Выделенное 

Держстат: Інфляцію у серпні пораховано

 Держстат: Інфляцію у серпні пораховано Держстат: Інфляцію у серпні пораховано

Вартість споживчого кошика за місяць знизилася на 0,3%, а за рік (з вересня 2018 по серпень 2019) виросла на 8,8%.

Національний банк України проводить політику інфляційного таргетування. Головною його ціллю є утримання інфляції в Україні в межах коридору 4-6% на рік. А основний інструмент Нацбанку - розмір облікової ставки. Сьогодні вона 16.5% річних. Якщо спрощено, то теорія говорить, що висока облікова ставка (тобто, дорогі гроші для економіки) сприяє зниженню інфляції в середньостроковій перспективі. При цьому стримує розвиток економіки.

Я з цією теорією згоден. Саме так ”працює” облікова ставка в ринкових економіках, де розвинута конкуренція, небагато монополій, мінімум цін регулюються адміністративно.

В Україні ситуація трохи інша

Я проаналізував зміну цін за рік у розрізі категорій товарів та послуг. Якщо не дивитися на ціни на продукти харчування (тут різнонаправлена динаміка, зміна від -7% на яйця до +33 на овочі), то зростання за рік більше 6% лише на такі категорії:

1) алкогольні напої, тютюнові вироби;

2) послуги ЖКГ (крім газу та е/е);

3) послуги по охороні здоров‘я;

4) транспортні послуги;

5) послуги зв‘язку;

6) послуги освіти;

7) послуги ресторанів та готелів.

Перша категорія - підакцизні товари. Практично щороку акциз зростає, тому і ціни на алкоголь і тютюнові вироби зростають. Облікова ставка НБУ не сильно впливає на розмір акцизів.

Друга і п‘ята категорії в цьому списку - монопольні або олігопольні, конкуренції тут практично немає. Чимало цін в цих категоріях встановлюються адміністративно. Облікова ставка НБУ не сильно впливає на рішення монополій та/або регуляторів.

У всіх інших зазначених категоріях (а це послуги) левова частка затрат - заробітна платня. Вона зростає дуже швидко в останні кілька років, 20%+ щорічно. Зростає, в першу чергу, із-за вимушеної конкуренції наших роботодавців з іноземними. Облікова ставка НБУ не сильно впливає на швидке зростання з/п.

Отже, на мою думку, утримання облікової ставки на високому рівні не сильно впливає на зазначені категорії товарів та послуг. Хоча може впливати на інші категорії, але в них зростання цін цілком вкладається в коридор НБУ або значно нижче.

Висновок. Облікова ставка надто висока. Шкода для економіки із-за неї більша, ніж користь для цільової інфляції.

Нацбанк повинен знижувати облікову ставку якомога швидше.

Читайте также:

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
Гость
25.01.2020
Если вы хотите зарегистрироваться, пожалуйста заполните формы имени и имя пользователя.

Изображение капчи

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

Проверь своего бизнес-партнера

Сервис «Проверь своего бизнес-партнера» - получи информацию о компании по коду ЕГРПОУ, названию компании или фамилии руководителя.

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^