Фінансове планування: як нарешті почати накопичувати гроші?

money-2696219_1920

Скільки разів ви дивились на виписку по банківському рахунку і не могли згадати, куди поділись гроші? Хоч раз, але «затягування поясів до зарплати» траплялось з кожним. Тому фінансове планування сьогодні стосується всіх, а не тільки завзятих шопоголіків. Адже ця проста звичка допоможе взяти під контроль свої фінанси і навчитись ними правильно розпоряджатись.

Агресивний е-комерс фактично переслідує людей в соц мережах, пошті та під час звичайного серфінгу інтернетом. А варто щось запитати в гугла, тебе просто заспамлять вигідними пропозиціями.

В результаті 84% людей здійснюють імпульсивні покупки. І при цьому 75% покупців відчувають себе щасливими. Маркетологи ретельно вивчають свою аудіторію та застосовують немало маніпуляцій аби переконати її у вигідності покупки.

Так люди витрачають близько 20-30% свого щомісячного доходу на імпульсивні покупки, яких можна було б запобігти саме завдяки правильному фінансовому плануванню.

Фінансове планування необхідне всім: мало ви заробляєте, чи багато. Почати керувати грошима можна завдяки трьом простим звичкам:

 1. Планувати бюджет на місяць вперед
 2. Регулярно відкладати гроші
 3. Вести облік расходів

З чого почати?

Перш за все, треба визначити свій дохід за 1 місяць. Якщо він нестабільний, треба визначити середній дохід за підсумками року.

По-друге, визначити обов’язкові витрати: кредити, оренда житла, комунальні платежі, оплата за навчання, податки. В кожної людини ці пункти будуть індивідуальними: хтось має хронічні захворювання і щомісяця купує ліки, а хтось допомагає близьким. Так само на цьому етапі варто визначити суму, яку ви хочете відкладати щомісяця. Варто на цьому етапі визначити собі конкретну мету заощаджень: велика покупка або відпочинок.

Розподілити решту грошей за більш гнучкими статтями витрат: їжа, транспорт, здоров’я, розваги, побутові витрати, одяг, ремонт авто тощо.

5 помилок у фінансовому плануванні

 1. Тотальна економія. Управляти особистими фінансами не означає, що необхідно у всьому собі відмовляти і повністю позбавляти себе життєвих задоволень. Зовсім навпаки - ідея в тому, щоб вивести якість життя на новий рівень.
 2. Суворий режим. Варто прислухатися до себе та проявляти гнучкість, іноді дозволити розслабитись, одного дня витратити більше, іншого – менше.
 3. Занижувати витрати. Для цього варто провести ретельний аудит, скільки ви витрачаєте, а також планувати з невеликим запасом.
 4. Не врахувати несподівані ситуації.
 5. Не ставитись до цього системно. Якщо ви одного тижня слідкуєте за бюджетом, а наступного ні – нічого не вийде. Вся магія керування грошима полягає саме в тому, що великі результати можливі саме завдяки щоденним маленьким крокам.

Скільки можна заощадити?

Замість щоденної кави в Старбаксі за 4$, направте ці гроші на ощадний рахунок та через 30 років отримайте $133 тисячі, рахували в Forbes.

Варто звернути уваги на програми накопичення, які пропонують різні банки – від накопичень для дитини та пенсійного страхування до короткотермінових депозитів на 3-12 місяці. Це досить зручно - налагодити автоматичний щомісячний платіж, наприклад, у 1000 грн і не мати можливості витратити ці гроші на імпульсивні покупки. Відсоток в решті решт вийде невеликим, але це безпечніше, ніж зберігати ці гроші вдома.

Наступний крок – складання річного бюджету. Він допомагає побачити повну картину та розвантажити місяці, в які завжди здійснюється багато витрат – свята, дні народження, відпустки, планові медичні обстеження.

Популярні формули бюджетів

 1. 80\20

Ендрю Тобіас, автор книги "The Only Investment Guide You’ll Ever Need" рекомендує зберігати 20%, а витрачати 80%. При цьому він закликає позбавитись від усіх кредитних карток та ніколи на брати гроші в борг.

 1. 50\30\20

Автори книги "All Your Worth: The Ultimate Lifetime Money Plan" пропонують розділити ваш дохід на три частини:

50% необхідні речі (продукти, оренда, комунальні платежі, транспорт – все те, від чого не можна відмовитись)

30% на бажані речі (одяг, ресторани, розваги, хобі)

20% зберігати

 1. 60\10\10\10\10

Річард Дженкінс пропонує розділити бюджет на 5 частин:

60% - усі витрати

10% - розваги

10% - зберігати

10% - довгострокові великі покупки

10% - резервний фонд

Ви завжди можете створити власну ідеальну формулу. Наприклад, виділити 10% на благодійність, або 10% для інвестицій. Головне – створити звичку планувати бюджет та контролювати витрати.

Матеріал підготовлено в рамках участі у конкурсі “ФінГрамота: час звернути увагу!”

Читайте также:

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
Гость
19.09.2020
Если вы хотите зарегистрироваться, пожалуйста заполните формы имени и имя пользователя.

Изображение капчи

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^