Чому прискорилась інфляція?

198568956_10221030780825414_2528893000987175408_n

У травні прискорення інфляції до 9.5% р/р суттєво перевищило очікування, насамперед завдяки різкому підвищенню цін на окремі продукти харчування та природний газ. Фундаментальний інфляційний тиск залишається відносно помірним, хоча на базовій інфляцій теж позначається стрімке удорожчання соняшникової олії. Враховуючи переважно тимчасову природу прискорення інфляції та зміцнення обмінного курсу останні тижні, ми як і раніше припускаємо, що НБУ залишить ставку незмінною на рівні 7.5% наступного тижня.

У травні споживчі ціни зросли на 1.3% м/м, а річна інфляція прискорилася до 9.5% р/р (порівняно з 8.4% р/р у квітні) і ще більше віддалилася від 5% цілі НБУ. Отриманий результат перевищив оцінки переважної більшості експертів (консенсус Bloomberg – 8.8% р/р, оцінка ICU – 8.6% р/р). Водночас прискорення базової інфляції до 6.9% р/р (з 6.3% р/р у квітні) відповідало нашим очікуванням.

Ключовий внесок у травневу інфляцію забезпечило підвищення ціни на природний газ на 15% м/м у зв’язку із закінченням дії запровадженого в цьому році обмеження на ціну та переходом газопостачальних компаній на річний тариф. Унаслідок ціна на газ виявилася в 2.6 раза вище, ніж рік тому, а загалом зростання житлово-комунальних тарифів прискорилося з 26.5% до 35.3% р/р.

Також відчутним було прискорення цін і в транспорті – до 12.2% р/р з 9.2% р/р у квітні, насамперед через подальше удорожчання палива та низьку базу порівняння.

Продовжили зростати інфляція продуктів харчування – з 10.5% р/р. Частково це може бути пов’язано з пізнішим надходженням на ринок ягід і фруктів через холодну весну. Однак найбільше прискорилося зростання цін на м’ясо та м’ясопродукти (до 10.3% р/р), відображаючи ефекти підвищення собівартості через зростання цін на зерно та заробітних плат, а також соняшникової олії (до 75% р/р).

Останній фактор сприяв і прискоренню базової інфляції, забезпечивши внесок 1.5 в.п. у річну зміну Базового ІСЦ. Стримувало фундаментальний інфляційний тиск зміцнення обмінного курсу, що також перешкоджало погіршенню інфляційних очікувань.

Травневі дані посилюють ризики вищого показника річної інфляції протягом 2П21. Однак, ми продовжуємо розглядати поточний стрибок інфляції як тимчасовий, оскільки більшість його факторів мають транзитивний характер. По-перше, до кінця наступного опалювального сезону ціни на газ залишатимуться переважно стабільними, у результаті чого річна зміна має знизитися до 5-10% на кінець року.

По-друге, пізніше надходження цього року на ринок свіжих ягід і фруктів дещо зміщує сезонний паттерн і відповідно має посилити літню дефляцію. І по-третє, очікуваний гарний врожай зернових, олійних та цукрового буряка має забезпечити потужний дезінфляційний ефект у 2П21.

Тому навіть враховуючи агресивну реакцію НБУ на інфляцію у минулому, ми не очікуємо, що поточні цифри стануть трігером для зміни ставки наступного тижня. Більш того, саме попередні і завчасні підвищення ставки вже створюють підґрунтя для припливу портфельних інвестицій у країну та зміцнення обмінного курсу. Навряд чи наразі потрібен додатковий стимул за цим каналом монетарної трансмісії з боку центробанку. Скоріше, НБУ може дозволити курсу більш посилюватися, лише маржинально згладжуючи динаміку курсу за допомогою інтервенцій як і в попередні місяці.

На додаток, реакція банківських ставок на попередні підвищення облікової ставки була досить млявою. Ймовірно, існує потенціал для збільшення насамперед депозитних ставок і без подальшого підвищення ставки НБУ. Однак, скоріш за все, НБУ може задіяти інші монетарні інструменти для стимулювання реакції з боку банків. Насамперед, мова йде про обмеження обсягів довгострокових кредитів рефінансування, про що НБУ вже натякав у своїх комунікаціях. Наразі це стає все більш актуально по мірі відкриття економіки, враховуючи «кризовий характер» цього монетарного інструменту та його викривлюючий вплив на монетарну систему.

Також вірогідно комунікація НБУ стане більш яструбиною. Однак, потенціальне підвищення ставки в майбутньому буде пов’язано не стільки з перенесенням на внутрішні ціни поточного зростання світових цін на окремі продовольчі товари та енергоносії, скільки – із посиленням фундаментального інфляційного тиску в результаті більш стрімкого відновлення економіки після зимово-весняних карантинів. Але для цього НБУ має отримати більш вагомі сигнали з реального сектору та ринку праці, ніж підвищення цін на соняшникову олію та впровадження річних тарифів на природний газ.

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
Гость
26.09.2021
Если вы хотите зарегистрироваться, пожалуйста заполните формы имени и имя пользователя.

Изображение капчи

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://investgazeta.ua/

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^