Выделенное 

Куди випаровується зміцнення гривні?

Куди випаровується зміцнення гривні? Куди випаровується зміцнення гривні?

Дискусії про "немонетарну інфляцію", давно перетворившись на мантру, так само давно є індульгенцією на політичні обмеження більш жорсткої монетарної політики. За останній час майже на усіх обговореннях питання посилення інфляційного тиску в Україні чути про тимчасовий характер цінового шоку.

Світові ціни на сировину суттєво зросли за останній час. Індекси цін виробників в Україні в двозначній зоні. Начебто все вказує на шок пропозиції, який центробанки мають оптимально ігнорувати.

Однак, варто подивитися на природу шоку глобальних цін. Він є типовою трендовою реакцією на відновлення глобальної економіки та екстремуми не менш чіткою гіпер-реакцією на екстра-м'яку монетарну політику та глобальні фінансові умови (принаймні, до останнього часу). Чи є цей шок передумовою немонетарної інфляції? Ні. Тому що оптимальна реакція на нього в країні зі значною часткою сировинного експорту має передбачати зміцнення обмінного курсу. При чому, приплив валюти має сигналізувати про те, що жадібні ручки сировинної надмірності добираються до кишень макростабільності...

Втім, відносний баланс на валютному ринку говорить про те, що ці ручки, швидше за все, рухаються в зворотньому напрямку. Звичайно, боргові виплати, відсутність припливу на ринок ОВДП, стагнація ПІІ можуть діяти всупереч сировинній ціновій хвилі. Але у цього також має бути причина.

Фундаментально - це типова макроекономічна карма поганих інститутів, або слабкої держави, що розтягується по закутках рентовизискувачів. Менш пафосно можна сказати, що нездатність створити передумови для припливу капіталу навіть хвилі сировинного тиску є серйозним сигналом про рівень ризиків.

Невиключено, що при такому тренді сировинних цін та індексах цін виробників відносний баланс на валютному ринку (відсутність інтервенцій) навіює думку про посилення трансфертного виведення капіталів. Можливо, це навіть підготовка до чергового стрибка в round tripping ПІІ. Офшорам легше без інвестнянь. Вони у них інші. Можливо, реакція на геополітичні загрози. Можливо, реакція на внутрішній політичний цикл (негативні очікування щодо перерозподілу олігархічних активів). Можливо...

Але, за будь-яких обставин, зламати подібний ризик можна. Як правило, через величину реальних ставок. А вони навіть НБУ очікуються явно не завтра. Тому очікування щодо зміцнення курсу виглядають досить примарними там, де існує політичний ліміт на підвищення ставок в реальному вимірі, а суверенні ризики є мірилом слабкості інститутів.

Сировинні ціни в таких умовах стають банальною складовою дискурсу про "немонетарну" інфляцію. Так, оптимальна монетарна політика допускатиме повільне повернення до цілі з помірним підвищенням ставки. Але вона буде заручнецею інституціональних драйверів руху капіталу.

Читайте также:

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
Гость
14.05.2021
Если вы хотите зарегистрироваться, пожалуйста заполните формы имени и имя пользователя.

Изображение капчи

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://investgazeta.ua/

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^