Выделенное 

Ключові виклики для українського IT-сектору

Ключові виклики для українського IT-сектору Ключові виклики для українського IT-сектору

Галузь IT в Україні в останні роки знаходиться в центрі уваги, і не в останню чергу через те, що це одна з небагатьох галузей, яка динамічно розвивається незважаючи на проблемні явища в економіці держави.

Зростають доходи спеціалістів, а кількість компаній в основних містах-кластерах щороку збільшується в середньому майже на 20%. І це тільки офіційні дані, які практично не враховують величезну масу людей на фрілансі, які також складають вагому частку ринку.

Тим не менш, незважаючи на подальші позитивні прогнози стосовно росту, на мою думку вже зараз перед IT-галуззю нашої країни постають явні системні ризики. І їх варто враховувати основним гравцям, щоб залишатися конкурентоздатними на міжнародному ринку.

Відтік спеціалістів за кордон

Трудова міграція не є чимось поганим, це характерно і для багатьох розвинених країн. Однак, особливість України в тому, що виїжджають переважно спеціалісти високого класу, і не завжди причина саме в фінансах.

Багато IT-фахівців їдуть у пошуках стабільності, більшої соціальної захищеності і кращих перспектив для себе та своїх близьких. За цими пунктами Україна явно програє США і країнам Європи, а в короткостроковій і навіть середньостроковій перспективі, все виглядає так, що ситуація не зміниться.

Проблема в тому, що ці люди могли б реалізувати себе в Україні шляхом створення власних продуктів і компаній, які могли б стати конкуретноздатними гравцями на міжнародному рівні. А це могло б дати новий потужний імпульс для розвитку галузі в цілому.

Нестабільне економічне і політичне середовище

Продовжуючи попередній пункт, хочу зауважити, що в багатьох закордонних замовників наша держава продовжує асоціюватися з нестабільним політичним курсом, воєнними діями і слабкою економікою, яка потерпає від перманентних криз. Для інвесторів і замовників з серйозними довгостроковими проектами, це може стати вагомою причиною для відмови від рішення вести справи з представниками такого ринку.

Чим довше триває такий стан, тим більш проблемною стає ситуація. Особливо це актуально для продуктових компаній, які при першій же можливості концентрують зусилля на організації представництв за кордоном і не завжди хочуть, щоб їх продовжували асоціювати з Україною.

Орієнтація переважно на цінову конкуренцію

Років так з десять тому, коли галузь тільки починала активно розвиватися, це було свого роду бонусом. Порівняно невисока погодинна ставка і при цьому достойна якість роботи, дозволяли відносно легко отримати контракт від закордонних замовників.

Однак, за останні роки вартість заробітних плат спеціалістів зросла в рази, а рейти компаній при цьому залишилися практично незмінними. Це суттєво знижує можливості для реінвестування частини прибутку в підвищення експертизи працівників і розвиток бізнесу в цілому.

Замість того, щоб зробити ставку на експертизу і за рахунок цього поступово піднімати планку погодинної оплати, більшість компаній воліють піти простішим шляхом. А саме: намагатися продати роботу початківців під виглядом більш досвідчених інженерів.

Орієнтація на цінову конкуренцію, на мою думку, є неправильним вибором, і негативно впливає на галузь в цілому, зокрема на імідж українських компаній на міжнародному ринку.

В стратегії розвитку своєї компанії ми це враховуємо і робимо все можливе, щоб закріплювати свої конкурентні переваги саме в контексті розвитку експертизи в технологічному стеку і ключових для нас бізнес-доменах.

Перегрітий ринок праці

Ще одна проблема, про яку чомусь нечасто згадують. Суть в тому, що більша частина IT-спеціалістів України, сконцентрована в декількох великих містах – Київ, Львів, Харків, Дніпро, Одеса і т. д. При цьому, в цих же містах знаходяться всі офіси компаній.

Це провокує жорстку конкуренцію за кадри, оскільки кількості випускників ВНЗ явно не вистачає, щоб задовільнити наявні запити, тим більше, що є проекти, до роботи над якими залучаються одразу десятки і навіть сотні працівників.

В результаті, великі компаній готові наймати людей все менше оглядаючись на рівень їхньої кваліфікації, а самі працівники кожних півроку-рік міняють місце роботи. І це вважається нормальною практикою, хоча зрозуміло, що створити стійкий колектив і вибудувати корпоративну культуру в таких умовах реально важко.

У підсумку

В інформаційному просторі прийнято висвітлювати лише позитивні моменти стосовно IT, але це не робить кількість проблем в галузі меншою. І справа не лише в недостатніх зусиллях зі сторони держави, самі учасники ринку також більше звикли “пливти по течії”, і далеко не завжди проявляють достатню активність.

Чим швидше це усвідомить керівництво компаній, які є основними гравцями українського IT-ринку, тим більше шансів сформувати комплекс превентивних заходів, які допоможуть уникнути перетворення перерахованих викликів на системні проблеми для галузі.

Наша держава має всі шанси стати одним зі світових лідерів у цьому напрямі, що однозначно дуже позитивно вплине на розвиток економіки і добробут суспільства в цілому.

Читайте также:

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированы? Войти на сайт
Гость
19.05.2019
Если вы хотите зарегистрироваться, пожалуйста заполните формы имени и имя пользователя.

Изображение капчи

Поддержать блогерскую платформу Investgazeta

 

Кнопка пожервовать - изображение

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

Проверь своего бизнес-партнера

Сервис «Проверь своего бизнес-партнера» - получи информацию о компании по коду ЕГРПОУ, названию компании или фамилии руководителя.

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов
Курсы основных криптовалют

 

^