Член Ради НБУ, д.е.н., професор

Віктор Козюк

Про сумні наслідки справжніх реформ

Про сумні наслідки справжніх реформ Про сумні наслідки справжніх реформ

У Global Financial Stability Report October 2020 чітко показано ступінь вразливості банківської системи під час коронакризи і під час глобальної фінансової кризи. Парадоксально, але в більшості країн банківська система вистояла і має надійний запас міцності. Чому?

Читать дальше
Віктор Козюк

Очікування девальвації: Чому центробанк не може бути достатньо жорстким

Очікування девальвації: Чому центробанк не може бути достатньо жорстким Очікування девальвації: Чому центробанк не може бути достатньо жорстким
Економіка перманентних девальваційних очікувань
 
Впродовж тривалого часу важливою рисою поведінки економічних агентів в Україні є постійні очікування девальвації. І це при тому, що як тільки суттєво знизилась інфляція, крива доходності набула правильний нахил.
 
Які риси такої економіки:
  • Надмірна ліквідність, яка не реалізується у більш дохідних інструментах. Перевага ліквідності є наслідком очікувань, що в разі будь якого шоку доходність від переоцінки валютних активів буде вищою.
  • Нездатність знизити короткий кінець кривої доходності навіть при сприятливій ситуації щодо інфляції.
  • Зміни в попиті на товари тривалого користування, що не вписуються в традиційний бізнес-цикл. Інколи це може поглиблювати тиск на валютний ринок.
  • Маніпуляції часом проплат при експорті-імпорті.
Які наслідки:
  • Спотворення процесу розміщення ресурсів.
  • Втрати від нереалізованих інвестицій.
  • Розрив між фундаментальною макроситуацією та строковою структурою фінансових активів.
  • Значні строкові та ризик спреди тощо.
Здавалося би, НБУ вже мав би довести, що він може бути достатньо жорстким центробанком. Довіра до монетарної політики мала би сформуватись, принаймні на експертному рівні. Але ситуація далека від терапії хворих очікувань.
 
Причина в тому, що такі очікування спираються на цілком раціональну основу, коли недовіра формується не щодо центробанку, а щодо політичного середовища, в якому він функціонує, загального макроекономічного курсу та здатності виконувати міжнародні зобов'язання.
 
Коли окремі соціальні актори приймають зобов'язання з прихованою стратегією їх невиконання, важко уявити, щоб вона була аж настільки прихована, щоб дотримання зобов'язань не викликало сумнівів в першу чергу в середині країни. Саме тут і спрацьовують перманентні очікування девальвації, які живляться невизначенністю щодо рефінансування держборгу та зовнішніх виплат.
 
Проект бюджету на наступний рік є показовим прикладом. Бюджетний дефіцит цього року схвалювався з розрахунку, що в наступному році матиме місце фіскальна консолідація.
 
6% дефіциту - вихід за параметри, які могли би бути толеровані програмою міжнародної підтримки. Структура фінансування виглядає сумнівною. Прогноз інфляції явно вище недавно затвердженої цілі на наступний рік.
 
Структурні реформи, з якими були би консистентні прогнозні темпи зростання, не окреслені.
 
Замкнене коло очікувань. Навряд чи. Замкнене коло політично пререченої макроекономічної майопії.
Читать дальше
Віктор Козюк

Політичні режими vs Економічна складність vs Реальна конвергенція

Політичні режими vs Економічна складність vs Реальна конвергенція Фото: pixabay.com/ru/users/chickenonline Політичні режими vs Економічна складність vs Реальна конвергенція

Вражаючі кадри з Білорусі підкреслюють дуже важливу проблему, вимір якої якось випав з поля зору завдяки прямолінійності симпатії до факту протесту. Але варто нагадати, що в Україні чимало людей відверто спантеличені тим, що відбувається. Масштаб протесту не вписується в їхню матрицю сприйнята авторитаризму як кращої альтернативи для нарощування (підтримання / відновлення) економічної складності в умовах реальної конвергенції.

Здавалося би, активна промислова політика, протекціонізм, слабка макроекономічна дисципліна, прямі і приховані субсидії з боку рф - джентельменський набір мрій вітчизняного сувереніста-держпланівця, в який не має місця демократії та свободи індивідуального вибору.

Читать дальше
Віктор Козюк

Аргентина - Україна 2:0. Поки що

Аргентина - Україна 2:0. Поки що Аргентина - Україна 2:0. Поки що

Україну і Аргентину часто порівнюють. Для цього є підстави. Але пост не про це.

Читать дальше
Віктор Козюк

Презумпція ліквідності: Або як вчорашній вихід Мінфіну на первинний ринок підтвердив одну стандартну гіпотезу про моделі криз в слабких економіках

Презумпція ліквідності: Або як вчорашній вихід Мінфіну на первинний ринок підтвердив одну стандартну гіпотезу про моделі криз в слабких економіках Презумпція ліквідності: Або як вчорашній вихід Мінфіну на первинний ринок підтвердив одну стандартну гіпотезу про моделі криз в слабких економіках

Високі доходності вторинного ринку обмежують первинний, але все одно існують, тобто геп попиту не закривається навіть внаслідок сприятливих арбітражних можливостей.

Читать дальше
Віктор Козюк

Кількісне пом'якшення та Україна: Що потрібно розуміти?

Кількісне пом'якшення та Україна: Що потрібно розуміти? Кількісне пом'якшення та Україна: Що потрібно розуміти?

АнтиАкадемічна відповідь в стилі Дзен: 

Читать дальше
Віктор Козюк

Гонитва за антикризовими заходами триває: Рада НБУ зняла формальні обмеження на операції з ОВДП на вторинному ринку

Гонитва за антикризовими заходами триває: Рада НБУ зняла формальні обмеження на операції з ОВДП на вторинному ринку Гонитва за антикризовими заходами триває: Рада НБУ зняла формальні обмеження на операції з ОВДП на вторинному ринку

Гонитва за антикризовими заходами триває.

Читать дальше
Віктор Козюк

Мінфін окреслив короткострокові орієнтири боргової політики

Мінфін окреслив короткострокові орієнтири боргової політики Мінфін окреслив короткострокові орієнтири боргової політики
90901282 2789884567746919 7680503712640401408 n

Теоретично в умовах стресу більш ризикові інструменти торгуються з розширеними спредами, а тому менш ризикові можуть дати виграш з міркувань витрат на обслуговування.

Читать дальше
Віктор Козюк

Початок боротьби за резерви Нацбанку: Чи потрібно знімати обмеження на купівлю НБУ ОВДП у свій портфель?

Початок боротьби за резерви Нацбанку: Чи потрібно знімати обмеження на купівлю НБУ ОВДП у свій портфель? Початок боротьби за резерви Нацбанку: Чи потрібно знімати обмеження на купівлю НБУ ОВДП у свій портфель?

Відгомин жвавих дискусій про особливості функціонування вторинного ринку ОВДП в умовах стресу вказує на явну асиметрію інформації. Якщо більшість з Вас вважає, що пропозиції щодо зняття обмежень на придбання НБУ ОВДП у свій портфель народились на днях в зв'язку з останніми подіями, то це далеко не так.

Читать дальше
Віктор Козюк

Валютні резерви та невизначеність

Валютні резерви та невизначеність Валютні резерви та невизначеність

Теоретично, гнучкий курс найкраще запобігає спекулятивним переливам. Саме він має брати на себе удар, тим самим впливаючи на доходність в іноземній валюті. Але на практиці все складніше:

Читать дальше

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^