Ви жертва насильства? Не бійтеся про це заявити!

Ви жертва насильства? Не бійтеся про це заявити! Ви жертва насильства? Не бійтеся про це заявити! Фото: news24.byethost15.com

Домашнє насильство – це проблема не тільки малозабезпечених чи неблагополучних сімей. Цей міф пора розвінчати. Адже це злочин, а не внутрішні проблеми сім’ї, від якого щорічно в Україні помирають сотні жінок. І щоб не допустити такого фатального кінця, насамперед варто не закривати на це очі та називати агресора злочинцем, а не коханим, і не чекати, поки все зміниться на краще.

Бувають випадки, що зовні успішні члени родини, яка складає враження люблячої сім’ї, насправді піддаються систематичному насиллю. І не обов’язково, щоб це були побої чи фізичне цькування. Часто жертви навіть не розуміють, що з ними відбувається. Психологічне насильство може проявлятись у тому, що людина принижує та маніпулює вами, зневажає та ігнорує ваші бажання, думки, почуття. Навіть примушування до вступу в статевий зв’язок, обмеження у засобах на життя або позбавлення документів – це все карається законом. 11 січня 2019 року в Україні набули чинності зміни до Кримінального кодексу України, що визнають системне насильство в сім'ї злочином. До цього виду насилля також відносять переслідування, постійний контроль з боку кривдника, погрози.

«Що ти натягла на себе?», «Розбила чашку? Ти ні на що не здатна, навіть посуд у руках не тримається!», «Та ти навіть із сусідами розібратись не можеш, тюхтій, мамин синок!» – чули такі фрази? Не чекайте поки ці словесні образи переростуть у фізичне насилля.

Ольга живе у багатоповерховому будинку у Дніпровському районі столиці. Часто гуляє з собакою вранці, коли всі сусіди йдуть на роботу, тому стала свідком розмови між чоловіком та дружиною з квартири на поверх нижче. Чоловік забрав у жінки вміст гаманця, на що вона заявила, що сама заробляє кошти і вони їй потрібні на елементарні потреби. Чоловік грубо відповів, що з її виглядом її вже нічого не врятує. Ввечері Ольга знову побачила цю пару: жінка приховувала заплакане обличчя капюшоном та синець на руці.

Як діяти, якщо і Ви стали свідком сімейних сварок та чи варто закривати очі на такі речі?

Звичайно, кожна людина сама обирає, як їй поводитись у тій чи іншій ситуації. Ви можете вирішити, що нічого серйозного не відбувається, або зробити вигляд, що нічого не бачите і не чуєте. А можете припинити коло насильства та допомогти постраждалим, бо наступного разу люди теж можуть пройти повз ваше горе.

Тож, якщо Ви стали свідком домашнього насильства та обрали шлях небайдужості, спробуйте спочатку поговорити з жертвою та поясніть всю критичність ситуації. Паралельно звертайтесь за соціально-психологічною допомогою.

Коли кривдник залишив місце події, запитайте у постраждалої, чи є хтось, хто їй допоможе; чи потрібна Ваша допомога, щоб подзвонити цій людині. Постраждала особа може попросити вас побути з нею, поки приїде людина, якій вона довіряє. Якщо ви згодні, знаходьтесь в освітленому місці, де багато людей.

Як виявити домашнє насильство?

Насильство може бути:

 • фізичне (заподіяння тілесних ушкоджень, незаконне позбавлення волі, мордування, залишення в небезпеці, ненадання допомоги, заподіяння смерті);
 • сексуальне (будь-які діяння сексуального характеру, вчинені без згоди особи);
 • психологічне (словесні образи, погрози, приниження, переслідування, залякування, обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, що спричиняють невпевненість, нездатність захистити себе, шкоду психічному здоров’ю);
 • економічне (умисне позбавлення житла, їжі, одягу, коштів чи документів, перешкоджання в отриманні лікування, заборона працювати, примушування до праці, заборона навчатися).

Хто несе відповідальність за домашнє насильство?

Насамперед це:

 • подружжя;
 • особи, які проживають (проживали) спільно однією сім’єю, їхні родичі;
 • опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі;
 • колишнє подружжя;
 • наречені;
 • особи, які мають спільних дітей;
 • батьки або діти одного з подружжя (колишнього подружжя).

Куди звертатись за допомогою?

Важливо! Не мовчіть! Повідомте про будь-які випадки насильства! Ви маєте право на безпеку і захист! Якщо стали жертвою чи свідком насильства не зволікайте, одразу викликайте поліцію – 102.

Звернутися за безкоштовною правовою допомогою: 0800-213-103 (Єдиний контакт-центр безоплатної правової допомоги – цілодобово та безкоштовно у межах України).

Проект Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!» покликаний надати дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

Держава гарантує захист від кривдника

За ініціативою поліції або за заявою постраждалої особи до кривдника може бути застосовано терміновий заборонний припис, що передбачає:

 • зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи;
 • заборону на вхід та перебування у місці проживання (перебування) постраждалої особи;
 • заборону в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.

За невиконання припису – штраф, громадські роботи або адміністративний арешт. Термін дії припису – до 10 діб.

На більш тривалий термін видається обмежувальний припис.

Підстава: заява потерпілої особи або її представника, батьків, родичів, органу опіки та піклування. Рішення про застосування обмежувального припису приймає суд.

Ним може бути передбачено:

 • заборону у перебуванні в місці спільного проживання з особою, яка постраждала від домашнього насильства;
 • обмеження спілкування з дитиною у разі, якщо домашнє насильство вчинено стосовно дитини або у її присутності;
 • заборону наближатись на визначену відстань до місця, де особа, яка постраждала від домашнього насильства, може постійно чи тимчасово проживати, тимчасово чи систематично перебувати у зв’язку з роботою, навчанням, лікуванням чи з інших причин;
 • заборону листування, телефонних переговорів з особою, яка постраждала від домашнього насильства, інших контактів через засоби зв’язку чи електронних комунікацій особисто або через третіх осіб;

За невиконання обмежувальних заходів - арешт на строк до 6 місяців або обмеженням волі на строк до 2 років.

Рішення про застосування обмежувального припису приймає суд.

Де і як отримати допомогу?

Цілодобово безкоштовно національна «гаряча лінія» 116-123.

Особам, які стали жертвами домашнього насильства, надається безкоштовна юридична допомога (захист, представництво у суді, складання документів).

Ваша небайдужість може врятувати чиєсь життя. Тож не проходьте повз, якщо б’ють людину чи відверто знущаються. Не відвертайтесь, якщо батьки жорстоко поводяться з дітьми. Так не виховують, так ламають життя.

Разом зробимо Україну вільною від насильства!

Читайте также:

 

Комментарии

Нет созданных комментариев. Будь первым кто оставит комментарий.
Уже зарегистрированны? Войти на сайт
Гость
19.10.2019
Если вы хотите зарегистрироваться, пожалуйста заполните формы имени и имя пользователя.

Изображение капчи

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

Проверь своего бизнес-партнера

Сервис «Проверь своего бизнес-партнера» - получи информацию о компании по коду ЕГРПОУ, названию компании или фамилии руководителя.

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов
Курсы основных криптовалют

 

^