Керівник департаменту з аналізу макроекономіки ICU, колишній заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України

Сергій Ніколайчук

Чому прискорилась інфляція?

У травні прискорення інфляції до 9.5% р/р суттєво перевищило очікування, насамперед завдяки різкому підвищенню цін на окремі продукти харчування та природний газ. Фундаментальний інфляційний тиск залишається відносно помірним, хоча на базовій інфляцій теж позначається стрімке удорожчання соняшникової олії. Враховуючи переважно тимчасову природу прискорення інфляції та зміцнення обмінного курсу останні тижні, ми як і раніше припускаємо, що НБУ залишить ставку незмінною на рівні 7.5% наступного тижня.

Читать дальше
Сергій Ніколайчук

НБУ та валютний ринок: що відбувається?

195637827_10220988882137973_6140986435196488304_n.jpg

Вчора на валютному ринку сталася непересічна подія - НБУ купив 20 млн дол (по 27.32 грн/дол). Ще декілька місяців тому така заява викликала б щире здивування - адже до присутності НБУ на валютному ринку всі звикли як до норми. Але до вчорашнього дня останній раз НБУ виходив на валютний ринок ще на початку квітня – з продажом 50 млн дол, а купував валюту – лише в середині березня.

Читать дальше
Сергій Ніколайчук

Інфляція у квітні: Базовий показник вперше з початку 2019 року перевищив цільовий діапазон

У квітні споживчі ціни зросли на 0.7% м/м, а річна інфляція сповільнилася до 8.4% р/р (з 8.5% р/р у березні). Результат був трохи нижчим порівняно з нашими оцінками та консенсусом Bloomberg (обидва – 8.5% р/р). Базовий ІСЦ зріс на 0.7% м/м, у результаті чого базова інфляція прискорилася до 6.3% р/р (з 5.9% р/р у березні). Таким чином, базова інфляція вперше з початку 2019 р. перевищила цільовий діапазон після того, як загальна інфляція зробила це в січні.

Читать дальше
Сергій Ніколайчук

НБУ підвищив ставку до 7,5%: Це пояснюється відчутним прискоренням інфляції та посиленням геополітичних ризиків

176198231 10220704130139351 1346898393128491882 n

Як і НБУ, ми очікуємо утримання ставки на новому рівні упродовж року з наступним зниженням до 7%. У результаті підвищення ставки монетарні умови змінилися з помірно м’яких на нейтральні та залишатимуться такими до кінця 2022 року.

Читать дальше
Сергій Ніколайчук

Річна інфляція прискорилася до 8,5%: Що очікуємо надалі?

У березні споживчі ціни зросли на 1.7% м/м, а річна інфляція прискорилася до 8.5% р/р (порівняно з 7.5% р/р у лютому) і ще більше віддалилася від 5% цілі НБУ. Отриманий результат перевищив оцінки переважної більшості експертів (консенсус Reuters – 8.0% р/р, оцінка ICU – 8.2% р/р). Водночас прискорення базової інфляції до 5.9% р/р (з 5.6% р/р у лютому) було навіть трохи нижче наших очікувань.

Читать дальше
Сергій Ніколайчук

Після слабкого початку року економіка набирає обертів

11

Економічна активність у січні-лютому була відносно пригніченою через низку тимчасових факторів. За оцінками НБУ, індекс випуску базових галузей економіки в лютому знизився на 4.3% р/р. Частково це падіння було зумовлено календарним ефектом, через меншу кількість днів у лютому, ніж торік. Крім того, на показниках промисловості, будівництва та транспорту продовжували негативно відображатися складні погодні умови. Через погіршення епізоотичної ситуації та зростання собівартості поглибилося падіння у тваринництві. Натомість подальше підвищення заробітних плат і поліпшення споживчих настроїв зумовили відновлення високих темпів росту роздрібної торгівлі.

Читать дальше
Сергій Ніколайчук

Інфляція зростає не тільки в Україні

00

У США в лютому споживчі ціни зросли на 0.55% м/м (на 0.35% м/м с/с), а за останні 12 місяців – на 1.68% р/р (порівняно з 1.4% р/р у січні). Базовий ІСЦ, що не враховує ціни на продовольчі товари та енергоносії, зріс на 0.35% м/м (0.10% м/м с/с), але річна зміна уповільнилася до 1.28% р/р порівняно з 1.41% р/р у січні.

Читать дальше
Сергій Ніколайчук

Прискорення інфляції: Що цьому передувало і як буде надалі?

Подальше прискорення інфляції в лютому було насамперед зумовлено динамікою цін на продовольчі товари та паливо. Ця тенденція зростання цін високими темпами, ймовірно, продовжиться в найближчі місяці, що призведе до подальшого підвищення Нацбанком облікової ставки.

Читать дальше
Сергій Ніколайчук

НБУ і облікова ставка: Як це вплине на курс й інвестиційний клімат країни?

Після утримання облікової ставки на історично мінімальному рівні 6% з червня минулого року, Правління НБУ розпочало новий цикл підвищення ставки з кроку в 50 б.п. Ймовірно, у квітні ставка знову буде підвищена – до 7%.

Читать дальше
Сергій Ніколайчук

Промислове виробництво знизилося. Причина – карантин у січні

1

У січні промислове виробництво впало на 4.0% р/р (після стрімкого зростання на 4.8% р/р у грудні). Сезонно скоригований показник знизився на 3.3% м/м, опустившись до найнижчого рівня з середини 2020 р.

Читать дальше

Подписаться на новые блоги на платформе Инвестгазета:

 

Курсы валют

Официальные курсы основных валют (НБУ) на сегодня
Доллар США
ЕВРО
Фунт стерлингов

 

^