Industry4Ukraine – про нові смисли та причини об’єднання

Industry4Ukraine – про нові смисли та причини об’єднання Industry4Ukraine – про нові смисли та причини об’єднання Фото: pixabay.com

13 червня відбувся анонс нової платформи Industry4Ukraine, https://www.industry4ukraine.net/ покликаної об’єднати різні промислові, бізнес- та хайтек структури (асоціації, кластери, федерації) з метою лобіювання промислового розвитку перед новим Президентом та майбутнім парламентом.

Водночас, різноманітних об’єднавчих платформ перед новими виборами більш, ніж вистачає в Україні. Тому не тільки пересічний виборець, але й керівники промислових чи хайтек організацій, а також чимало політиків можуть сумніватись в необхідності подібних ініціатив.

Цей пост – саме для них: він резюмує «в чому різниця, в чому нові смисли платформи Industry4Ukraine» і, відповідно, «чому варто приєднатись».

Почнемо з першої категорії – в чому ж різниця та нові смисли цієї платформи. 

1. Виведення промислового розвитку в топ-пріоритети політикуму

Не зважаючи на існування кількох потужних лобістських груп (як ФРУ та УСПП) питання промислового розвитку ніколи не були і не є сьогодні в топ-пріоритетах політичних структур, а затим – і урядових та державних. Щоб це усвідомити, досить поглянути на програми політичних партій, результати роботи цього парламенту та уряду. Як тільки ми підіймаємось від окремих профільних комітетів, лобістських груп чи керівників департаментів вище - на рівень президента чи прем’єр міністра, - питання промислового розвитку поступово розчиняються й тануть як сніг на весняному сонці.

Хоча більшість політиків й навіть пересічних виборців сьогодні добре усвідомлюють програшність вибору «Україна – сировинна держава». Цей економічний вектор розвитку не змінився за попередні 5 років призвів до того, що наш ВВП характеризується циклічними падіннями.

падіння

Кожен цикл падіння супроводжувався зникненням з карти промисловості кількох нових промислових хайтек секторів. Відповідно кожний наступний цикл спрощував українську економіку – й значить робив її більш бідною. Джерело – ДП «Укрпромзовнішекспертиза».

Сьогодні немає ніяких гарантій, що це вектор та ця тенденція зміниться в наступні 5-10 років.

Отже, нам всім потрібна масова мобілізація, щоб кожен політик, кожен депутат, кожен нинішній чиновник центральних та регіональних органів виконавчої влади почув голос промисловців.

2. Єднання та вирівнювання - замість протиставлення чи конкуренції

Водночас, нова платформа акцентує на масовому об’єднанні всіх, хто розуміє роль та значення сучасної промисловості. Сьогодні всі промисловці України, й особливо, з високотехнологічних секторів можуть сказати – «нам немає чого втрачати, крім власної смерті».

Короткозора політика всіх попередніх урядів, ігнорування світових тенденцій, зрештою помилкові економічні погляди та стратегії типу Brain & Grain чи лібертаріанства призвели до катастрофічного падіння промисловості в Україні, фактичного знищення найбільш високотехнологічних секторів, масової міграції робочих рук та кращих мізків закордон і як наслідок – падіння економічного рівня та рівня життя.

Тому питання промислового розвитку – й саме в середньо- та високотехнологічних секторах, давно не є питанням диференціації тих чи інших політичних партій. Це є питання збереження статусу країни як пост-індустріальної та високотехнологічної. І тому, воно має стосуватись всіх політиків, всіх урядовців, всіх промисловців.

Тут немає монополії на якісь базові тези, як той же пріоритет в розвитку середньо- високотехнологічних секторів, чи необхідність стимулювання інновацій, чи доступу до капіталу – вони є для нас всіх очевидними та спільними.

Ми маємо вирівнятись в цих своїх головних, базових пріоритетах, - як зробили цієї весни європейці, коли більше 500 промислових асоціацій та об’єднань дружно й разом виставили свої вимоги до нового європарламенту.

Аналогічно наш Маніфест синтезує ці головні пріоритети - вимоги до політичного олімпу, й закликає до єднання.

3. Інклюзивність

Різниця нашої ініціативи в порівнянні з іншими подібними в тому, що за ініціаторами платформи не стоять ніякі «тугі гаманці». Ми є типовими представниками малого та середнього бізнесу з промисловості, урядових, громадських та експертних кругів.

Тому принципи рівності прав та пріоритету розвитку малого та середнього бізнесу, покращення умов для їх зростання в промисловості – й так як це давно відбувається в розвинутих країнах, - є для нас принциповими та визначальними в майбутньому розвитку.

4. Сучасність та повна гармонізація з політиками ЄС

Ще одна відмінність нової платформи й в чому є повна синхронізація з промисловими політиками ЄС, як і з  будь-якої іншої розвинутої країни – визнання сучасних викликів та тенденцій. Цифровізація, промислові інновації та розвинуті екосистеми, на яких базуються ці інновації – must be для сучасної промисловості. Погляньте хоча б як ці тези відображені в промислових політиках ЄС до 2030.

Не зважаючи на потужний ІТ-потенціал країни, наші промисловці дуже мало зробили для того, що залучити кращих розробників країни до оновлення свого виробничого потенціалу. По рівню впровадження тих чи інших технологій, Україна відстає не тільки від ЄС, але також від Білорусії, РФ та Казахстану.

У нас масово домінує імпорт – й навіть на інженерні послуги. Наші промисловці поховали нашу науку – хоча нею дуже добре користуються на свою користь що європейці, що китайці. Й справа тут не тільки в злощасному «доступі до капіталу» чи «поганій державі» - справа також в ментальності, рівні культури та освіти самих керівників та власників промислових підприємств.

Відповідно, ми майже не бачимо вимог щодо цифровізації та інновацій промисловості в програмах традиційних політичних партій чи лобістських груп. Хоча в Україні вже є цілий ряд системних напрацювань в цій сфері, зокрема в грудні 2018 з’явився проект Національної стратегії Індустрії 4.0. Й тому самим промисловцям пора змінювати свої погляди та порядок денний своїх програм й вимог до держави.

5. Вищий рівень гнучкості, оперативності та низової самоорганізації

Ще одна відмінна риса нашої ініціативи – в іншому баченні, як далі розвивати та рухати платформу Industry4Ukraine. Одне з визначень Індустрії 4.0 звучить так – «Індустрія 4.0 – це не стільки про штучний інтелект чи інтернет речей. Ці речі існували задовго до 2014 року й не вони є суттю змін, що відбуваються. Кардинальні зміни, що несе Індустрія 4.0 стосуються значного покращення спроможності організацій реагувати на зміни в мінливому світі». Тому й наші спроможності та здатності реагувати в глобальному світі тотальної мінливості та складності (VUCA) на виклики, в тому числі, виклик власної слабкості та залежності від сильних світу цього – мають повністю змінитись.

Ми маємо стати значно більш гнучкими, швидкими в рішеннях та діях, колективно відповідальними, й вміти масово залучати та розкривати потенціал громадянського суспільства та низових ініціатив бізнесу. Мова не тільки про лобіювання інтересів тих чи інших промислових галузей. Мова також про ріст кластерів, кращу взаємодію та інтеграцію на регіональному рівні, вищий рівень колективної мобілізації, швидший розвиток підприємств. Як ми це бачимо та плануємо в деталях – детальніше поговоримо на форумі 25 червня, - https://www.industry4ukraine.net/forum/

***********

Отже, якщо ці тези достатньо пояснюють в чому відмінність нової платформи, то тепер власне, наші головні 2 причини - заклики до керівників промислових та хайтек об’єднань «чому вам варто підтримати наш Маніфест».

1)     Тому, що завтра – і якщо ми не об’єднаємось, - може бути пізно: сьогодні питання промислового розвитку не фігурують в політичній аженді президента та більшості партій. На фоні тотального політичного популізму, це означає, що процеси деградації будуть тільки зростати. А це означає нові втрати окремих сегментів та підприємств, й подальший ріст імпортозалежності.

2)     Тому, що запропонована платформа – найбільш швидкий та ефективний шлях синхронізації з ЄС. ЄС – наші союзники, які давно чекають подібних ініціатив й давно готові нас підтримувати. Розвиток цієї платформи – в аспектах інтеграції в ланцюжки виробничої кооперації Євросоюзу, науково-технічної співпраці, інноваційного розвитку, гармонізації в технічних стандартах, цифровізації та кластерного розвитку – надають гарні перспективи для розвитку наших промисловців.

Хто це ще не усвідомив - погляньте як розвивається промисловість Польщі. Й ми також добре знаємо який рівень “конкурентоздатності” мали наші підприємства, що були орієнтовані виключно на РФ та СНГ, й де більшість з них сьогодні. Тому разом рухатись в реалізації цих перспектив буде швидше та легше.

Отже, Industry4Ukraine задає нову систему координат для промисловців. Де ми разом фокусуємось та досягаємо іншого рівня представлення промисловості на політичному олімпі, реального зсуву в макроекономічних умовах та інклюзивності, прискорення темпів цифровізації та інновацій, кращої інтеграції в ЄС, а також кращої взаємодії всередині країни.  

 

Публікація підготовлена в рамках  діяльності автора у проекті «Адвокація проєвропейських змін в національній інноваційній політиці», який виконується за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження». Окремі думки, висловлені у публікації, є особистою позицією автора  і необов’язково відображають точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».    

Читайте также:

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
Гость
07.04.2020
Если вы хотите зарегистрироваться, пожалуйста заполните формы имени и имя пользователя.

Изображение капчи

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

Проверь своего бизнес-партнера

Сервис «Проверь своего бизнес-партнера» - получи информацию о компании по коду ЕГРПОУ, названию компании или фамилии руководителя.

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^