В.о. міністра економіки у 2020 р., керівник з політичних питань Київської школи економіки

Павло Кухта

Результати першого кварталу для бюджету

Результати першого кварталу для бюджету Результати першого кварталу для бюджету

План по доходах дещо перевиконується, план по запозиченнях сильно недовиконується. Зокрема, зовнішніх запозичень через чергові проблеми у стосунках з МВФ уряд не робить взагалі.

Читать дальше
Павло Кухта

Дистанційна місія МВФ не дала результатів: Що з цим усім тепер робити?

Дистанційна місія МВФ не дала результатів: Що з цим усім тепер робити? Дистанційна місія МВФ не дала результатів: Що з цим усім тепер робити?

Дистанційна місія МВФ завершилася безрезультатно, рішення про перегляд програми та виділення чергового траншу не прийнято. Чому так сталося, які будуть наслідки, і що з цим всім робити?

Читать дальше
Павло Кухта

Аналізуємо Постанову про зниження цін на газ

Аналізуємо Постанову про зниження цін на газ Аналізуємо Постанову про зниження цін на газ

Найперше, юридичне обґрунтування запровадженого регулювання - ст. 3 Закону "Про захист населення від інфекційних хвороб", яка дає Кабміну право вводити регулювання граничних цін на соціально значущі товари (список яких Кабмін визначає сам). В цьому законі прямо не прописано, що держава зобов'язана компенсувати бізнесу втрати від такого регулювання. Втім, логіка інших законів до цього тяжіє, тому напевно судові позови з вимогами компенсувати втрати можливі.

Читать дальше
Павло Кухта

Люди, газ і МВФ: Як розібратися з питанням, щоб не посваритися при цьому з Фондом?

Люди, газ і МВФ: Як розібратися з питанням, щоб не посваритися при цьому з Фондом? Люди, газ і МВФ: Як розібратися з питанням, щоб не посваритися при цьому з Фондом?

Так вже сталося, що два роки поспіль мого життя були частково присвячені перемовинам з МВФ про ціни на газ. Тому в ідею про те, що можна повернути адміністративне регулювання цін на газ і не розірвати при цьому стосунків з Фондом, я жодним чином не вірю. А без стабільної підтримки МВФ ми ні бюджет 2021 не профінансуємо, ні пікові виплати за боргами в вересні не пройдемо.

Читать дальше
Павло Кухта

Підсумки бюджетної кризи 2020 року: На що чекати у 2021-му?

Підсумки бюджетної кризи 2020 року: На що чекати у 2021-му? Підсумки бюджетної кризи 2020 року: На що чекати у 2021-му?

1. Навіть після того, як міжнародні партнери врятували уряд від кризи неплатежів наприкінець грудня, бюджет сильно недовиконується. Станом на 28 грудня, неоплачені фінансові зобов’язання Казначейства становлять 17 млрд: порівняйте це з 3,7 млрд на кінець 2019 року, коли бюджет теж важко виконувався. Більше ніж 7 млрд неоплачених зобов’язань - захищені видатки.

Читать дальше
Павло Кухта

Чому попри зовнішню фінансову підтримку держбюджет залишається проблемним

Чому попри зовнішню фінансову підтримку держбюджет залишається проблемним Чому попри зовнішню фінансову підтримку держбюджет залишається проблемним

Минулого тижня в динаміку бюджетної кризи втрутився новий фактор - фінансова підтримка з боку західних країн та міжнародних організацій. Однак, навіть попри таку підтримку, ситуація з державним бюджетом залишається глибоко проблемною.

Читать дальше
Павло Кухта

Бюджетна криза, як і очікувалося, набирає обертів

Бюджетна криза, як і очікувалося, набирає обертів Бюджетна криза, як і очікувалося, набирає обертів

1.Наявні неоплачені фінансові зобов'язання Казначейства продовжують зростати. Станом на сьогодні вони досягли 16,3 млрд. З них 4,9 млрд - по захищених статтях видатків, 11,3 млрд - по незахищених статтях.

Читать дальше
Павло Кухта

Бюджет-2021: Чому ми знову можемо повторити цьогорічну кризу?

Бюджет-2021: Чому ми знову можемо повторити цьогорічну кризу? Бюджет-2021: Чому ми знову можемо повторити цьогорічну кризу?

Одна з ключових умов МВФ – бюджет на 2021 рік, проєкт якого нещодавно було урядом подано на розгляд ВРУ до другого читання. За повідомленням Мінфіну, показники цього проєкту бюджету узгоджені з МВФ, тобто його прийняття в такому вигляді означатиме виконання умови Фонду.

Читать дальше
Павло Кухта

Що наразі відбувається з бюджетом?

Що наразі відбувається з бюджетом? Що наразі відбувається з бюджетом?
 
1. Згідно оперативних даних Казначейства, наявні неоплачені фінансові зобов'язання станом на сьогодні становлять 9,4 млрд, з них 3 млрд по захищених видатках. Це максимум з початку року і +2 млрд до показників попереднього тижня.
 
2. Люди з системи кажуть, що з 9 листопада казна працює в режимі картотеки - до ночі зводять надходження, на ранок формують пул видатків, які буде профінансовано, все інше відкладають. В новітній історії України в середині листопада такого не було вже щонайменше років десять.
 
3. Одночасно, локдаун вихідного дня та неминуче насування повного локдауну підвищують потребу в бюджетних видатків. Найпростіша програма підтримки - виплата 5000 грн мінімальної зарплати всім зайнятим в уражених галузях сфери послуг (близько 4 мільйонів людей) - коштує 20 млрд на місяць. Цих грошей зараз просто немає.
 
Що робити? Як вже казав, єдиний нормальний спосіб вирішити проблему - швидке відновлення співпраці з МВФ, яке відкриє нам доступ до запозичень, щоб профінансувати видатки. Це означає прийняття хоч трохи адекватного бюджету на 2021 рік - йдуть розмови вже про прийнятність дефіциту на рівні 5,3% від ВВП.
 
Утім, незрозуміло, від якого прогнозного ВВП - з початком локдаунів очевидно, що макропрогноз, за яким складений бюджет, треба переглядати у бік менших темпів зростання. Окрім бюджету, необхідно запустити судову реформу та відновити антикорупційне законодавство.
 
 
Звичайно, все це потребує зусиль - але порівняно з часами, коли МВФ вимагав підвищення тарифів або пенсійного віку, це очевидно не важкі умови.
Читать дальше
Павло Кухта

Ось вам декілька фактів, для розуміння масштабів цьогорічного факапу з бюджетом

Ось вам декілька фактів, для розуміння масштабів цьогорічного факапу з бюджетом Ось вам декілька фактів, для розуміння масштабів цьогорічного факапу з бюджетом

1.Станом на 9 листопада, непрофінансовано близько чверті видатків державного бюджету - 323 млрд. З них близько 140 млрд - зарплати, пенсії та соціальні виплати за листопад-грудень.

Читать дальше

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^