Як курс гривні та іноземні інвестори відреагували на заяву Смолія щодо відставки

Як курс гривні та іноземні інвестори відреагували на заяву Смолія щодо відставки Як курс гривні та іноземні інвестори відреагували на заяву Смолія щодо відставки

Заява Якова Смолія про відставку через систематичний політичний тиск не могла пройти безслідно для фінансових ринків.

Перша реакція була помірно негативною – дохідності українських паперів зросли на 20-120 бп (див. графік), курс знецінився приблизно на 20 коп/дол США на тлі інтервенцій НБУ з продажу валюти. Окрім цього, Мінфін був змушений відмовитися від уже практично завершеної угоди по залученню 1.75 млрд дол на 12 років під досить прийнятну ціну - 7.3%.

106064826 10218499827873172 2381776623582524760 o

Звичайно, це не катастрофа для вітчизняного ринку, який останнім часом уже звик до коливань курсу, і зміна цін на євробонди могла б бути і більшою. Та й нереалізоване розміщення євробондів ще можна надолужати. Однак, ризики того, що це тільки початок відходу від виваженої політики Нацбанку та руху до фінансової турбулентності, дуже високі.

Багато інвесторів, як приватних, так і інституційних, вже зробили заяви, що в поточній ситуації невизначеності щодо майбутньої політики центробанку і її незалежності вони відкладуть свої рішення щодо інвестицій.

Ймовірно, погіршення девальваційних очікувань продовжиться. Його глибина і реалізація ризиків суттєвої девальвації в майбутньому багато в чому зараз залежить від кандидатури нового Голови НБУ та збереження інституційної спроможності регулятора продовжувати проводити політики, що викликають довіру в інвесторів, кредиторів і бізнесу.

У випадку кандидатури, пов’язаної з олігархічними колами, ці короткострокові негативні ефекти посиляться з високою ймовірністю фіналу у вигляді повноцінної фінансової кризи і втратою доходів і заощаджень громадянами.

Менш одіозні кандидатури, однак з політичним капіталом, набутим у результаті критики поточної діяльності НБУ, спричинять менш різку, але все-таки негативну реакцію з боку західних партнерів та інституційних інвесторів і поставлять під питання збереження здобутків НБУ останніх років. Це матиме наслідком суттєве погіршення перспектив економічного і фінансового розвитку України в наступні роки.

Оптимальний варіант – це сильний технократ, який не є ставлеником того чи іншого олігарха та не є прихильником роздачі необгрунтованих преференцій вибраним промисловим групам, і здатний зберегти довіру до спроможності НБУ забезпечити цінову та фінансову стабільність.

При цьому надзвичайно важливу роль для успішності нового Голови НБУ буде мати утримання всіх гілок влади від грубого втручання в роботу центрального банку. І не потрібно посилатися на досвід інших країн у розбудові систем контролю за діяльністю центрального банку.

На жаль, останні оцінки діяльності Правління НБУ від Ради НБУ та від парламентського профільного комітету не мають нічого спільного з фаховим професійним аналізом та провідними міжнародними практиками. І найгірше, на моє переконання – автори таких рішень це чудово усвідомлюють, як і наслідки своїх дій. А якщо зірки засвічують, виходить, це комусь треба.

Читайте также:

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
Гость
22.10.2020
Если вы хотите зарегистрироваться, пожалуйста заполните формы имени и имя пользователя.

Изображение капчи

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^