодавства компаніями. Державні органи позбавляються можливості зупиняти діяльність підприємств у разі порушення строків розрахунків за експортними та імпортними операціями.

Законопроектом скасовується норма, передбачена статтею 37 закону «Про зовнішньоекономічну діяльність», якою передбачено спеціальні санкції для порушників — індивідуальне ліцензування кожної операції або їх заборону.

Банки зможуть вільніше оперувати валютою

Повністю не ясно, які операції з валютою будуть дозволені банківським установам відразу. Проект, ми вже знаємо з інформації вище, декларує принцип «дозволено все, що не заборонено законом». Тут потрібно дочекатись підзаконних актів НБУ, з детальним поясненням, щодо регулювання в цій сфері.

Невідомо, чи зможуть банки пропонувати клієнтам валютні перекази між рахунками, відкривати гривневі рахунки для нерезидентів, купувати іноземні цінні папери або надавати кредити компаніям з інших країн.

Щодо того, як буде виглядати валютний нагляд - знову-таки інформації в законопроекті не міститься . Звісно, НБУ як регулятор валютного нагляду та банки як суб'єкти первинного фінансового моніторингу матимуть право вимагати від компаній та фізосіб документи за операціями, хоча й зараз вони виконують відповідні функції. А от які саме це будуть документи, чи лібералізується підхід до самих валютних операцій в процесі їх проходження?

Звісно, не слід забувати про наші реалії, про бізнес чесний та не зовсім, про чиновників-корупціонерів і їх офшори, про небажання сплачувати податки та тримати кошти у ненадійній банківській системі. Тому, на мою думку, з лібералізацією потрібно бути обережними, адже занадто мякі, а особливо неконтрольовані операції можуть призвести до відтоку капіталу за кордон. Можливо варто першочергово пом'якшувати валютне законодавство в напрямку надходження валюти в Україну та спростити деякі види операцій по розрахункам з закордонними контрагентами, які не є ризиковими

Наразі, чекаємо розгляду законопроекту комітетів та ВРУ. Якщо законопроект швидко ухвалять, уже в 2018 році валютний ринок може стати більш ліберальним, разом з цим – можливо й хаотичним. 

Читайте также:

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированы? Войти на сайт
Гость
26.03.2019
Если вы хотите зарегистрироваться, пожалуйста заполните формы имени и имя пользователя.

Изображение капчи

Поддержать блогерскую платформу Investgazeta

 

Кнопка пожервовать - изображение

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

Проверь своего бизнес-партнера

Сервис «Проверь своего бизнес-партнера» - получи информацию о компании по коду ЕГРПОУ, названию компании или фамилии руководителя.

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов
Курсы основных криптовалют

 

^