Громадська рада при провадженні досудового розслідування: Механізм контролю чи важелі впливу?

Громадська рада при провадженні досудового розслідування: Механізм контролю чи важелі впливу? Громадська рада при провадженні досудового розслідування: Механізм контролю чи важелі впливу?

Найближчим часом Офіс Президента презентує громадську раду, до якої входитимуть ветерани війни і авторитетні особистості.

Про це повідомив глава ОП Андрій Єрмак під час онлайн-дискусії "Пандемія, реформа, війна і мир: погляд з Українського Білого Дому", організованої Atlantic Council та опублікованої у Facebook.

За словами Андрія Єрмака, зазначена громадська рада, яка складатиметься з «героїв війни на Донбасі, активістів, авторитетних людей, які є совістю нашої нації», найближчим часом почне працювати за сприяння Офісу Президента та розглядатиме різного роду питання, які викликають у суспільства занепокоєння та спричиняють резонанс.

«І всі справи, як стосовно пані Чорновол, будуть виноситися на громадське обговорення цієї ради. Суспільство, яке заплатило таку високу ціну за свою незалежність, має право сьогодні ставити питання, але не заважаючи правосуддю, громадському діалогу і без використання політичної заангажованості», - зазначив пан Єрмак.

З огляду на сказане, виникає підозра, що думка такої ради з приводу того чи іншого питання під час проведення досудового розслідування, може мати вагомий вплив не лише на слідчого чи прокурора при прийнятті ними того чи іншого питання (не завжди в позитивному руслі), а й на думку суддів, які будуть проводить судовий розгляд такої справи у суді.

Тож, чи не буде таке втручання з боку громадської ради в діяльність правоохоронної системи згубно впливати на прийняття рішень? Та чи не впливатиме суб’єктивна точку зору того чи іншого активіста на об’єктивність та повноту проведення досудового розслідування?

Одна справа, коли представники громадськості залучаються при формуванні того чи іншого органу державної влади. Громадяни мають право брати участь у формуванні державної політики у різних сферах і це один з принципів демократичної держави, закріплений у Конституції.

Інша справа, коли громадськість допускають до процесу проведення досудового розслідування і це попри те, що існує таке поняття, як недопустимість розголошення відомостей досудового розслідування.

З юридичної точки зору, таке формування як громадська рада не є новаторством, адже чинний порядок створення та діяльності громадських рад централізовано визначили постановою Кабміну № 996 від 3 листопада 2010 року, яка містить зокрема Типове положення про громадську раду.

Минулого року постановою Кабінету Міністрів України від 24 квітня 2019 року № 353 внесено ряд змін, зокрема і до Типового положення.

Так, основними завданнями громадської ради є:

  • сприяння реалізації громадянами конституційного права на участь в управлінні державними справами;
  • сприяння врахуванню органом виконавчої влади громадської думки під час формування та реалізації державної, регіональної політики;
  • сприяння залученню представників заінтересованих сторін до проведення консультацій з громадськістю та моніторингу результатів формування та реалізації державної, регіональної політики;
  • проведення відповідно до законодавства громадського моніторингу за діяльністю органу виконавчої влади;
  • здійснення підготовки експертних пропозицій, висновків, аналітичних матеріалів з питань формування та реалізації державної, регіональної політики.

Як вбачається з покладених завдань на громадські ради при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі державній адміністрації, наразі ні законодавцем, ні Кабміном не передбачено завдань, а значить і функцій, спрямованих на участь у проведенні досудового розслідування або принаймні надання оцінки діяльності правоохоронних органів.

На сьогодні ми вже маємо приклади Рад громадського контролю при НАБУ та ДБР, Громадської ради при АРМА, які передбачені відповідними законами.

Ради при цих органах делегують своїх представників до дисциплінарних комісій. Це значний вплив на якість державної служби, який забезпечує її підзвітність та зменшує прояви тиску керівників на підлеглих.

Однак це жодним чином не свідчить про те, що участь та контроль громадських рад при проведенні досудового розслідування матиме принаймні такий же успіх, як при формуванні державних органів, а тому, на мою думку, надання громадським радам функції контролю за станом проведення досудового розслідування підмінятиме функцію нагляду за додержанням законів під час проведення досудового розслідування, покладену Конституцією України на органи прокуратури.

Читайте также:

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
Гость
26.09.2021
Если вы хотите зарегистрироваться, пожалуйста заполните формы имени и имя пользователя.

Изображение капчи

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://investgazeta.ua/

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^