Выделенное 

Інфляція зростає не тільки в Україні

Інфляція зростає не тільки в Україні Інфляція зростає не тільки в Україні

У США в лютому споживчі ціни зросли на 0.55% м/м (на 0.35% м/м с/с), а за останні 12 місяців – на 1.68% р/р (порівняно з 1.4% р/р у січні). Базовий ІСЦ, що не враховує ціни на продовольчі товари та енергоносії, зріс на 0.35% м/м (0.10% м/м с/с), але річна зміна уповільнилася до 1.28% р/р порівняно з 1.41% р/р у січні.

З високою ймовірністю, через низьку базу порівняння весною загальна інфляція стрибне в діапазон 3-4% р/р і оновить багаторічні максимуми. Навряд чи це стане сюрпризом для ФРС і трігером для змін у її монетарній політиці. Адже, це буде відображенням скоріше так званого ефекту «йо-йо», коли за стрімким падінням відбувався відскок (див. для прикладу 2009-2010 рр.)

00

Однак, важливішим є питання реакції інфляційних очікувань і подальшої долі інфляційних процесів. Що буде з інфляцією в США – наразі це, мабуть, одне з найбільш гарячих дискусійних питань серед економістів. А зміна настроїв щодо відповіді на нього штовхає фондові ринки по всьому світу то в один, то в інший бік. І ціни вітчизняниних фінансових активів це теж відчувають.

Прихильники «перемоги» впевнені, що це поточне та майбутнє прискорення інфляції в США буде короткостроковим і не вимагатиме додаткових зусиль з боку влади. Зокрема, Пол Кругман порівнює поточні стимули, включно з $1.9 трлн нового пакету, з витратами уряду під час військових конфліктів, і аргументує транзитивність ефектів таких витрат на інфляцію.

Натомість, прихильники «зради» провокують стрімке прискорення інфляції та посилаються насамперед на період 1970-х рр і вказують на стагфляцію як найбільш ймовірний ефект реакції значними фіскальними та монетарними стимулами на шоки з боку пропозиії. І навіть такі прихильники фіскальних стимулів, як Лоуренс Саммерс, вказують на ризики таких масштабних програм, як пакет Байдена.

На моє особисте переконання, фінальний результат сильно залежатиме від того, наскільки американське суспільство «підсяде» на ці «фіскальні стероїди». І зістрибнути з них зараз буде набагато важче, ніж у післявоєнні роки. Адже тоді основні витрати направлялися у промислові виробництва, а вже від них у вигляді зарплат розподілялися громадянам.

Наразі корочувати халявні чеки, допомогу по безробіттю, медичні субсидії, виплати на дітей буде набагато важче. Але, ймовірно, через рік-два-три адміністрація Байдена буде змушена на це піти під впливом фіскальних ризиків та зростання інфляції. Її на рівні 3-4% ФРС ще зможе толерувати в рамках свого підходу таргетування 2% середньої інфляції, але навряд чи ігноруватиме подальше погіршення очікувань і інфляційних перспектив.

Читайте также:

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
Гость
29.07.2021
Если вы хотите зарегистрироваться, пожалуйста заполните формы имени и имя пользователя.

Изображение капчи

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://investgazeta.ua/

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^